Jakie jest najlepsze miejsce, aby podziwiać tęcze?

0
426
Hawaje są tęczową stolicą świata. Zdjęcie: pixabay.com

Jeśli jesteś zapalonym obserwatorem tęczy i chcesz nacieszyć się tym pięknym zjawiskiem, musisz wybrać się na Hawaje.

Hawaje są tęczową stolicą świata. Tęcze to jedne z najbardziej spektakularnych zjawisk optycznych w naturalnym świecie, a Hawaje są obdarzone niesamowitą ich obfitością.

W badaniu opublikowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne w 2021 r. zauważono, że „góry na tym obszarze wytwarzają ostre gradienty chmur i opadów deszczu, które są kluczem do obfitych obserwacji tęczy”.

Tęcze na Hawajach są jednocześnie tak powszechne, a jednocześnie tak oszałamiające, że pojawiają się w hawajskich pieśniach i legendach, na tablicach rejestracyjnych oraz w nazwach hawajskich drużyn sportowych i lokalnych firm. Zarówno goście, jak i mieszkańcy często zostawiają swoje samochody na poboczu drogi, aby sfotografować te wspaniałe pasma światła.

Twitter

W mitologii hawajskiej tęcza jest symbolem transformacji i ścieżką między wymiarami, tak jak w wielu kulturach na całym świecie, a ci, którzy mogą swobodnie podróżować między wyższym a dolnym biegiem, żyją jak bogowie wśród ludzi, ciesząc się ziemskim dobrobytem i obfitością.

Tęcza jest niebiańską ścieżką, którą bogowie hawajscy schodzą na Ziemię ze swojego domu w boskich królestwach. Dusze, które odeszły, wędrują tęczową ścieżką, aby przejść przez Kuaihelani, tajemniczą pływającą wyspę, która „podtrzymuje niebiosa”, aby dotrzeć do świętej krainy Nu’umealani, jasnej, wzniesionej i pachnącej krainy „niebiańskiej”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

vibewizard.com

Tęcza służy również jako podnóżek Malanaikuaheahea, żony legendarnego podróżnika i astronoma, którego imię Makali’i jest również hawajskim określeniem gromady gwiazd Plejady, z której uważa się, że pierwsi Hawajczycy przybyli na Ziemię.

Według hawajskiej legendy, Kahaukani i Kauakuahine, wódz Doliny Mānoa i jego żona, mieli piękną córkę, Kahalapunę. Kiedy rodzice Kahalapuny dowiedzieli się o jej śmierci z rąk zazdrosnego zalotnika, oboje przekształcili się w swoje duchowe formy. Kahaukani, przemieniony w wiatr Manoa, a Kauakuahine stała się deszczem Manoa. Od tego czasu, gdy wiatry Mānoa wieją mgliste deszcze w dół doliny, Kahalapuna pojawia się jako tęcza. Uniwersytet Hawai’i w Manoa jest często pobłogosławiony obecnością Kahalapuny.

Według hawajskiej legendy, Kahalapuna jest znana jako Tęczowa Dziewica, zrodzona z boskiego wiatru i deszczu Doliny Mānoa. Od czasów starożytnych dolina była uważana za „królewski pałac tęcz”, gdzie można zobaczyć piękną Tęczową Dziewicę bawiącą się wszędzie tam, gdzie światło słońca dotyka mglistego deszczu.

Czytaj: Widoki jak z bajki! Piękna tęcza w Bukowinie Tatrzańskiej

pixabay.com

Dlaczego Hawaje to tęczowa stolica świata?

Tęcza to spektakularna gra światła tworząca piękne odcienie błękitu, czerwieni i żółci. Chociaż można ją zobaczyć praktycznie wszędzie, w dużych miastach i małych miasteczkach, niektóre miejsca lepiej nadają się do obserwacji tęczy niż inne.

Według naukowców z University of Hawai’i w Manoa, wyjątkowe położenie wyspy i czynnik klimatyczny sprawiają, że jest to idealne miejsce dla najbardziej żywych tęczy.

Tęcze tworzą się w określonych warunkach środowiskowych (oczywiście przez zmieszanie deszczu i światła słonecznego). Słońce musi znajdować się w odległości około 40 stopni od horyzontu. Im wyżej wschodzi słońce, tym niżej jest tęcza (ostatecznie niewidoczna).

Hawaje znajdują się na subtropikalnym Pacyfiku. Jego pogoda jest zdominowana przez stałe ciepłe wiatry pasaty i częste opady deszczu, ale nie ciemne, ponure deszcze monsunowe — znacznie jaśniejsze, gdy słońce prawie zawsze jest w zasięgu wzroku.

Businger wyjaśnia, że ciepła powierzchnia morza w nocy nagrzewa otaczającą atmosferę, a wierzchołki chmur ją ochładzają. Tak więc już podczas śniadania często pojawiają się tam fantastyczne tęcze.

Hawajskie góry również odgrywają rolę w tworzeniu tęczy. Wymuszają pasaty, które następnie tworzą chmury i ostatecznie padają deszcze. Twierdzi, że gdyby nie było gór, Hawaje byłyby pustynią z bardzo rzadkimi opadami deszczu.

Czytaj: Niezwykłe zjawisko naturalne – tęczowy park

pexels.com

W pogoni za tęczami

Tak jak można ścigać tornada na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych, tak na Hawajach można ścigać tęcze.

Poza słońcem i deszczem kluczowa jest dobra lokalizacja do oglądania. Pomocna jest lokalna znajomość miejsc z doskonałym widokiem na niebo. Na Hawajach malownicze widoki, parki plażowe i lokalne wędrówki po stożkach żużlowych, takich jak Diamond Head, zapewniają szczególnie dobre punkty obserwacyjne, z których można zobaczyć piękne tęcze.

Twitter