Jak żyć pełnią życia (bez kompromisów)

0
232
Zdjęcie: Pixabay

Większość z nas żongluje między pracą a życiem, a nauka pełnego życia nie jest łatwym zadaniem. Czemu?

Dla niektórych z nas nie musi to być długie życie, o ile było to życie pełne osiągnięć, szczęścia i bez żalu. Ale ilu z nas naprawdę doświadcza tego w całości? Czasami brzmi to bardziej jak mrzonka – fantazja, a nie rzeczywistość.

To powszechne błędne przekonanie, że musisz poświęcić pewne części swojego pełnego życia, aby spełnić inne — od pracy, przez zdrowie, po relacje.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Może jesteś przytłoczony wszystkimi codziennymi wymaganiami. Może nie czujesz, że masz wystarczająco dużo czasu i energii. A może po prostu nie wykorzystałeś swoich mocnych stron i potencjału, aby osiągnąć wszystko, czego chcesz w życiu, więc w trudnych chwilach po prostu rezygnujesz z prób zrównoważenia ich wszystkich.

A potem dostaniesz komentarze od niektórych, mówiące, że to „spełniające życie” jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteś tak bogaty, że nie musisz się przejmować pracą, płaceniem rachunków czy utrzymaniem rodziny. Chociaż jest w tym trochę prawdy, z radością stwierdzam, że wolność finansowa nie jest jedyną odpowiedzią na satysfakcjonujące życie.

W rzeczywistości różne aspekty Twojego życia są ze sobą powiązane i współzależne. Wszystko wpływa na drugiego; na przykład złe życie rodzinne może zrujnować Twoją karierę, a zły stan zdrowia może zniszczyć wszystko.

Nie zdajesz sobie jednak sprawy, że później poniesiesz wielkie konsekwencje, jeśli wymienisz jedną rzecz, aby osiągnąć teraz inną. A te konsekwencje są prawie nieodwracalne.

Czym jest pełnia życia?

Aby żyć pełnią życia, musisz zadbać o sześć aspektów życia. Zaniedbanie któregokolwiek z nich sprawi, że później będziesz żałować.

Prowadzenie pełnego życia jest związane z dwoma koncepcjami: Aspektami Pełnego Życia i Podstawowymi Umiejętnościami.

Często tak mamy, że w pracy potrafimy się wypalić zawodowo i zmuszamy się coraz bardziej – aż nasz umysł i ciało w końcu się poddaje.

Kiedy Twoje zdrowie zostało naruszone, straciłeś energię i motywację do dalszej kariery. Doprowadziło to również do spadku Twojej pewności siebie i spadku Twoich zdolności twórczych. Skądś to znasz?

Jednak nie były to wszystkie złe wieści; Wykorzystałeś przestój jako pobudkę. Zdałeś sobie sprawę, że wszystko, co zostało doprowadzone do skrajności, nie jest zrównoważone i że szczęśliwe, zdrowe i udane życie przychodzi tylko wtedy, gdy wszystkie części naszego życia są w równowadze.

Aspekty Życia to sześć obszarów życia, które muszą być zrównoważone i spełnione, abyśmy mogli naturalnie i optymalnie funkcjonować.

Przyjrzyjmy się teraz sześciu aspektom życia.

1. Zdrowie fizyczne

Wyobraź sobie, o ile więcej możesz osiągnąć w życiu, mając mnóstwo siły i energii. Proste rzeczy, takie jak poprawa diety, więcej ćwiczeń lub nauka medytacji, mogą prowadzić do dużych korzyści w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. A to nieuchronnie prowadziłoby do zysków we WSZYSTKICH obszarach Twojego życia.

2. Spełnienie w rodzinie i związku

Nasze relacje mają kluczowe znaczenie dla naszego sukcesu i dobrego samopoczucia. Tam, gdzie to możliwe, należy ograniczać czas spędzany z negatywnymi ludźmi i zwiększać czas spędzany z osobami kreatywnymi, entuzjastycznymi i wspierającymi.

3. Dobrobyt pracy i kariery

Kiedy skupiasz się na rozwoju swojej kariery, będziesz mieć cele, do których należy dążyć. Ponadto badania wykazały, że dążenie do celu sprawia, że ludzie są szczęśliwsi.

4. Zadowolenie z bogactwa i pieniędzy

Najszczęśliwsi są ci, dla których zarabianie pieniędzy nie jest celem samym w sobie. Najmniej szczęśliwi to ci, którzy nie cenią nic poza pomnażaniem stanu konta. Generalnie jednak pieniądze nie czynią ludzi nieszczęśliwymi.

5. Zdrowie duchowe

Chociaż jesteśmy przede wszystkim osobami logicznymi, nie wierzę, że każda decyzja i działanie musi opierać się na faktach i liczbach. Czasami musimy podążać za naszą intuicją i sercem. Niezależnie od tego, czy wierzysz, że istnieje moc większa od nas, czy nie, praktyki duchowe, takie jak kontemplacja, ćwiczenia oddechowe i śpiewanie, mogą pomóc ci wejść w świat poza logiką.

6. Siła mentalna

Łatwo zauważyć kogoś o słabym umyśle. Takie osoby nie mają skupienia, dyscypliny, zapału i przekonania. Z drugiej strony łatwo zauważyć kogoś o silnym umyśle. Takie osoby będą dynamiczne, celowe i wciągające. Zrobią również wrażenie na kimś, kto potrafi „załatwić każdą sprawę”.

Poświęć trochę czasu na przestudiowanie i zastanowienie się nad sześcioma Aspektami Życia. Poszukaj obszarów, które powinieneś ograniczyć i obszarów, które powinieneś rozszerzyć.

Gdy zdołasz zrównoważyć sześć Aspektów Życia — zaczniesz lepiej funkcjonować.

Przyjrzyjmy się podróży jednej osoby w uświadomieniu sobie, jak ważne jest równoważenie wszystkich Aspektów Życia.

Najlepszy sprzedawca, który stracił równowagę

Bartek jest jednym z najlepszych sprzedawców w swojej firmie. Osiągając co miesiąc cel sprzedażowy, często musi pracować walcząc z upływającym czasem. Jako ojciec zawsze stara się jak najlepiej spędzać czas z rodziną. Więc pomimo napiętego harmonogramu ma satysfakcjonujące relacje i szczęśliwą rodzinę. Jednak przy wszystkich życiowych wymaganiach nie mógł znaleźć czasu na zachowanie zdrowia i zaczął przybierać na wadze. Zaczął czuć się łatwo zmęczony i nie mógł złapać oddechu bawiąc się ze swoim 5-letnim synem.

Bartek chciał znów być zdrowy, aby móc lepiej zarządzać swoim życiem, a co najważniejsze, móc bardziej cieszyć się czasem spędzonym ze swoim synkiem. W końcu jego syn będzie dzieckiem tylko raz. Zaczął szukać pomocy u psychologa.

Po wykonaniu oceny życia zdał sobie sprawę, jak mało wysiłku poświęca na aspekty inne niż praca, zwłaszcza na zdrowie. Z pomocą psychologa, Bartek po raz pierwszy nauczył się, jak na nowo zaplanować swój czas i znaleźć czas na ćwiczenia.

Na początku nie było to łatwe, ponieważ czasami wciąż padał ofiarą „bycia zbyt zajętym”, aby ćwiczyć. Ale z biegiem czasu udało mu się sprawić, że ćwiczenia każdego ranka stały się jego nawykiem. Wcześnie kładł się spać, aby mógł wstać wcześnie, aby poćwiczyć w domu przed pójściem do pracy. Co było nawet zaskakujące, to to, że jego nawyki powoli wpływały na jego rodzinę, aby również zbudować zdrową rutynę. Wiem, że teraz Bartek i jego rodzina zawsze ćwiczą razem podczas rodzinnego czasu.

Jak żyć pełnią życia

Teraz możesz się zastanawiać, jak zrównoważyć, a nawet przewyższyć wszystkie sześć Aspektów Życia?

Każdy może żyć pełnią życia, a wszystko zaczyna się od chęci uczenia się.

Ile lat minęło odkąd ostatnio chodziłeś na zajęcia w szkole? Jeśli jesteś w pełni dorosły jako pracujący profesjonalista, prawdopodobnie minęło trochę czasu. Czy pamiętasz czasy, kiedy musiałeś wstawać na poranne wykłady? Albo czasy, w których walczyłeś z czasem, aby wykonać jakiś projekt? I oczywiście były niekończące się egzaminy, do których trzeba było wkuwać pełno materiału.

Uczeń przez całe życie jest zmotywowany do nauki i rozwoju, ponieważ tego chce; jest to działanie celowe i dobrowolne. Uczenie się przez całe życie może poprawić nasze zrozumienie otaczającego nas świata, zapewnić nam więcej lepszych możliwości i poprawić jakość naszego życia.

Czytaj: Najważniejsza część poprawy siebie – utrzymanie motywacji

Oczywiście jednym z najbardziej satysfakcjonujących powodów ciągłego uczenia się jest to, że daje ci to wiele możliwości! Pomyślna zmiana ścieżki kariery w średnim wieku i spędzanie czasu na nieformalnym poszerzaniu wiedzy jest bardziej powszechne niż kiedykolwiek, zwłaszcza w szybko zmieniających się warunkach rynkowych.

Bez względu na wiek, nigdy nie jest za późno, aby zacząć nowe życie. Kiedy zaczynasz się kształcić i wystawiać na nową wiedzę i informacje, poszerzasz swoje możliwości. To pozwoli ci zrobić więcej niż to, co obecnie robisz, lub da ci wyjście, jeśli nie jesteś zadowolony z tego, gdzie jesteś teraz.

Nasza gospodarka coraz bardziej przesuwa się w kierunku umów krótkoterminowych i umów w niepełnym wymiarze godzin z bardziej elastycznymi modelami pracy. Musimy dostosować się do zmian zachodzących w świecie pracy, wydobyć z siebie więcej, wychodząc ze stref komfortu i przełamać fałszywe wyobrażenia o naszym potencjale i sposobie, w jaki wierzymy, że toczy się życie.

Jak to zrobić? Dzięki naszym unikalnym ramom Pełnego Życia.

Ramy Pełnego Życia

Ramy Pełnego Życia to 5 prostych zasad życiowych, które mogą pomóc Ci osiągnąć pełne i sensowne życie.

1. Misje życiowe

Misje życiowe to kluczowe aspekty Twojego życia, które sprawiają, że warto żyć. Wypełnianie tych misji jest tym, co nadaje Twojemu życiu sens, radość i kompletność.

Misją życiową może być spełnienie celu lub marzenia, na przykład nauka obcego języka. Lub może to być misja dotycząca Twoich relacji z rodziną. Może być związana ze zdrowiem, sprawnością fizyczną lub innymi aspektami Twojego życia.

Każdy ma misje życiowe, niezależnie od tego, czy o tym wiesz, czy nie. Są zaprogramowane w Twojej podświadomości i są powodem, dla którego głęboko przejmujesz się pewnymi rzeczami.

Ale żeby naprawdę przejąć kontrolę, musisz wiedzieć, czym one są. Musisz świadomie rozpoznać, co Cię kręci, co naprawdę sprawia, że każdego dnia wstajesz z łóżka.

2. Kompromis metody, a nie misji

Ignorowanie lub poświęcanie misji życiowych powoduje ból i cierpienie. Powoduje zadłużenie… a im dłużej to ignorujesz, tym bardziej narastają odsetki.

99% ludzi idzie na kompromis w misji. Poświęcają to, co naprawdę ważne, wierząc, że warto.

Jak rezygnacja ze swoich marzeń, ponieważ wierzysz, że to jedyny sposób na bycie wspaniałym rodzicem.

Lub poświęcenie relacji, które są dla Ciebie naprawdę ważne, aby „większe dobro” poszło naprzód w Twojej karierze.

Ale wiesz co? Nigdy nie warto. Tego rodzaju poświęcenia kończą się tylko żalem.

Problem polega na tym, że większość ludzi uważa, że nie ma wyboru. Ale zawsze mają. Masz wybór. Dlatego wierzymy w kompromis metody, a nie misji.

Zawsze jest sposób. Zawsze możesz zmienić sposób, w jaki robisz rzeczy, zamiast rezygnować z tego. Aby jednak mieć wybór, potrzebujesz odpowiednich umiejętności i odpowiedniego nastawienia.

3. Nastawienie na postęp

Najpierw musisz uwolnić się od wygranej lub przegranej. To dlatego, że tak bardzo boimy się straty, że nigdy nie dajemy sobie szansy na prawdziwy rozwój.

Nastawienie na postęp nie dba o „sukces” lub „porażkę”. Dba tylko o postęp. Tak długo, jak możesz osiągnąć wzrost i poprawę, ci się udało.

Tak długo, jak możesz osiągnąć wzrost i poprawę, osiągasz sukces. Dopóki robisz postępy za każdym razem… w końcu wygrasz.

Wyobraź sobie, że stosujesz ten sposób myślenia do różnych aspektów swojego życia!

4. Systemy samokontroli

Samo nastawienie na postęp nie wystarczy. Nie możesz tak po prostu myśleć! Musisz być w stanie podjąć konsekwentne działania.

Konsekwencja oznacza regularne, długoterminowe, jakościowe działania.

Ale to wymaga dużo siły woli i energii. A jeśli jest jedna rzecz, której nauczyło nas ponad dekada badań i doświadczenia, to to, że…

Poleganie na czystej sile woli nie ogranicza jej na dłuższą metę.

Musisz być w stanie bez wysiłku podejmować działania. Musisz umieć to zrobić na autopilocie.

I tu właśnie pojawiają się systemy samokontroli. Są to systemy, które umożliwiają zaprogramowanie regularnych wzorców myślowych i rutyny w życiu. Aby podejmowanie działań związanych z misją życiową stało się czymś, co robisz nieświadomie… tak bez wysiłku, jak oglądanie telewizji.

Czy chcesz wiedzieć, jaka jest prawdziwa różnica między najlepszymi wykonawcami a wszystkimi innymi? To jest to. Najlepsi pracownicy systematycznie włączają swój sukces do swojego życia.

Mnożniki życia

Wreszcie, mamy mnożniki życia – podstawowe umiejętności życiowe, które dają ci przewagę.

Zamiast konkretnych tradycyjnych umiejętności wszyscy potrzebujemy życiowych multiplikatorów. Czemu? Ponieważ aby naprawdę żyć pełnią życia, nie możesz myśleć i zachowywać się jak przeciętna osoba.

Nigdy nie będzie wystarczająco dużo czasu i energii, aby się poruszać. Już jedziesz w tysiąc różnych kierunkach i każdego dnia jesteś bombardowany setkami różnych rozrywek.

Mnożniki życia to sekret, dzięki któremu staniesz się nadczłowiekiem (dla przeciętnego człowieka).

Ponieważ są to podstawowe umiejętności, które mogą dać Ci ogromne korzyści w wielu aspektach Twojego życia w tym samym czasie. Są jak podstawowe umiejętności, które przenoszą Twoją pewność siebie, umiejętności i skuteczność na zupełnie nowy poziom.

Przyjrzyjmy się teraz podstawowym umiejętnościom i temu, jak możesz żyć pełnią życia, korzystając z nich.

Mnożniki życia — podstawowe umiejętności życia

Ważną rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że zawsze powinieneś pracować mądrzej, a nie ciężej.

Prawdopodobnie już wcześniej spotkałeś się z tą prostą radą, ale czy faktycznie zastosowałeś ją w swoim życiu? Jeśli nie, nie martw się, ponieważ wyjaśnię ci prosty sposób na osiągnięcie tego.

Istnieje osiem podstawowych umiejętności (mnożników życia), które powinieneś rozwijać. Same w sobie mogą być skuteczne, ale w połączeniu nadadzą Twojemu życiu niepowstrzymany pęd.

Opiszę teraz każdą z tych umiejętności, podając przykłady i wskazówki dla każdej z nich, które pomogą ci szybko zrozumieć kryjącą się za nimi moc.

1. Usamodzielnienie

Osoba usamodzielniająca się ma trwałą motywację i pewność co do tego, co chce osiągnąć. Jasno określa swój cel i wie, jak pozostać pozytywnym i zmotywowanym podczas przeciwności lub podczas rozciągania swojej strefy komfortu.

Przypomnij sobie czas, kiedy skupiłeś na czymś swoje serce i umysł. Może to była nowa gitara, nowy dom lub wakacje. I kiedy już czułeś to palące pragnienie, szybko znalazłeś niezbędną motywację, pomysły i energię, aby osiągnąć to, czego chciałeś.

2. Samokontrola

Osoba z samokontrolą konsekwentnie wyznacza sobie jasne cele i plany, i zawsze je realizuje. Wie również, jak budować konstruktywne nawyki i rutyny, które wspierają jego cele. I tworzy te nawyki w taki sposób, aby się utrzymywały.

Jeśli próbowałeś zrezygnować z alkoholu, papierosów lub fast foodów, wiesz, jak trudne może to być. Ale sekretem sukcesu w tych przedsięwzięciach jest zastąpienie złego nawyku dobrym. Na przykład, zamiast zamawiać zwykłą lampkę wina, możesz zamówić sok owocowy. Rób to wystarczająco często (zwykle przez miesiąc lub dłużej), a przekonasz się, że porzuciłeś stary nawyk i stworzyłeś nowy.

3. Odnawialna witalność

Osoba o odnawialnej witalności jest sprawna fizycznie i zdrowa, ponieważ regularnie ćwiczy, dobrze się odżywia i wie, jak dbać o siebie. I zawsze ma wystarczająco dużo energii, aby poradzić sobie ze wszystkimi codziennymi wymaganiami.

Jak śpisz? Jeśli nie śpisz dobrze, ważne jest, aby rozwiązać ten problem, ponieważ brak snu może szybko doprowadzić do negatywnego wpływu na wszystkie obszary Twojego życia.

4. Opanowanie emocji

Osoba panująca nad swoimi emocjami może zarządzać i zmieniać sposób, w jaki się czuje i radzi sobie w sytuacjach. Potrafi również przeformułować negatywność w pozytywne działania.

Wyobraź sobie, że szef powiedział ci, że Twoja rola w pracy nie jest już potrzebna, więc powinieneś spakować swoje rzeczy i wyjść. Jeśli się tego nie spodziewałeś, prawdopodobnie będziesz zszokowany, niedowierzający – a może nawet zły. Te emocje mogą szybko doprowadzić do utraty pewności siebie i optymizmu. Jednakże, gdybyś mógł „wyrwać się” ze swojego negatywnego stanu emocjonalnego, mógłbyś zacząć widzieć drogę naprzód. Pozytywne emocje prowadzą do pozytywnych działań. W takim przypadku nowa ekscytująca praca w dynamicznej firmie może być właśnie zmianą, której potrzebujesz!

Czytaj: Firma z Wielkopolski wprowadziła czterodniowy tydzień pracy!

5. Świadoma komunikacja

Osoba ze świadomą komunikacją rozumie pomysły innych ludzi i jest w stanie jasno wyrazić i przekazać własne myśli i uczucia. Jest również dobra we wpływaniu na innych i łatwo buduje niezawodne i długoterminowe relacje.

Czy zauważyłeś, że najlepsi menedżerowie to także najlepsi słuchacze? Będąc świetnymi słuchaczami, nie tylko okazują szacunek członkom swojego zespołu, ale także mają szansę uczyć się od nich. Komunikacja to sztuka, której możesz się nauczyć. Zacznij od odzwierciedlenia swoich ulubionych menedżerów.

6. Inteligentne skupienie

Osoba z inteligentnym skupieniem wykonuje zadania w najbardziej efektywny i wydajny sposób. Przejmuje kontrolę nad swoim czasem i energią, zawsze pracując mądrze.

Jaka jest pierwsza rzecz, którą robisz, kiedy zaczynasz pracę w biurze? Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie logujesz się do swojego komputera i zaczynasz przeglądać wszystkie e-maile w swojej skrzynce odbiorczej. W dobry dzień mooże to zająć około 15 minut, ale w zły dzień (pomyśl w poniedziałek!) możesz spędzić godzinę lub więcej na przeglądaniu e-maili. Mądrzejszy początek dnia to poświęcenie 5 lub 10 minut na planowanie pracy. Kwestie o wysokim priorytecie powinny być rozpatrywane jako pierwsze, a o niskim priorytecie jako ostatnie. Gwarantuje to wykonanie ważnych rzeczy.

7. Nauka i zdolność adaptacji

Osoba z umiejętnościami uczenia się i adaptacji może szybko opanować każdą wiedzę i umiejętności. Szybko reaguje również na zmiany i nigdy nie przestaje się rozwijać i iść do przodu.

Leonardo da Vinci powiedział kiedyś: „Nauka nigdy nie wyczerpuje umysłu”. Rzeczywiście mądre słowa. Proponuję wyrobić w sobie nawyk uczenia się czegoś nowego każdego dnia. To sprawi, że Twój umysł będzie świeży i aktywny, i wyróżni Cię jako osobę postępową i otwartą.

8. Konstruktywne myślenie

Osoba myśląca konstruktywnie ma jasny, uporządkowany umysł. Wie również, jak wykorzystać swoją pamięć i moc mózgu do rozwiązywania problemów i być kreatywnym.

Aby móc jasno myśleć, musisz robić regularne przerwy od nieustannego napływu wiadomości, mediów społecznościowych i telewizji, których wszyscy obecnie doświadczamy. Postaraj się znaleźć codziennie trochę czasu na przerwę od tej technologii. Może udaj się na spacer lub zrób 10-minutową sesję kontemplacji w cichej części domu lub biura. Kiedy będziesz mieć spokój i ciszę, będziesz mógł wykorzystać swoją kreatywność i znaleźć rozwiązania wszelkich problemów, które pojawią się na Twojej drodze.

Kiedy prowadzisz satysfakcjonujące życie, jesteś w stanie harmonijnie wejść w każdy z tych obszarów, bez poświęceń. Jednym z najbardziej wpływowych aspektów tej harmonii między życiem zawodowym a prywatnym jest umiejętność wiary w siebie i zdrowa dawka usamodzielnienia.

Przenoszenie ram pełnego życia na wyższy poziom

Jeśli chcesz w pełni dostosować się do Ram Pełnego Życia, aby skutecznie poprawić jakość swojego życia i wykorzystać swój potencjał, mamy dla Ciebie wskazówki. Dedykowane są osobom takim jak Ty, które dążą do życia pełnią życia.

Krok 1: Wzmocnij się

Usamodzielnienie to umiejętność pielęgnowania trwałej motywacji i wiary w to, co się chcesz osiągnąć.

Dzięki silnemu usamodzielnieniu masz krystalicznie czysty cel i masz zdolność motywowania się na żądanie, za pomocą konkretnych planów działania, w odpowiednim czasie, a wszystko to przy zachowaniu pozytywnej harmonii między życiem zawodowym a prywatnym.

Ta umiejętność wpływa również na podejście do wyzwań lub problemów. Jeśli posiadasz tę umiejętność, będziesz pozytywnie nastawiony i zmotywowany do wychodzenia ze swojej strefy komfortu lub stawiania czoła wyzwaniom w życiu.

Krok 2: Skup się

Inteligentne skupienie to umiejętność harmonijnego zarządzania energią i czasem. Jest to sztuka uzyskiwania tego, co najlepsze z obu światów — bycia efektywnym zarówno pod względem czasu, jak i energii w tym samym czasie.

Mistrz inteligentnego skupienia jest w stanie coraz więcej robić znacznie więcej, robiąc mniej ogólnie. Mając takie umiejętności, wiesz, jak pracować mądrze i przejąć kontrolę nad własnym czasem.

Krok 3: Ulepsz swój umysł

Uczenie się i adaptacja to umiejętności, które mogą pomóc szybko opanować dowolną wiedzę lub umiejętności. Mając odpowiedni sposób myślenia i zestaw narzędzi umożliwiający szybkie reagowanie na zmiany, nigdy nie przestaniesz robić postępów w życiu.

Zamiast opierać się zmianie instynktowi, jak większość innych, ta umiejętność pomaga ci przyjąć zmiany i szybko wprowadzić je do swojego życia.

Krok 4: Mistrz samokontroli

Samokontrola to zdolność do konsekwentnego wyznaczania jasnych celów i tworzenia planów dla siebie. Dzięki samokontroli możesz realizować swoje plany bez problemów i wahań. Z punktu widzenia motywacji nie napotkasz nawet problemów.

Samokontrola sprowadza się do dyscypliny i determinacji w osiąganiu czegokolwiek. Ta umiejętność pozwala rozpoznać, że sukces i rozwój nie nadchodzą z dnia na dzień. Konsekwencja stanie się Twoją polityką i tak długo, jak będziesz się jej trzymać, będziesz rozwijać się w każdej dziedzinie życia dzięki temu modelowi.