Japonia wprowadza na rynek nowy rodzaj pomidora

0
394
Zdjęcie: Tom Hermans/Unsplash

Japonia rozpoczyna sprzedaż pierwszego na świecie pomidora z edytowanym genomem.

Sicilian Rouge High GABA to specjalny rodzaj pomidora zaprojektowany tak, aby zawierał wysoki poziom kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), aminokwasu, który uważa się za pomocny w relaksacji i obniżaniu ciśnienia krwi.

Tokijska firma Sanatech Seed połączyła siły z naukowcami z Uniwersytetu Tsukuba, aby opracować nową odmianę pomidorów przy użyciu technologii edycji genów CRISPR/Cas9.

Nazwany Sicilian Rouge High GABA, ten nowy rodzaj pomidora zawiera pięć do sześciu razy więcej niż normalny pomidor poziom aminokwasu zwanego kwasem gamma-aminomasłowym lub GABA.

Według japońskich mediów firma usunęła domenę hamującą z genomu pomidora, aby umożliwić mu wytwarzanie tak wysokich poziomów GABA.

Czytaj: Wujek zdradził sposób na obfite plony pomidorów. Zbierzesz ich rekordowo dużo!

Według Shimpei Takeshita, prezesa Sanatech Seed i dyrektora ds. innowacji Pioneer EcoScience, wyłącznego dystrybutora pomidora, w grudniu zeszłego roku firma otrzymała pozwolenie na komercjalizację genetycznie zmienionej odmiany Sicilian Rouge High GABA, a rolnicy kontraktowi uprawiają je od tego czasu. Teraz pomidory są gotowe, aby trafić na półki sklepowe.

– Na początku mieliśmy mieszane reakcje na żywność z edycją genomu i myśleliśmy, że trudno będzie wprowadzić ją na rynek, ponieważ nie są w pełni rozumiane przez konsumentów – powiedział NHK Takeshita Tatsuo, prezes Sanatech Seed.

– Ale pomidory zyskały dobrą reputację wśród tych, którzy brali udział w próbach upraw.

Japoński komitet ministerstwa zdrowia udzielił Sanatech Seed pozwolenia na komercjalizację nowej odmiany pomidora, pod warunkiem otrzymania powiadomienia i firma planuje wysłać każdą paczkę pomidorów z naklejką z napisem „ulepszone przy użyciu technologii edycji genomu”.

Czytaj: Monika Kasiak to najlepszy kierowca autobusu miejskiego w Krakowie

W przeciwieństwie do żywności modyfikowanej genetycznie, odmiany roślin z edytowanym genomem są uważane za tak samo bezpieczne, jak odmiany ulepszone przy użyciu konwencjonalnych metod, ponieważ podczas tego procesu nie wprowadza się żadnego zewnętrznego genu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pixabay

Firma Sanatech Seed rozpoczęła już przyjmowanie zamówień online na pomidory Sicilian Rouge High GABA.

Trzykilogramowe pudełko pomidorów ma kosztować 7500 jenów, czyli około 267 zł. Wychodzi bardzo drogo…