Jedzenie tego warzywa może zapobiec kacowi

0
362
Zdjęcie: pl.freepik.com

Planujesz dziś wyjście na miasto bądź spotkanie z przyjaciółmi? Przed Tobą wielki wieczór, który nieuchronnie wiąże się z wypiciem dużej ilości alkoholu? Nowe badanie odkryło naturalną, tajną broń do zwalczania kaca.

Według badań opublikowanych w Journal of Food Science, aminokwasy i minerały znajdujące się w ekstrakcie określonego warzywa mogą złagodzić kaca alkoholowego i chronić komórki wątroby przed toksynami.

Naukowcy z Instytutu Nauk Medycznych i Narodowego Uniwersytetu Jeju w Korei Południowej odkryli, że jedzenie szparagów przed lub po nocy picia alkoholu może pomóc opanować bóle głowy następnego dnia. Wnioski te opierają się na rzeczywistych badaniach naukowych.

W badaniach koreańscy naukowcy odkryli, że ekstrakty pobrane z liści i pędów szparagów zwiększają poziom kluczowych enzymów, które rozkładają alkohol po intensywnym piciu.

Czytaj: Gitarowy Rekord Guinnessa we Wrocławiu

Dobrą wiadomością jest to, że tak skoncentrowany ekstrakt ze szparagów nie jest konieczny. Po prostu zjedzenie zdrowej dawki zielonych szparagów przed lub po (lub przed i po) piątkowej lub sobotniej (lub poniedziałkowej lub środowej – nie oceniam tutaj) nocy może mieć działanie łagodzące.

Pomysł wciąż jest dość nowatorski – choć przetestowany – ale możemy tu przyglądać się prawdziwemu lekarstwu na kaca.

Jak to działa?

„Picie ciężkiego alkoholu (etanolu) prowadzi do wielu nieprzyjemnych objawów fizycznych i psychicznych, w tym zmęczenia, pragnienia, bólu głowy, nudności, wymiotów itd. Ponadto etanol i aldehyd octowy mogą wywoływać szereg skutków toksycznych, zwłaszcza w wątrobie.

„Dwa kluczowe enzymy, dehydrogenaza alkoholowa (ADH) i dehydrogenaza aldehydu octowego (ALDH) szybko metabolizują etanol do „nietoksycznego” octanu” – wyjaśnia dr Deokbae Park, profesor medycyny w Instytucie Nauk Medycznych i Narodowego Uniwersytetu Jeju w Korei.

„Nasze badania miały zasadniczo na celu znalezienie jakiejkolwiek diety promującej rozkład etanolu poprzez stymulację dwóch kluczowych enzymów” – mówi.

Dodając ekstrakt do komórek wątroby w laboratorium ustalili, że szparagi są bogate w aminokwasy, które stymulują te funkcje enzymów, przyspieszając rozkład alkoholu.

„Wyniki te dostarczają dowodów na to, jak biologiczne funkcje szparagów mogą pomóc złagodzić kaca alkoholowego i chronić komórki wątroby”.

Czytaj: 8 produktów dzięki którym Twoje ciało ładnie pachnie

pl.freepik.com

Szparagi to powszechne warzywo powszechnie spożywane na całym świecie i od dawna stosowane jako lek ziołowy ze względu na jego działanie przeciwnowotworowe. Ma również właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i moczopędne.

Źródło: Institute of Food Technologists (IFT)

johannesfloe.com – Art to remember