Jak wygląda korytarz życia w Polsce? Zobacz zatrważające nagranie z A4

0
1033
Koszmarne wideo z autostrady A4 obiegło już niemal całą Polskę. Zdjęcie: cda.pl

Utworzenie korytarza życia może sprawić, że poszkodowany otrzyma pomoc na czas i przeżyje. Jak wygląda korytarz życia na polskich drogach? Poniższy filmik pokazuje, że bardzo źle. Zatrważające wideo obiegło już niemal całą Polskę.

Każdy z nas ma obowiązek utworzyć korytarz życia.

Korytarz życia to zrobienie miejsca służbom ratunkowym. To istotne udogodnienie dla służb ratunkowych, które dzięki wyznaczonej części drogi, są w stanie szybciej dojechać do poszkodowanego.

Nagranie z autostrady A4 w ostatnim czasie stało się bardzo popularne w polskiej sieci. Widać na nim, jak kierowcy nie ułatwiają przejazd wozowi straży pożarnej, wręcz go utrudniają. Straż pożarna chciała jak najszybciej dojechać do wypadku dwóch ciężarówek, jednak co jakiś czas była blokowana przez kierowców samochodów, którzy postanowili na autostradzie zawrócić i jechać pod prąd. Manewry te utrudniały dojazd służb ratunkowych do poszkodowanych.

Poniżej możesz zobaczyć ten filmik:

Dwie strony medalu

Oczywiście powstały dwie grupy: pierwsza staje w obronie kierowców, którzy postanowili zawracać. Komentują, że upał w tym dniu był nie do wytrzymania i nie wszyscy kierowcy mieli w samochodzie wodę. Dodatkowo nie każdy ma w samochodzie klimatyzację, a jeśli do tego dojdzie, że w aucie są dzieci, to lepiej jest zawrócić niż stać i się męczyć. Kolejnym argumentem jest brak objazdów i zakorkowane drogi przejazdu.

Druga grupa oczywiście staje w obronie udostępniania wolnego miejsca służbom ratunkowym i jest im wstyd za takich kierowców na polskich drogach. Uważają, że nie powinno być żadnego wytłumaczenia na tego typu zachowania. Służby ratunkowe jadą pomagać poszkodowanym, którzy często walczą o życie. A przecież nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie, prawda? Według drugiej grupy żadne zachowanie nie usprawiedliwia utrudnianie akcji służbom ratunkowym.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koniec z „jazdą na zderzaku” na autostradach. Szykują się nowe przepisy!

Korytarz życia ważny jest dlatego, że w ostatnich latach ruch na autostradach w Polsce się wzmógł. Względem tego, co było 10,20 lat temu to jest niesamowita różnica. My, dojeżdżając na miejsce zdarzenia jako różne służby ratownicze, pokonujemy bardzo długie odcinki na autostradach”– mówi Sebastian Piwowarczyk z Centrum Ratownictwa we Wrocławiu dla rmf24.pl.

W sytuacjach, kiedy ludzie starają się puścić karetkę – nie tworząc korytarza – najczęściej, gdy docieramy ma miejsce jest już za późno. Ten manewr zaczyna trwać bardzo długo i my co ileś metrów musimy przyhamować, a to wydłuża dojazd na miejsce zdarzania. A tutaj przede wszystkim liczy się czas. Dlatego korytarz życia jest taki ważny, żeby usprawnić znalezienie się służb ratowniczych na miejscu zdarzenia” – apeluje Piwowarczyk.

Korytarz życia – jak zrobić miejsce służbom ratunkowym?

Korytarz życia może pojawić się na autostradach, drogach szybkiego ruchu i każdej innej drodze, po której jeżdżą samochody osobowe i inne pojazdy. Korytarz życia najczęściej występuje na autostradach, drogach szybkiego ruchu i w miastach w godzinach szczytu.

Jeśli tworzy się korek u każdego kierowcy powinna włączyć się czerwona lampa ostrzegawcza, że skoro jest korek to musiało się coś stać i być może za chwilę będzie jechała np. karetka na sygnale.

Zasady obowiązuje przy tworzeniu klasycznego korytarza życia są bardzo proste. Zjeżdża się na bok, aby zwolnić miejsce dla służb ratunkowych. Większe wyzwanie powstaje, gdy kierowcy poruszają się drogami, które mają 3 i więcej pasów ruchu. Wtedy należy stosować regułę „prawej dłoni”. Poniżej na zdjęciu możecie zobaczyć o co chodzi.


A czy Ty potrafisz zrobić korytarz życia? Zapoznaj się z prostą zasadą prawej ręki! Udostępniamy, aby każdy z nas wiedział jak prawidłowo wykonać korytarz życia…. Zdjęcie: facebook.com

Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij do 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl