Jednym z najpiękniejszych zielonych budynków na świecie

0
278
X-Architecture

Wystarczy jedno spojrzenie na tę przypominającą dziurę Hobbita winnicę w Gruzji, aby zakochać się w tej zielonej architekturze.

Zbudowana trzy lata temu w regionie Kacheti, winiarnia Shilda składa się z trzech sztucznych jaskiń, które delikatnie wznoszą się z ziemi, niosąc ze sobą rzędy winogron.

Czytaj: Jak zrobić domowe wino? Sprawdzony przepis!

Odstępy między rzędami winnic wynoszące 2,5 metra przełożyły się na pasiastą siatkę, która tworzy budynek, wyrażoną przez szereg łukowatych belek, które dosłownie unoszą winnicę z ziemi.

Nad szczytem biegną rzędy winogron, a za nimi w oddali widać góry Kaukaz, dzięki czemu budynki idealnie wtapiają się w tło.

Wewnątrz trzech domów na wzgórzach znajduje się magazyn, sala degustacyjna i centrum wina oraz restauracja/bar.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W dużej mierze projekt był kierowany względami ogólnego zrównoważonego rozwoju.

Na przykład otwory budynku są skierowane na północ, aby uniknąć większości dziennego nasłonecznienia, podczas gdy masa z gleby pomaga schłodzić budynek na podstawowym poziomie. To również naturalnie utrzymuje wino przechowywane w środku w optymalnych temperaturach.

Czytaj: Wizyta w portugalskiej winnicy? Zamieszkaj w beczce do wina!

Założona w 2015 roku wśród zamków i kościołów Kachetii, winiarnia Shilda znajduje się w głównym regionie uprawy winorośli w Gruzji i oferuje ponad 20 odmian wina. Na zdrowie!

Źródło: Twitter
Źródło: Twitter