Japonia wypróbowała trzydniowy weekend, produktywność wzrosła o 40%

0
503
Zdjęcie: allpaperaccess

W sierpniu 2019 roku Microsoft Japan zapewnił wszystkim swoim 2300 pracownikom trzydniowy weekend bez obniżania ich wynagrodzenia. Pracownicy otrzymywali wolne piątki, pracując tylko cztery dni, ale otrzymując wynagrodzenie za pięć dni pracy. Wynik? Znacząca poprawa produktywności, bardziej wydajne spotkania, szczęśliwsi pracownicy i klienci.

Projekt o nazwie Work-Life Choice Challenge Summer 2019 był eksperymentalną próbą. W sierpniu 2019 roku przypadało pięć piątków, więc wszyscy pracownicy mieli czterodniowy tydzień pracy przez pięć tygodni z rzędu. Skrócone tygodnie zwiększyły produktywność o 40%! W ramach okresu próbnego firma subsydiowała również rodzinne wakacje do 100 000 jenów lub 920 dolarów.

Prezes i dyrektor generalny Microsoft Japan, Takuya Hirano, powiedział w oświadczeniu skierowanym do witryny internetowej Microsoft Japan:

„Pracuj krótko, dobrze wypocznij i dużo się ucz. Chcę, aby pracownicy pomyśleli i doświadczyli, jak mogą osiągnąć te same wyniki przy 20% krótszym czasie pracy”.

Korzyści ujawnione w czterodniowym dniu pracy obejmują:

  • Zwiększona produktywność o 40%.
  • Czas wolny zajęty przez pracowników spadł o 25%.
  • Zużycie prądu w biurze spadło o 23% (z powodu zamknięcia biura w piątki).
  • Wydrukowano 59% mniej stron papieru.
  • 92% pracowników stwierdziło, że wolą krótszy tydzień pracy.

Czytaj: Lewitujący pociąg w Japonii będzie pędził między miastami z prędkością 500 km/h

Zdjęcie: CNN

Microsoft Japan nie jest pierwszą korporacją, która eksperymentuje z oferowaniem swoim pracownikom długich weekendów. Perpetual Guardian, nowozelandzka firma zarządzająca trustem, przetestowała trzydniowy weekend w 2018 r. Zapewniła 240 pracownikom wolne piątki na ponad dwa miesiące. Ich pracownicy doświadczyli poprawy koncentracji, lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz spadku poziomu stresu o 7%.

Większość pracowników na całym świecie twierdzi, że mogliby być bardziej produktywni, siedząc mniej godzin w biurze. Firma konsultingowa ds. HR przebadała 1500 pracowników i 600 menedżerów ds. zasobów ludzkich i stwierdziła, że 66% z nich chce pracować krócej niż pięć dni w tygodniu.

Odrębne badanie przeprowadzone przez Harvard Business Review wykazało, że krótsze dni robocze, 6-godzinne dni robocze zamiast 8-godzinnych, zwiększają produktywność. Badanie obejmowało ankietę wśród 3000 pracowników utworzoną przez Workforce Institute w Kronos. Okazało się, że ponad połowa pełnoetatowych pracowników wierzyła, że mogą zakończyć pracę w pięć godzin dziennie.

Zdjęcie: EPA

Wyzwanie Microsoftu w Japonii było tylko projektem pilotażowym, poinformowała firma w oświadczeniu, i nie jest jasne, czy te zmiany zostaną wprowadzone w innych biurach, czy też w dłuższej perspektywie. Tej zimy planuje wdrożyć kolejną iterację wyzwania.

W duchu nastawienia na rozwój zawsze szukamy nowych sposobów wprowadzania innowacji i wykorzystania naszej własnej technologii, aby polepszyć komfort pracy naszych pracowników na całym świecie” – powiedział rzecznik firmy Microsoft.

Czytaj: Wrocławskie zoo: pierwsze na świecie wideo z narodzin myszojelenia

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember