Jedzenie jest źródłem przyjemności

0
525

Jako ludzie wszyscy pragniemy w życiu lepszych rzeczy. Właśnie tak jesteśmy skonfigurowani.

W każdym z nas jest mały hedonista. I tak naprawdę obejmuje to wszystko – potrzebę bycia kochanym i opiekę, pragnienie fizycznego dotyku, powszechne pragnienie większej ilości pieniędzy i wymyślniejszych rzeczy w życiu, i wierzcie lub nie, obsesja na punkcie jedzenia również wynika z tej hedonistycznej natury.

A my pragniemy tych wszystkich rzeczy, ponieważ sprawiają nam przyjemność.

Żywność zawsze była niezbędna dla ludzi, ale w ciągu ostatnich 50 lat widzimy, jak przemysł spożywczy zmienia się i ewoluuje i stara się zaspokoić nie tylko nasze potrzeby, ale także nasze hedonistyczne pragnienie przyjemności.

Dzisiaj pomyśleliśmy, że zagłębimy się w naukę o przyjemności, jaką czerpiemy z jedzenia i jak przetwarzają to nasze mózgi.

Głód – nasycenie

To jeden z najbardziej podstawowych sposobów, w jaki nasz mózg czerpie przyjemność z jedzenia. Czujesz głód, chcesz jedzenia, a potem je dostajesz. Już sam proces zdobywania czegoś, czego pragniesz, wystarczy, aby sprawić przyjemność na bardzo podstawowym poziomie.

pixabay.com

Sytość – przyjemność

Dla wyjaśnienia, nasycenie to coś, co odczuwamy w trakcie jedzenia. Ale sytość pojawia się, gdy przestajemy jeść. To właśnie to uczucie powstrzymuje nas od jedzenia bez przerwy. To uczucie pełni.

Poszukiwanie pożywienia i osiąganie sytości było dla nas ewolucyjną potrzebą od zarania dziejów. Tak więc karmiąc nasze ciało, aby przeżyć, zaspokajamy również nasze instynkty, a to również sprawia nam przyjemność.

Czytaj: Koszary Kultury w Poznaniu – nowa przestrzeń kulturowa dla mieszkańców

pixabay.com

Wzrok odgrywa rolę

Przede wszystkim ważne jest, aby ustalić, że przyjemność z jedzenia jest odbierana nie tylko poprzez smak, ale tak naprawdę angażuje wszystkie nasze zmysły.

A powód, dla którego czerpiemy przyjemność z jedzenia, nie jest tak prosty, jak zaspokojenie naszego głodu.

Przetwarzamy żywność każdym zmysłem. Dość szybko się też uczymy, więc kojarzymy smacznie wyglądające rzeczy z tym, że są smaczne.

Jest powód, dla którego zaczynasz ślinić się, gdy widzisz smaczny smakołyk, zanim jeszcze miałeś okazję go skosztować. Wzrok jest ważny, jeśli chodzi o jedzenie, sprawia nam też przyjemność.

To musi być powód, dla którego blogowanie o jedzeniu jest tak ogromne i dlaczego restauracje typu fast food mają zdjęcia jedzenia w menu.

Czytaj: Jedzenie, które pomaga walczyć ze stresem

pixabay.com

Najważniejszy jest zapach

Zapach odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o czerpanie przyjemności z jedzenia. Zapach pomaga nam określić, jak będzie smakować coś bardziej złożonego niż kiedykolwiek mógłby to zrobić wzrok.

Dowiedzieliśmy się, jak smakują dania słodkie i słone, jak pachnie pikantne danie i jak świeże. Więc kiedy wąchasz jedzenie i wyobrażasz sobie, jak by smakowało, a następnie potwierdzasz to podczas jedzenia – Twój mózg postrzega to również jako przyjemność, ponieważ zaspokoiłeś tę ciekawość.

pixabay.com

Twój układ trawienny odgrywa ogromną rolę

Nasze ciała są bardzo złożone, a nasze mózgi są jeszcze bardziej złożone. Porozmawiajmy o procesach poprzedzających uczucie głodu, które wszyscy znamy. Myślisz, że po prostu jesteś głodny, ale kto wysyła ten sygnał?

Czy to nasz mózg decyduje o tym, że czas jeść i co dokładnie zjeść? Często to Twój układ trawienny sygnalizuje Twój głód. Twój żołądek i jelita wyczuwają, że jedzenie zostało strawione i wysyła sygnał, że chce więcej.

pixabay.com

Pragniemy sytych pokarmów odżywczych

Jest powód, dla którego ludzie kochają fast foody bardziej niż sałatki (chociaż czasami mamy ochotę na dobrą sałatkę). Z ewolucyjnego punktu widzenia, jako myśliwych i zbieraczy, zdobywanie pożywienia było czasami trudne, więc w naszym najlepszym interesie było zjedzenie czegoś, co nas zadowoli i zapewni sytość na dłużej. To sprawia nam największą przyjemność.

Jedyny problem jaki teraz mamy to to, że już nie borykamy się z problemem zdobywania jedzenia, jest ono wszędzie, więc po prostu wybieramy najszybszą drogę do przyjemności, a w przypadku fast foodów – to nie jest dla nas najlepsze.

pixabay.com

Wyuczone zachowania

Ponieważ nasz mózg jest zasadniczo maszyną poszukującą przyjemności, szybko uczymy się, jak szybko czerpać przyjemność z jedzenia.

Kiedy więc dowiesz się, że hamburgery i czekoladki sprawiają przyjemność, naprawdę trudno będzie Ci powstrzymać się, aby tego nie jeść cały czas., ponieważ realistycznie są bardziej satysfakcjonujące niż owoc czy sałatka.

Sposób, w jaki nasz mózg postrzega przyjemność, nie ma nic wspólnego z tym, jak zdrowe jest to jedzenie. Chce tylko przyjemności i satysfakcji.

Ogólnie rzecz biorąc, przemysł spożywczy inwestuje dużo pieniędzy, aby dowiedzieć się, jak zwabić więcej klientów, jak zadowolić nasze szukające przyjemności mózgi i jak sprawić, by jedzenie było tak kuszące, że nie masz innego wyboru, jak tylko sobie na to pozwolić.

Ale jest też druga strona medalu. Dowiedzenie się więcej o skomplikowanym związku między jedzeniem a przyjemnością może być również kluczem do robienia jedzenia, które wciąż zapewnia nam pożądaną przez wszystkich przyjemność, nie przyczyniając się do problemu otyłości na świecie.

pixabay.com

johannesfloe.com – Art to remember