Japonia planuje ponownie otworzyć swoje granice dla turystów w kwietniu 2021 roku

0
459

Dla wielu podróż stała się uciążliwa z powodu pandemii koronawirusa.

Jednak niektóre kraje zaczęły ponownie otwierać swoje granice – bez względu na to, czy jest to częściowe otwarcie dla niektórych krajów, czy też rozszerzona lista z określonymi ograniczeniami. Wśród nich jest Japonia, kraj o jednym z najniższych zachorowań na COVID na mieszkańca i jednym z najniższych jak dotąd wskaźników zgonów.

Pomimo COVID-19 kraje łagodzą ograniczenia dotyczące podróżowania, a Japonia podejmuje ruch po ponad 6 miesiącach.

 すしぱく

Minęło nieco ponad 6 miesięcy, odkąd Japonia zamknęła swoje granice dla turystów z powodu globalnej epidemii COVID-19. I podobnie jak wiele krajów, doświadczyło to poważnego ciosu, jeśli chodzi o turystykę – zwłaszcza w świetle przełożonych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – ale zamknięcie sprawiło, że liczba przypadków pozostała na stosunkowo niskim poziomie, a system opieki zdrowotnej nie załamał się.

Ale Igrzyska Olimpijskie mimo to zbliżają się wielkimi krokami, z datą ustaloną na 23 lipca 2021 r., a wiceprezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego John Coates stanowczo stwierdził, że Igrzyska Olimpijskie odbędą się „z COVIDem lub bez niego”.

Chociaż oświadczenie to nie jest w żadnym wypadku oficjalnym dekretem rządu, rząd japoński rozpoczął jednak proces otwierania swoich granic dla międzynarodowych podróżników, nie tylko w ramach przygotowań do Igrzysk Olimpijskich, ale także dlatego, że świat coraz lepiej radzi sobie z zarządzaniem pandemią i dla gospodarki.

Japonia ustanawia obecnie środki w celu otwarcia granic dla turystyki międzynarodowej w kwietniu 2021 roku.

すしぱく

Rząd Japonii oświadczył, że pracuje nad procesem ponownego otwarcia swoich granic na szerszy świat. Mówi się, że przeprowadzą kompleksowe dochodzenie, jak i kiedy to zrobić. W planach jest podjęcie środków zaradczych dla turystów do stycznia 2021 roku i zniesienie zakazu dla turystów zagranicznych od kwietnia 2021 roku. Będzie to jednak zrobione ostrożnie, na zasadzie prób.

W porównaniu z resztą świata Japonia radzi sobie bardzo dobrze w zarządzaniu pandemią. Na dzień dzisiejszy ma nieco ponad 86 000 przypadków COVID-19 i ponad 1600 zgonów, co prowadzi do zaledwie 683 przypadków na milion osób. Dla porównania, Stany Zjednoczone, kraj nr 1 na świecie pod względem łącznej liczby przypadków ma ponad 1 milion zgonów, czyli mają 4563 przypadków na milion.

Mówi się, że Japonia radzi sobie tak dobrze z pandemią z kilku powodów: zidentyfikowali główne czynniki, aby uniknąć zamkniętych przestrzeni ze słabą wentylacją, unikają zatłoczonych miejsc z wieloma ludźmi i bliskich kontaktów; wezwali do blokady kilka tygodni wcześniej niż w niektórych krajach, w których liczba zgonów jest obecnie wysoka; a kultura społeczna w Japonii po prostu nie jest tak przyjazna dla COVID, z mniejszą liczbą uścisków i pocałunków na powitanie, a ludzie mają skłonność do uczciwego przestrzegania zasad.

Oprócz potrzeby ożywienia gospodarki Japonia wprowadza środki bezpieczeństwa w świetle Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Czytaj: 144-letnia wisteria w Japonii wygląda jak różowe niebo

すしぱく

Środki bezpieczeństwa zgodne z tym nowym planem będą skutecznie śledzić trzy główne etapy podróży turysty – mianowicie jego przybycie, pobyt i wyjazd. Rząd upewni się również, że dostępna jest mapa zarządzania zdrowiem i dedykowane ośrodki leczenia gorączki, aby nie przeciążać obecnych placówek medycznych.

Zanim dana osoba przyjedzie do kraju, będzie musiała pobrać specjalistyczną aplikację do zarządzania zdrowiem i będzie musiała mieć zaświadczenie o negatywnym wyniku na koronawirusa ze swojego kraju.

Jeśli tak się stanie, że osoba przybywająca uzyska pozytywny wynik testu na obecność COVID podczas pobytu w kraju, obowiązkowe będzie również prywatne ubezpieczenie medyczne. Chociaż osoby z negatywnym wynikiem testów po przyjeździe nie muszą izolować się przez 14 dni po wjeździe do Japonii, będą jednak musiały zgłaszać swój stan zdrowia w aplikacji w ciągu pierwszych dwóch tygodni.

Środki obejmą wszystko, od przyjazdu do wyjazdu i będą obejmować obowiązkowe testy negatywne i korzystanie z aplikacji.

johannesfloe.com – Art to remember

宮崎大輔

Środki te będą obowiązywać przez cały okres trwania Igrzysk Olimpijskich i po ich zakończeniu, ponieważ Japonia dąży do dalszego ożywienia międzynarodowej turystyki. Do tego czasu japońscy urzędnicy będą pracować nad wprowadzeniem ulepszeń, ponieważ wszystko to jest nadal w toku.

Japońscy urzędnicy niedawno otworzyli swoje granice dla obcokrajowców, którzy mają pozwolenie na długoterminowy pobyt w kraju. W większości są to pracownicy firm i instytucji oraz studenci zagraniczni. Tak więc zniesienie zakazu turystyki międzynarodowej było kolejnym logicznym krokiem.

W większości ludzie są zadowoleni z tego posunięcia. Chwalą japońskie podejście do zarządzania pandemią, a niektórym nie przeszkadza aplikacja – w końcu to dla większego dobra – ale zwracają również uwagę, że urzędnicy nie mogą być tak naiwni, by wierzyć, iż wszyscy turyści będą na tyle rozsądni, że będą przestrzegać środki bezpieczeństwa i wytyczne.

すしぱく

Czytaj: Japonia chce stworzyć recyklingowane medale na Letnie Igrzyska Olimpijskie