Jedzenie, gdy jesteś głodny, jest najlepszym sposobem na schudnięcie

0
197
Jedz tylko wówczas, gdy jesteś głodny - donoszą najnowsze badania. Zdjęcie: pl.freepik.com

Badanie sugeruje, że jedzenie, gdy jesteś głodny, jest najlepszym sposobem na schudnięcie, a także jest lepsze dla zdrowia psychicznego.

Często mówi się nam, abyśmy ignorowali napady głodu …

Ale w rzeczywistości lepiej jest słuchać swojego ciała, kiedy mówi ci, że nadszedł czas na jedzenie, mówią naukowcy.

Wiele popularnych diet opiera się na ignorowaniu uczucia głodu – na przykład przy liczeniu kalorii lub jedzeniu tylko w określonych porach dnia.

Ale ufanie naszemu apetytowi i jedzeniu, gdy czujemy głód – nazywane jedzeniem intuicyjnym – jest lepsze dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, sugerują badania. W badaniu osoby, które jadły intuicyjnie, częściej ważyły mniej i czuły się szczęśliwsze ze swoim ciałem niż osoby, które ograniczały przyjmowanie pokarmów.

Czytaj: Goście tej restauracji są zachęcani do lizania ściany solnej podczas posiłku

Zdjęcie: Pixabay

Naukowcy twierdzą, że bycie w zgodzie z sygnałami naszego ciała było ważniejsze niż przestrzeganie „najnowszej modnej diety lub planu żywieniowego”.

W ankiecie internetowej ponad 6000 młodych dorosłych z ośmiu krajów odpowiedziało na pytania dotyczące samooceny i wskaźnika masy ciała (BMI), czyli miary, czy dana osoba ma zdrową lub niezdrową wagę.

Badacze przyjrzeli się trzem stylom jedzenia – intuicyjnym, emocjonalnym i powściągliwym.

Jedzenie emocjonalne jest odpowiedzią na wewnętrzne sygnały, takie jak uczucie stresu lub smutku. Wstrzemięźliwe jedzenie jest ściśle ograniczone w celu utraty lub utrzymania wagi. Analiza wykazała, że im więcej ludzi jadło intuicyjnie, tym szczęśliwsi byli ze swoim ciałem.

Mieli też wyższą samoocenę i niższą wagę.

Z drugiej strony, wyższy poziom powściągliwego i emocjonalnego jedzenia wiązał się z niższą satysfakcją z ciała i poczuciem własnej wartości oraz byciem cięższym.

Czytaj: Krakowska restauracja z gwiazdką Michelin!

Główna badaczka, dr Charlotte Markey z Uniwersytetu Rutgers w New Jersey, powiedziała: „Przesłania kulturowe nieustannie sugerują, że ważne jest ignorowanie sygnałów głodu i sytości w naszym ciele, ale ufanie naszemu ciału i jedzenie, gdy odczuwamy głód, wydaje się być lepsze zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.”

„Te badania są zsynchronizowane z dowodami na to, że dieta jest nieskuteczna zarówno w przypadku utraty wagi, jak i zadowolenia z ciała, a często przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Powinniśmy dążyć do tego, aby być bardziej w zgodzie z naszą własną fizjologią niż najnowszą modną dietą lub planem żywieniowym”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W artykule opublikowanym w British Journal of Health Psychology naukowcy stwierdzili, że style żywieniowe są prawdopodobnie powiązane z tym, jak ludzie myślą o sobie. „Możemy wywnioskować, że te style żywienia mogą wpływać na rzeczywistą konsumpcję danej osoby, biorąc pod uwagę czasami skojarzenie ze stanem masy ciała” – dodali.

W zeszłym miesiącu naukowcy odkryli, że uczucie „głodu” – mieszanka głodu i złości – jest prawdziwym fenomenem.

Wyrażenie to stało się popularne w ostatnich latach, ale nie było szeroko badane przez naukę.

Badanie wykazało, że głód wiąże się z wyższym poziomem gniewu i drażliwości, a także niższym poziomem przyjemności.