Jeanette Epps będzie pierwszą czarnoskórą kobietą, która dołączy do innych astronautów na ISS

0
671
Zdjęcie: NASA/JSC/Robert Markowitz via Wikimedia Commons

W 2018 roku astronautka Jeanette Epps była gotowa do podjęcia pionierskiej misji eksploracji kosmosu, będąc pierwszą czarnoskórą kobietą mieszkającą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Szkolenie Epps w Rosji i Kazachstanie zakończyło się sukcesem i była gotowa do wyjazdu, gdy nagle została oderwana od misji. Nie miała żadnych schorzeń ani problemów rodzinnych, które uniemożliwiłyby jej udział w misji, ale niestety jej marzenia o podróżach kosmicznych zostały zawieszone, ponieważ jej miejsce na misji zostało zastąpione przez Serenę M.Auńón-Kanclerz.

Przyczyna tej zamiany nigdy nie została bezpośrednio wyjaśniona; ale pomimo tego niepowodzenia Epps nie ustąpiła i pozostała wierna swoim ambicjom, a teraz ponownie otrzymała zaproszenie do dołączenia do załogi ISS w 2021 roku.

Przyszłoroczna podróż w kosmos będzie pierwszą dla Epps. Eksploracja kosmosu była czymś, o czym marzyła, odkąd miała zaledwie dziewięć lat. Jej brat zachęcał ją do realizowania swoich ambicji i ukończyła LeMoyne College, uzyskując dyplom z fizyki, a następnie zdobyła tytuł doktora inżynierii lotniczej. Epps pracowała również dla CIA jako oficer wywiadu technicznego. NASA poszukiwało astronautów i tak zauważyli Epps, dzięki jej przyjacielowi. Kobieta była zachwycona i rozpoczęła szkolenie jako astronauta.

Czytaj: Jaka jest pogoda na Marsie? Teraz możesz się dowiedzieć dzięki NASA.

Epps zdaje sobie sprawę, że będąc na polu eksploracji kosmosu, wysyła wpływowe przesłanie do młodych dziewcząt, a zwłaszcza do młodych czarnoskórych dziewcząt. „Jako astronauta chcę dobrze sobie radzić z tym zaszczytem” – powiedziała Epps. „Chcę mieć pewność, że młodzi ludzie wiedzą, że nie stało się to z dnia na dzień. Wymagało to dużo pracy, zaangażowania i konsekwencji. To trudne zadanie”.

W przyszłym roku Jeanette Epps planuje wylecieć statkiem kosmicznym Boeing CST-100 Starliner. W międzyczasie jest kilka lotów testowych, ale Epps jest podekscytowana dołączeniem do załogi na sześciomiesięczny okres, najdłuższy lot astronautki z Afryki, która przebywała na stacji jako wieloletni członek załogi. Po raz kolejny Epps pozostaje skupiona i pamięta, kto ją obserwuje.

„Tak wiele młodych dziewcząt musi zobaczyć kogoś, kto wygląda jak one, robiąc rzeczy, o których nigdy nie sądzili, że mogą” – wyjaśnia Epps. „Oto jestem. Robię wiele z tych rzeczy, których nigdy nie myślałaś, że będziesz w stanie zrobić.”

Astronautka NASA Jeanette Epps jest pierwszą czarnoskórą kobietą, która ma wejść na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA/JSC/Robert Markowitz via Wikimedia Commons 

Epps dołączy do innych astronautów na sześciomiesięczną wyprawę na pokładzie ISS.

Zdjęcie: Stock Photos from 3DSculptor/Shutterstock

Jeanette Epps: Strona internetowaInstagram | Twitter
NASA: Strona internetowa | Facebook | Instagram | Twitter | YouTube

Czytaj: Niektóre planety mogą być lepsze dla życia niż Ziemia: badacze odkryli 24 planety nadające się do zamieszkania

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember