Japończycy znaleźli bat na otyłych

0
569
Zdjęcie: Pixabay

W Japonii co roku mierzy się talię obywatelom w wieku 40-74 lata. Jeśli ich talia przekracza 85 cm (mężczyźni) lub 90 cm (kobiety), są wysyłani do specjalistów ds. żywienia i ćwiczeń. Od czasu wprowadzenia prawa otyłość spadła poniżej 4%, a średnia długość życia jest wyższa niż gdziekolwiek na świecie.

Wiadomo, że Japonia ma jeden z najniższych wskaźników otyłości na świecie. Tradycyjna dieta składająca się z ryb, warzyw i ryżu w połączeniu z miejską kulturą chodzenia i wysokim poziomem korzystania z transportu publicznego pomogła Japończykom uniknąć losu innych zachodnich narodów, które są dziś w uścisku globalnej epidemii otyłości.

Ponieważ Japonia przyjmuje dietę składającą się z przetworzonej żywności, przewiduje się, że jej poziom otyłości wzrośnie. Stanowiłoby to problem zdrowia publicznego, na który japoński rząd nie może sobie pozwolić.

Czym jest prawo Metabo?

W 2008 roku japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej wprowadziło „Ustawę Metabo”, która wymaga, aby mężczyźni i kobiety w wieku od 40 do 74 lat mieli co roku mierzony obwód talii. Limit obwodu talii wynosi 85 cm dla mężczyzn i 90 cm dla kobiet, a każdy, kto przekroczył te limity, musiał uczestniczyć w zajęciach odchudzających finansowanych przez firmę ubezpieczeniową pracodawcy.

Japoński rząd podkreśla, że otyłość jest groźna i kosztowna, bo prowadzi do cukrzycy, nadciśnienia czy chorób serca.

Czytaj: 14 codziennych produktów spożywczych, które mogą zwiększyć ryzyko cukrzycy

Dlatego wprowadzono tam „podatek od tłuszczu”, który zasadniczo zmusza każdą firmę do corocznego obowiązkowego pomiaru talii pracowników. Jeśli pracownik nie wprowadzi żadnych ulepszeń, firma zostanie ukarana grzywną. W przypadku dużej firmy może ona wynieść 19 milionów dolarów (niecałe 80 mln zł).

Przedsiębiorstwa nie chcą ryzykować i oferują pracownikom zniżki na karnety do klubów sportowych oraz specjalne plany dietetyczne. Firmy w Japonii są prawnie zobowiązane do pomocy w powrocie do zdrowej wagi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dlaczego Japonia potrzebuje ustawy Metabo?

Chociaż strategia ta ma swoich krytyków, rząd japoński wykazał chęć bycia na czele, gdy mierzy się z wyzwaniem otyłości. Największą troską rządu jest zdrowie ludzi i zapobieganie osiągnięciu epidemii przez choroby, takie jak cukrzyca typu 2.

Rząd jest również głęboko zaniepokojony ogromnymi kosztami związanymi z finansowaniem (rosnącej) starzejącej się populacji Japonii, która zazwyczaj otrzymuje opiekę zdrowotną od państwa lub pracodawcy. Japonia ma również niskie współczynniki dzietności, co oznacza, że zmniejsza się pula młodszych obywateli płacących podatki.

Czytaj: Japońskie więzienie to nie wczasy. Dzieją się tam okrutne i straszne rzeczy!

Czy rząd powinien interweniować, kto ile ma centymetrów w talii?

Podczas gdy wielu na Zachodzie wzdryga się przed sugestią, że rząd powinien mierzyć obwód talii, wielu Japończyków lubi uczęszczać na zajęcia ruchowe i tańczyć do muzyki „Metabo”. Przesłanie koncentruje się na zapobieganiu.

Celem ustawy Metabo było zmniejszenie wskaźnika otyłości o 25%, ale od 2021 roku ogólnokrajowy wskaźnik otyłości w tym kraju wynosi zaledwie 4,3% , co czyni tę politykę ogromnym sukcesem.