Jakie jest najzimniejsze miejsce na ziemi?

0
181
Wschodni Płaskowyż Antarktyczny rości sobie prawo do tytułu najzimniejszego miejsca na Ziemi. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy myślałeś kiedyś o tym, gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce na ziemi i jakie tam panują temperatury?

Według satelitów NASA Earth Observatory, najzimniejszym miejscem na Ziemi jest grzbiet górski na płaskowyżu Antarktydy Wschodniej, gdzie temperatury mogą spaść do -135,8 stopni Fahrenheita (-93,2 stopni Celsjusza).

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

NASA ostatnio wyśledziła satelity na grzbiecie płaskowyżu Antarktydy Wschodniej, gdzie w bezchmurne zimowe noce temperatury spadają do poziomu -135,8 stopni Fahrenheita (-93,2 stopni Celsjusza).

Jak możesz sobie wyobrazić, wystawienie na działanie takich temperatur bez specjalnego sprzętu, nawet przez kilka sekund, może być śmiertelne. Na przykład ekspozycja na temperaturę -95 stopni Fahrenheita może spowodować odmrożenie w mniej niż dwie minuty, zgodnie z danymi National Weather Service.

Czytaj: 10 zdjęć z NASA, które pokazują, jak naprawdę zmienia się klimat

Ten grzbiet Płaskowyżu Wschodnio-Antarktycznego zachował tytuł „najzimniejszego miejsca na świecie” od 2013 roku, kiedy satelity NASA po raz pierwszy zarejestrowały tam temperatury, ale stale robi się tam coraz zimniej. W 2013 roku najniższa zarejestrowana temperatura wynosiła -133,6 stopnia Fahrenheita, ale teraz spadła do -135,8 stopnia Fahrenheita.

Czytaj: Ekran wyświetlający livestream z satelity NASA w centrum Nowego Jorku

Temperatury w najzimniejszym miejscu na Ziemi są znacznie niższe niż temperatury w niektórych obszarach Marsa, planety znacznie dalej od Słońca niż Ziemia. Średnie temperatury na czerwonej planecie wynoszą – 81 stopni Fahrenheita, ale w kierunku biegunów spadają do -220 stopni w miesiącach zimowych.