Japońska pływaczka pokonała białaczkę, wystąpi w Letnich Igrzyskach Olimpijskich

0
548
Rikako Ikee / Olympic Channel Services

Japońska pływaczka Rikako Ikee zakwalifikowała się na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2021 zaledwie dwa lata po zdiagnozowaniu białaczki.

Ikee będzie rywalizować w sztafecie 4×100 stylem zmiennym po zwycięstwie kobiet na 100 m stylem motylkowym na krajowych mistrzostwach Japonii.

Po wyścigu zalały ją łzy, poinformowało ESPN.

„W ogóle nie spodziewałam się wygrać na 100 metrów i czułam się znacznie mniej pewnie niż podczas kwalifikacji olimpijskich pięć lat temu” – powiedziała.

„Myślałam, że nie będę w stanie wygrać przez długi czas. Ale ciężko trenowałam, aby wygrać. I w końcu dostałam się, mówiąc sobie, że wróciłam. I tak to czuję, nawet jeśli przeżyjesz cierpienie i ból, Twoja ciężka praca zawsze zostanie nagrodzona.”

Czytaj: Możesz pływać 35 metrów nad ziemią w przezroczystym basenie

W lutym 2019 roku Ikee, która w wieku 16 lat brała udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016, wywołała falę wstrząsu w międzynarodowej społeczności pływackiej, kiedy ogłosiła, że zamierza rozpocząć leczenie białaczki.

Po chemioterapii i przeszczepie komórek macierzystych Ikee wróciła na basen w marcu 2020 roku. Zniechęciło ją jednak obniżenie sprawności fizycznej.

„Myślę, że moje umiejętności pływania wróciły do poziomu z mojej pierwszej lub drugiej klasy gimnazjum” – mówiła Ikee zeszłego lata.

Pomimo początkowych obaw Ikee szybko odzyskała masę mięśniową i powróciła do zawodów w sierpniu 2020 roku.

Czytaj: Primark otwiera sklep w Poznaniu

Jej celem było jedynie przygotowanie się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Bagatelizowała swoje szanse na domowe igrzyska olimpijskie.

„W końcu przystąpiłam do wyścigu myśląc:„ Jestem w domu. Dam radę”- powiedziała Ikee w wywiadzie dla Olympic Channel.

johannesfloe.com – Art to remember