Jakich produktów nie należy łączyć? Poznaj fakty i mity

0
802
zdjęcie: hhdresearch.org

W naszej wspaniałej cyfrowej erze w każdej chwili możesz dowiedzieć się o niuansach zdrowej diety, w tym o tym, które potrawy mogą być niezdrowe, a nawet niebezpieczne, jeśli zjesz je razem. 

Prawdopodobnie wszyscy natknęliśmy się na informacje, które wskazują, że niektóre kombinacje produktów mogą powodować wiele niebezpiecznych skutków, takich jak cukrzyca, rak lub zapalenie stawów. Jako inteligenta osoba, która pragnie uzyskać najlepsze informacje, które pozwolą Ci wybrać dietę, Internet jest wybawieniem.

Jednak czasami jest tam zbyt dużo informacji i nie wszystkie są poprawne. Jeśli spróbujesz zastosować się do każdej porady dietetycznej, z którą się spotkasz, prawdopodobnie doprowadzisz się do szaleństwa, przygotowując chociażby jeden posiłek. Pomimo wielu ostrzeżeń, które możesz przeczytać o pokarmach, większość tych rzeczy opiera się na przesądach, a nie na nauce.

Czasami w ostrzeżeniach o łączeniu dwóch produktów jest ziarno prawdy, ale rzadko jest to wystarczający powód, by całkowicie zrezygnować z tego połączenia, zwłaszcza jeśli jest to kanapka z wędliną i żółtym serem. Trzymaj się z nami, aby odkryć fakty i fikcję dotyczącą 7 kombinacji żywności, które według Internetu zrujnują Twoje zdrowie.

1. ZIMNA WODA Z POSIŁKIEM 

zdjęcie: kirstinscancercare.com

Teoria: teoria mówi, że picie zimnej wody bezpośrednio przed, w trakcie lub po posiłku spowoduje, że jedzenie zamrozi się lub zestali się w żołądku. W końcu tłuszcze nie krzepną, gdy są wystawione na działanie niskich temperatur poza Twoim ciałem. Niektórzy sugerują również, że woda pitna z jedzeniem rozcieńcza kwas żołądkowy, a tym samym zmniejsza zdolność kwasu do trawienia posiłku.

Rzeczywistość: to, czego ten pomysł nie uwzględnia, to to, że nasze ciała są ciepłe w środku. Zimna woda nie pozostaje zimna przez długi czas po spożyciu; szybko ogrzewa się do temperatury ciała. Podczas gdy zimna woda może zapobiec przegrzaniu, gdy zbyt długo przebywasz na słońcu, nie wystarczy przyswoić tłuszcz.

Picie wody o dowolnej temperaturze podczas posiłku w rzeczywistości pomaga w trawieniu. Woda w układzie trawiennym działa w parze z kwasem żołądkowym, a nie przeciw temu.

2. OGÓREK Z POMIDOREM 

zdjęcie: pixabay.com

Teoria: ogórek i pomidor mają różny czas trawienia, spożywanie ich razem może wywoływać mdłości, gazy, wzdęcia. Ogórki zawierają również enzym, który niszczy witaminę C w pomidorach. Sałatka, która według Ciebie była zdrowa, tak naprawdę powoduje, że jesteś chory.

Rzeczywistość: prawdą jest, że ogórki zawierają enzym, który niszczy witaminę C, ale jeśli jesz ogólnie zrównoważoną dietę dostarczasz swojemu organizmowi wiele codziennej dawki witaminy C z innych źródeł. Dodanie do octu odrobiny octu neguje efekt. Sosy do sałatek często zawierają ocet, więc rzadko musisz się martwić tą częścią plotek.

Co do drugiej kwestii, pomidory i ogórki mają tylko nieco inny czas trawienia. Nie musisz się obawiać mdłości ani problemów z brzuchem, chyba, że jesteś uczulony na któryś z tych produktów.

3. PIWO I ORZESZKI 

zdjęcie: 123RF.com

Teoria: zarówno piwo, jak i słone produkty, takie jak orzechy, mogą powodować odwodnienie, więc ich wspólne spożycie spowoduje krytyczną deprywację wody w Twoim ciele. Możesz być tak spragniony, że w końcu wypijesz za dużo piwa, aby się nawodnić.

Rzeczywistość: w tym jest absolutnie ziarno prawdy. Właściciele barów zazwyczaj serwują słone jedzenie z piwem, ponieważ wiedzą, że to połączenie sprawi, że będziesz więcej pić. Sól również nieco stępia gorycz piwa, co ułatwia picie. Piwo polepsza nasze doznanie słonych pokarmów, dlatego mamy tendencję do łaknienia słonych rzeczy, kiedy pijemy piwo.

Jednak piwo jest moczopędne, a zatem powoduje, że organizm wydala więcej sodu w moczu. Jest mało prawdopodobne, że słone przekąski przyczynią się do krytycznego odwodnienia. Sam alkohol jednak może. Jeśli nie chcesz ogromnego kaca, spróbuj wypić co najmniej tyle samo szklanek wody co alkoholu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: CZYM ZDROWYM POKONAĆ OCHOTĘ NA COŚ SŁODKIEGO? – f7dobry.com

4. MIĘSO I MAKARON 

zdjęcie: pixabay.com

Teoria: białka i węglowodany są trawione w różny sposób, a Twój organizm nie może sobie z tym poradzić. Węglowodan zaczyna być rozkładany przez ślinę, a proces trwa w żołądku i jelitach, podczas gdy białko nie zaczyna się trawić, dopóki nie uderzy w żołądek. Pożegnajcie spaghetti i klopsiki.

Rzeczywistość: podczas gdy różne produkty spożywcze są trawione nieco inaczej, większość organów jest w stanie sobie z tym poradzić. Ludzie ewoluowali, jedząc różne białka, węglowodany i tłuszcze, więc w rzeczywistości jesteśmy zbudowani specjalnie do jedzenia w ten sposób. Jeśli nie doświadczasz problemów związanych z trawieniem, nie przejmuj się tym.

5. OWOCE Z POSIŁKIEM LUB PO POSIŁKU 

zdjęcie: pixabay.com

Teoria: kolejne nawiązanie do tematu „różnego czasu trawienia” sugeruje, że spożywanie owoców z posiłkiem lub po posiłku jest niebezpieczne, ponieważ owoce są tak łatwo trawione, że fermentują w żołądku, kręcąc się w oczekiwaniu na strawienie drugiego jedzenia.

Rzeczywistość: cukry zawarte w owocach dość szybko się trawią, ale owoc ma również włókno, które spowalnia wchłanianie tego cukru do krwi. W rzeczywistości jest to pomocne zabezpieczenie przed niebezpieczeństwem, które zapobiega niebezpiecznemu wzrostowi poziomu cukru we krwi.

W żadnym przypadku owoce nie pozostają w żołądku wystarczająco długo, aby fermentować. W rzeczywistości żołądek jest tak kwaśny, że fermentacja nie jest możliwa.

6. MLEKO I KWAŚNE OWOCE

zdjęcie: weinmark.com

Teoria: w tym temacie pojawiły się różne zwroty akcji, które mówią o ananasach, cytrynach lub pomarańczach, które w połączeniu z mlekiem są niebezpieczne dla organizmu. Kiedy kwaśny sok z owoców jest dodawany do ciepłego mleka, to mleko się psuje. Wtedy w żołądku dochodzi do rewolucji i chorujesz.

Rzeczywistość: To prawda, że kwas w owocach może popsuć mleko, szczególnie ciepłe mleko. Jednak kiedy kwas dodaje się do zimnego mleka, proces ścinania zachodzi tak wolno, że nawet go nie zauważysz ani nie poczujesz. W ten sposób możemy cieszyć się pomarańczowymi kremami, kremem z cytryny i koktajlami z jogurtem z ananasa.

Dodatkowo, zsiadłe mleko niekoniecznie jest dla Ciebie złe. Jeśli mleko zepsuło się w wyniku psucia, nie można go pić bezpiecznie. Jednak mleko często jest zestalone specjalnie dla produktów takich jak ser i jogurt. I możesz nie chcieć o tym myśleć, ale mleko zawsze ścina się, gdy leci do Twojego żołądka.

7. HOT-DOG I FRYTKI 

zdjęcie: pixabay.com

Teoria: hot-dogi to przetworzone mięso, które jest pełne konserwujących śmieci i ma dużo sodu. Wyrafinowana białą mąka w bułce nie ma żadnych składników odżywczych i niebezpiecznie spada Twój poziom cukru we krwi. Tymczasem smażenie ziemniaków w wysokiej temperaturze powoduje powstawanie rakotwórczego Akrylamidu, a oleje spożywcze są tłuszczami trans. Ogromna ilość soli na frytkach powoduje również wiele problemów.

Rzeczywistość: to wszystko prawda. Regularne łączenie dwóch niezdrowych produktów spożywczych, takich jak restauracje typu fast food, gdzie serwują frytki ze wszystkich stron, sprawia, że przybliżamy się do takich chorób, jak rak, cukrzyca i choroby serca. W krótkim czasie może wystąpić rozstrój żołądka, biegunka lub zaparcia, a także podwyższone ciśnienie krwi i gorszy lub depresyjny nastrój.

Rezultatem całej tej różnorodnej porady dietetycznej jest po prostu zaufanie Twojemu ciału. Jesteś cudownie zaprojektowany, aby trawić wszystkie rodzaje żywności w połączeniu ze sobą. Jednak każdy organizm jest inny, a niektóre kombinacje mogą przeszkadzać Ci bardziej niż innym. Po prostu unikaj objadania się niezdrowym jedzeniem i szanuj sygnały, które wysyła Twoje ciało. I nie martw się, że jednorazowe połączenie jakiś produktów zrujnuje Twoje zdrowie.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj ? 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl