W naszym społeczeństwie, w naszej kulturze niskie poczucie wartości jest wręcz plagą, na którą cierpi wiele osób. Niektórzy próbują to umiejętnie ukryć, inni mówią o tym otwarcie. Jak budować i podnieść swoje poczucie własnej wartości?
Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne. Znając „własne ja”, swoją wartość rozwijasz się osobiście i emocjonalnie. Dzieje się tak, ponieważ to, w jaki sposób postrzegasz siebie, jak o sobie myślisz, jak się ze sobą czujesz, wpływa na wszystkie aspekty Twojego życia – na stosunki w szkole i naukę, później na pracę, na zarobki, na związek i na to, dlaczego robisz wszystko, czym się zajmujesz.
Osoby myślące o sobie pozytywnie, o wysokiej samoocenie są w stanie pokonać każdą przeszkodę, stawiają czoła każdej sytuacji, trudności i każdemu wyzwaniu. Za to osoby z niską samooceną przyciągają porażki i łatwiej je ograniczyć.
Aby uniknąć takich sytuacji, polecam zapoznać się z poniższymi siedmioma sposobami, które pomogą Ci zwiększyć Twoje poczucie własnej wartości. Jeżeli Twoje życie może stać się szczęśliwsze, nie warto czekać 🙂
1. Mów i myśl o sobie dobrze
Nie wystarczy, że będziesz tylko o sobie dobrze myśleć. I na dodatek jak przyjdzie co do czego, to nie będziesz potrafić siebie docenić przed innymi. Aby dobrze o sobie mówić, należy dobrze o sobie myśleć. Jeżeli w głowie będziesz miała wiele pozytywnych myśli na swój temat, będziesz je sobie powtarzać, to zaczniesz w nie wierzyć, przyciągniesz je do siebie i przełoży się to na czyny.
Guy Winch domyślił się, że ludziom z niską samooceną ciężko będzie to wdrożyć w życie. Dlatego na początku najlepiej wykonać 3 małe kroczki, niż jeden ogromny. Psycholog radzi: zamiast zdania „Odniosę sukces” lepiej myśleć: „Będę wytrwały, aż odniosę sukces”. Jeżeli nie wierzysz, to sprawdź to na własnej skórze. Ja gwarantuję, że to działa.
2. Naucz się przyjmować komplementy
Zwłaszcza, jeśli masz niskie poczucie własnej wartości. Według psychologa, kiedy jesteśmy z złym stanie psychicznym i nie myślimy o sobie dobrze, wtedy najbardziej potrzebujemy dobrego słowa od innej osoby pod naszym adresem. Gdy ktoś powie Ci komplement, nie szukaj drugiego dna, nie szukaj w nich nieprawdy, tylko przyjmuj za każdym razem i wierz w nie, kiedy padają. Wystarczy się uśmiechnąć i powiedzieć zwykłe „dziękuję, to bardzo miłe”, a nie zaprzeczać i tłumaczyć, że jest inaczej.
3. Znajdź swoje mocne strony
Według Wincha, poczucie własnej wartości wzrasta, kiedy możemy pokazać innej osobie swoje osiągnięcia. Jeżeli świetnie gotujesz, zaproś znajomych na kolację i poczęstuj ich wyśmienitym jedzeniem. Jeśli lubisz biegać, zapisz się na maraton i pochwal, jakie miejsce osiągnęłaś. Momentalnie poczujesz się lepiej, gdy inni Cię docenią. Bądź świadomy swoich zwycięstw. Pomoże to sięgać po następne.
4. Zadaj sobie pytanie: ile jestem warta?
Każdy z nas w życiu chociaż raz nieszczęśliwie się zakocha, chociaż raz zostanie skrzywdzony, chociaż raz ktoś podetnie Ci skrzydła. W takich chwilach trudno jest myśleć pozytywnie o sobie oraz o otaczającym świecie. W takiej sytuacji Winch radzi wykonać takie ćwiczenie: napisz na kartce wszystkie Twoje dobre cechy, takie jak: pracowitość, wierność, lojalność. Jestem pewna, że tych cech będzie więcej, w tym ciężkim dla Ciebie okresie musisz się skupić i wszystko przelać na papier. Pomyśl, za co ludzie Cię cenią i zapisz. Ćwiczenie wykonaj kilka razy. W ten sposób na nowo zbudujesz poczucie własnej wartości.
PRZECZYTAJ TAKŻE: WYBUCHY GNIEWU – MOŻNA NAD NIMI KONTROLOWAĆ! – f7dobry.com
5. Nie krytykuj się
Kiedy jest Ci źle, zazwyczaj się dobijasz. Słuchasz dołującej muzyki, oglądasz smutne filmy. Według Wincha osoby, które mają niskie poczucie wartości, dodatkowo je obniżają, krytykując się w każdej możliwej sytuacji. Takie zachowanie trzeba w sobie zabić. Czy swojej najlepszej przyjaciółce powiedziałabyś to, co mówisz sobie? Raczej nie… Jeśli ponownie będziesz w takiej sytuacji przypomnij sobie ten artykuł i powiedź do siebie, to co powiedziałabyś najbliższej przyjaciółce. Na pewno zauważysz różnicę.
6. Nie uogólniaj
Nie żyj przeszłością. Co było i nie jest nie pisze się w rejestr. Bazując na przeszłości zdecydowanie nie podniesie się poczucia własnej wartości. Jeżeli wiecznie będziesz gmerać w przeszłości, nie będziesz w stanie rozwijać się i iść do przodu. Aby otworzyć kolejne drzwi, trzeba zamknąć poprzednie. To oklepane jak świat, ale ileż w tym prawdy. Nie uogólniaj bazując na negatywnych doświadczeniach, których doświadczyłaś w ciągu życia. Wbij sobie do głowy, że nie jesteś idealna. Upadki zdarzają się każdemu i muszą się zdarzać, jeśli posuwasz się do przodu. Ciesz się swoim towarzystwem, myśl dobrze o sobie, doceniaj siebie, ponieważ to co się stało, już się nie wydarzy.
7. Akceptuj siebie takim, jakim jesteś
Nie ma drugiego takiego człowieka jak Ty. Jesteś wyjątkowa, unikatowa – to w Tobie tkwi siła do tego, by zrealizować wszystkie marzenia i cele. A osiągniesz to ze swoimi zaletami i wadami. Nie ma idealnego człowieka, każdy ma wady, każdy popełnia błędy. Akceptacja siebie to klucz do wysokiej samooceny.
Akceptacja, to nic innego jak zaakceptowanie czarnych scenariuszy w Twoje głowie. Chodzi o to, aby szczerze pogodzić się z jakąkolwiek negatywną konsekwencją stworzoną przez Twój własny umysł. Mamy talent to tworzenia w swojej głowie negatywnych scenariuszy – gdy mamy poznać nową osobę, gdy spotykamy się z innymi ludźmi, gdy musimy przemówić publicznie, gdy chcemy założyć firmę, gdy uczymy się do egzaminów, gdy jedziemy na wakacje, gdy idziemy na randkę… Mogę tak wymieniać bez końca. Te negatywne scenariusze, jeśli nie są przez Ciebie zaakceptowane, są źródłem wielu negatywnych emocji. Te negatywne emocje zabierają Ci spokój i powodują brak pewności siebie. Zaakceptuj każdy scenariusz, a poczujesz, że jest Ci lżej i odkryjesz jak zaakceptować siebie w 100%.
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂
Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl