Jak wyglądać młodziej: 2 niezbędne witaminy, które rozjaśniają i ujędrniają skórę

0
165
Dwie witaminy mają wyjątkowo dobroczynny wpływ na skórę. Zdjęcie: pl.freepik.com

Eksperci od pielęgnacji skóry podzielili się najlepszymi witaminami, które „ograniczają objawy starzenia”.

Regularna pielęgnacja skóry jest niezbędna do utrzymania zdrowej i promiennej skóry w miarę starzenia się, ale nie ogranicza się to do kremów i balsamów przeciwstarzeniowych. Dermatolodzy wyjaśnili związek między dwiema niezbędnymi witaminami a jaśniejszą i jędrniejszą skórą.

Dr Jaffer Khan jest ekspertem dermatologiem i certyfikowanym chirurgiem plastycznym, który założył firmę Aesthetics International, która zadebiutowała w serialu telewizyjnym Netflix Dubai Bling. Rozmawiając z mediami dr Khan powiedział: „Starzenie się jest zasadniczo w dużej mierze genetyczne. Moim zdaniem odpowiada za około 70 procent zmian.”

„Są jednak rzeczy, które możemy zrobić, aby zmniejszyć objawy starzenia się skóry i ma to w dużej mierze związek z naszymi nawykami, a także ochroną skóry przed środowiskiem”.

Brak „zwracania uwagi” na potrzeby skóry jest jednym z „największych błędów”, jakie ludzie mogą popełnić, wyjaśnia dr Khan.

„Jest tak ze wszystkim. Na przykład Twoje ubrania, jeśli nie są pod opieką, to oczywiście wpływa to na ich żywotność materiału i tkaniny” – powiedział doktor.

„Podobnie skóra jest największym narządem w ciele i wymaga odpowiedniego nawilżenia, odpowiedniej ochrony i składników odżywczych, aby wspomóc szybką przemianę, ponieważ dość często odnawiamy nasze komórki skóry i chociaż to maleje wraz z wiekiem, codzienna pielęgnacja skóry i zdrowy tryb życia mogą z pewnością zapobiegają pogorszeniu stanu zdrowia skóry.”

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zaczyna się od zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w dwie kluczowe witaminy. Dr Jaffer powiedział: „Zdrowa dieta bogata w witaminę A i witaminę C, a także odpowiednie spożycie płynów i regularne ćwiczenia pomagają skórze”.

Istnieje szeroka gama produktów spożywczych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które są bogate w witaminę A. Należą do nich łosoś, jajka, produkty mleczne, takie jak mleko lub ser, marchew, pomidory, słodkie ziemniaki i zielone warzywa liściaste.

Większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość witaminy A w swojej diecie i chociaż istnieją dostępne opcje suplementów, NHS ostrzega, że niektóre badania sugerują, że przyjmowanie ponad 1,5 mg dziennie witaminy A przez wiele lat może mieć wpływ na kości, zwiększając prawdopodobieństwo ich złamań w starszym wieku.

Witaminę C można uzyskać, jedząc dużo owoców i warzyw, ale eksperci wskazują, że może to nie wystarczyć, aby uzyskać młodzieńczy blask. W tym miejscu pojawiają się aktualne aplikacje.

Dr Elif Benar (@drelifbenar), dermatolożka celebrytek, powiedziała: „Polecam moje Super Serum Anti-Ageing, które zawiera kwas hialuronowy do stymulacji kolagenu oraz moje profesjonalne serum z witaminą C, aby chronić przed uszkodzeniami słonecznymi – jest to silny przeciwutleniacz i redukuje przebarwienia, pomagając rozjaśnić skórę. Serum z witaminą C rano, serum przeciwstarzeniowe wieczorem codziennie. Idealnie.”

Czytaj: Krakowscy specjaliści na liście najbardziej wpływowych naukowców na świecie

Witaminę C można znaleźć w wielu produktach, w tym w serum i kremach. Po zastosowaniu miejscowym witamina C jest wchłaniana bezpośrednio do najwyższych warstw skóry, co pozwala jej szybko rozpocząć pracę nad wygładzeniem skóry, redukując drobne linie i ciemne plamy.

Eksperci powiedzieli: „Po zastosowaniu miejscowym witamina C przyspiesza produkcję zarówno kolagenu, jak i elastyny, które pomagają utrzymać jędrną skórę. Miejscowa witamina C może zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry, przywracając jej młody, gładki wygląd.”

Badania sugerują również, że nie potrzebujesz wysokiego poziomu witaminy C, aby uzyskać pozytywne efekty, w rzeczywistości produkty zawierające stężenie poniżej jednego procenta nadal mogą oferować korzyści dla skóry.

Czytaj: 7 wspaniałych olejków eterycznych do równoważenia hormonów

Podobnie witaminę A można również stosować miejscowo. Wiele kremów, serum i olejków zawiera witaminę A lub retinoidy.

Stosowanie takich kremów może zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny. Może również powodować proliferację nowych komórek skóry, które mogą wygładzić skórę i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.

Jednak przed rozpoczęciem nowej rutyny pielęgnacji skóry dr Elif mówi, że ważne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj skóry i indywidualne potrzeby.

Wyjaśniła: „Częstym błędem jest mieszanie zbyt wielu produktów i wybieranie produktów kosmetycznych niemedycznych.”

„Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie skóry i powinieneś poprosić swojego dermatologa o stworzenie indywidualnej rutyny pielęgnacyjnej”.