Japoński Microsoft wprowadził 3-dniowy weekend. Wydajność pracowników wzrosła o 40%

0
655
Jak się okazuje, 3 dniowy weekend może być dobrą rzeczą.

W japońskim oddziale firmy Microsoft przez miesiąc testowano tydzień pracy, na który składały się 4 dni pracy i 3-dniowy (płatny) weekend.

Jak podaje portal soranews24.com, w sierpniu firma zdecydowała się na wdrożenie programu „Work-Life Choice Challenge Summer 2019”. Polegał on na wprowadzeniu trzydniowego (płatnego) weekendu dla pracowników. Zmiany w produktywności, powstałe dzięki eksperymentowi, okazały się szokujące.

Jak zorganizowali pracę

W sierpniu 2019 r. japońscy pracownicy Microsoft pracowali w ramach projektu „Work-Life Choice Challenge Summer 2019”.

W projekcie tym tydzień roboczy kończył się w czwartek, piątek był dniem wolnym. Taki harmonogram wprowadzono dla 2300 pracowników, a dodatkowe piątkowe dni wolne nie wpłynęły na wakacje.

Jakie były wyniki

Pierwszym znaczącym rezultatem były oszczędności. Oto, co udało się ustalić:

  • pracownicy poprosili o 25,4% mniej dodatkowych dni wolnych;
  • zmniejszyło się zużycie papieru (58,7% mniej wydrukowanych kartek);
  • o 23,1% mniej zużyto energii elektrycznej w biurze.

Jednocześnie wydajność zespołu wzrosła o 39,9%. Pracownicy byli bardzo zadowoleni: 92,1% stwierdziło, że czterodniowy tydzień pracy jest bardzo dobry i wpłynęło to pozytywnie na ich nastrój. Mimo że podwładni w pracy siedzieli krócej, w rzeczywistości pracowali więcej.

Biorąc pod uwagę te wyniki, Microsoft planuje powtórzyć program następnego lata lub w innym czasie.

Czytaj: Niezwykle rzadka chmura pojawiła się na niebie nad Japonią

Dlaczego to ma znaczenie?

W Japonii zbyt duża ilość godzin w pracy jest poważnym problemem. Śmierć w miejscu pracy ma nawet swój własny termin –  karōshi, pisze Business Insider.

Problem sięga lat powojennych. Potem była praktyka premii za nadgodziny i nawyk ten zakorzenił się w społeczeństwie na dziesięciolecia. Japońskie prawo zezwala firmie na uzgodnienie z pracownikiem terminu pracy przekraczającego 8 godzin.

Ankieta przeprowadzona w 2016 r. wśród 100 000 Japończyków wykazała, że ​​ponad 20% pracowało ponad 80 godzin tygodniowo. W 2017 r. około 170 osób zmarło z powodu przepracowania, donosi Telegraph.

Japoński rząd zaczyna zajmować się tym problemem. Od kwietnia 2019 r. w kraju obowiązuje prawo ograniczające czas trwania pracy: 45 godzin w miesiącu lub 360 godzin w ciągu całego roku.

Firma może zwiększyć limit: do 100 godzin w miesiącu i łącznie 720 godzin w ciągu całego roku, ale tylko przez 6 miesięcy w roku i uzasadniając potrzebę zwiększenia ilości godzin pracy.

Czytaj: JAPOŃSKIE WIĘZIENIE TO NIE WCZASY. DZIEJĄ SIĘ TAM OKRUTNE I STRASZNE RZECZY!