Jeppson’s Malört – najohydniejszy trunek na świecie

0
1019
Zdjęcie: Jeppson’s Malört/Facebook

Jeśli nie lubisz trunków, prawdopodobnie wszystkie ci nie smakują, ale jest jeden konkretny trunek, co do którego wszyscy zgadzają się, że smakuje okropnie. Nazywa się Malört i przez lata był porównywany do kwasu akumulatorowego, pestycydów i benzyny.

Chociaż Malört Jeppsona jest najczęściej kojarzony z amerykańskim miastem Chicago, jego prawdziwe korzenie sięgają Szwecji, gdzie „malört” to słowo oznaczające piołun, kluczowy składnik tego niesmacznego trunku.

Piołun to notorycznie gorzkie zioło znane ze swojej zdolności do zabijania robaków żołądkowych i innych pasożytów. Szwedzi zaczęli wlewać go w alkohol i używać go jako lekarstwa na problemy trawienne w XV wieku i tak dotarł on do brzegów Stanów Zjednoczonych wraz z pierwszymi szwedzkimi imigrantami.

Okropny smak nie podobał się wielu osobom, więc nic dziwnego, że malört zniknął praktycznie wszędzie, z wyjątkiem Chicago. Z jakiegoś powodu ludzie tutaj nie tylko zaakceptowali jego okropny aromat, ale wręcz go przyjęli.

„Mieszkańcy Chicago postrzegają malört jako maskotkę, a maskotka musi być twarda, jak Chicago” – powiedział NPR, dyrektor kreatywny Jeppsona, Sam Mechling, dodając, że znaczną część sukcesu napoju można przypisać miejskim barmanom. Przyjęli ten trunek jako „sekretny uścisk dłoni”, co pozwoliło napojowi rozkwitać, pomimo jego okropnego aromatu.

Czytaj: Zamarznięte jezioro w Chicago. To wszystko sprawka wiru polarnego

Innym ważnym elementem historii sukcesu firmy Jeppson Malört są media społecznościowe. Firma zyskała reputację malört jako jednego z najbardziej obrzydliwych napojów alkoholowych na Ziemi, promując go sloganami i chwaląc się jego brutalnie okropnym smakiem.

Zdjęcie: Instagram

Co ciekawe, chociaż prawie wszyscy zgadzają się, że Jeppson’s Malört to niesmaczny napój, jeśli chodzi o identyfikację jego smaku, każdy ma własne zdanie. Ale możesz być pewien, że opisywanie malörtu przez ludzi będzie równie nieprzyjemne, jak jego smak.

„Smakuje, jakby ktoś zwymiotował ginem, a teraz pijesz go z buta” – napisał kiedyś jeden z użytkowników Reddita.

„Wyobraź sobie skręcanie wilgotnych skarpet po ciężkim treningu i wyciskanie wilgoci do butelki. Napełnij tym butelkę, pozwól jej fermentować w ciepłej szafie. To Malört ”- skomentował inny kreatywny użytkownik Reddit.

Malört smakuje tak źle, że kiedy Carl Jeppson zaczął go sprzedawać z walizki na chodniku, okropny aromat tego likieru powstrzymywał go od więzienia. Kiedy policjanci przychodzili, aby sprawdzić legalność jego firmy, Jeppson oferował im posmakowanie trunku i zawsze zgadzali się, że to, co sprzedaje, z pewnością nie jest towarem rekreacyjnym.

Czytaj: 10 najczęściej śpiewanych piosenek po dużej ilości wypitego alkoholu

Wyraz twarzy osób, które po raz pierwszy piją ten okropny trunek, zyskał miano „Malört Face”, a mieszkańcy Chicago uwielbiają robić psikusy swoim znajomym spoza miasta kieliszkiem lokalnego trunku. Jest również uważany za rytuał przejścia przez miejscowych, chociaż nikt nie wie, do czego…

„Większość osób, które piją Jeppson’s Malört po raz pierwszy, odrzucają nasz trunek. Jej mocny, ostry smak nie jest dla każdego. Nasz trunek jest wytrzymały i nieubłagany (a nawet brutalny) dla podniebienia… Odkryliśmy, że tylko 1 na 49 mężczyzn pije Jeppson’s Malört po pierwszym „szokującym kieliszku”, dumnie chwali się oryginalna marka Jeppson’s Malört.

Ale pomimo swojej reputacji strasznie niesmacznego alkoholu, a może właśnie dzięki temu, marka malört rozwija się w ostatnich latach. Chociaż nadal jest głównie spożywany w Illinois, napój ten został powoli przyjęty również na innych rynkach, głównie przez żartownisiów lub ludzi zaciekawionych jego przeokropnym smakiem.

Na zdrowie!

johannesfloe.com – Art to remember