Jeśli dajesz klapsy swoim dzieciom, będą one miały problemy w życiu dorosłym

0
616
PhotoAlto/Sandro Di Carlo Darsa/Getty Images

Bycie rodzicem to błogosławieństwo, ale ta rola wymaga ogromnej odpowiedzialności i mądrości. Rodzicielstwo jest złożone i wiąże się z wieloma wyzwaniami.

Jednak bez względu na to, jak ciężko czasami bywa, rodzic powinien być w stanie kontrolować siebie w każdej sytuacji, ponieważ jest pierwszym nauczycielem swojego dziecka w życiu. Dzieci uczą się zachowywać, obserwując, jak zachowują się ich rodzice i idąc za tym przykładem.

Liczy się każde słowo, każdy czyn i grymas. Nawet najbardziej błahe rzeczy mogą mieć wpływ na dziecko. Ale co się dzieje, gdy dziecko źle się zachowuje? Czy kiedykolwiek myślałaś o skutkach klapsów?

W ankiecie z 2012 roku 70% Amerykanów zgodziło się, że „czasami trzeba karcić dziecko mocnymi klapsami”.

Bicie dziecka w celu ukarania złego zachowania jest powszechnym środkiem, ponieważ wydaje się być skutecznym sposobem w perspektywie krótkoterminowej.

Jednak naukowcy wyjaśniają, że kary cielesne nie są skuteczne na dłuższą metę i mogą negatywnie wpływać na fizyczne i emocjonalne samopoczucie dziecka. Co więcej, może to nawet pogorszyć ich zachowanie!

W ciągu ostatnich dwudziestu lat pomysły na karanie dzieci zmieniły się dramatycznie.

Po raz pierwszy w 1998 roku Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) napisała oświadczenie, które zniechęciło rodziców do bicia swoich dzieci jako metody kary. W 2018 roku ponownie zaktualizowali swoje zasady i zalecili rodzicom, aby w ogóle nie dawali klapsów swoim dzieciom.

Naukowcy z University of Texas w Austin i University of Michigan odkryli, że dzieci, które otrzymują klapsy, częściej sprzeciwiają się rodzicom i doświadczają wzrostu zachowań antyspołecznych.

Te dzieci są również bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym, agresją i trudnościami poznawczymi.

W badaniu przeanalizowano 50 lat badań, w których wzięło udział ponad 160 tysięcy dzieci i opublikowano je w Journal of Family Psychology.

Profesor Elizabeth Gershoff z University of Texas w Austin, wyjaśniła, że badanie „koncentruje się na tym, co większość Amerykanów uzna za klapsy, a nie na potencjalnie agresywnych zachowaniach”.

Gershoff i współautor Andrew Grogan-Kaylor, profesor z University of Michigan School of Social Work, zdefiniowali klapsy jako uderzenie otwartą ręką w tył lub kończyny.

Zdjęcie: Getty Images

Zespół doszedł do wniosku, że klapsy dzieci są powiązane z „niezamierzonymi szkodliwymi skutkami i nie są związane z bardziej natychmiastowym lub długoterminowym podporządkowaniem się, które są wykonywane przez rodziców, kiedy dyscyplinują swoje dzieci”.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Grogan-Kaylor mówi:

„Rezultatem badania jest to, że klapsy zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia wielu niepożądanych skutków u dzieci. W ten sposób klapsy działają odwrotnie niż zazwyczaj chcą tego rodzice”.

Przebadali dorosłych, którzy otrzymywali lanie jako dzieci i odkryli, że doświadczają więcej problemów ze zdrowiem psychicznym, a później są bardziej skłonni do bicia własnych dzieci.

Dzieci, które często otrzymują lanie, z wiekiem stają się bardziej agresywne, ponieważ łączą przemoc z władzą. Jednak efekty te mogą nie być widoczne od razu.

„Dziecko, które nie dostaje klapsów, nie wybiegnie z domu i nie obrabuje sklepu. Istnieją pośrednie zmiany w sposobie myślenia dziecka o rzeczach i odczuwaniu ich” – mówi Gershoff.

„Jako społeczeństwo myślimy o klapsach i znęcaniu się fizycznym jako o odrębnych zachowaniach. Jednak nasze badania pokazują, że klapsy są powiązane z tymi samymi negatywnymi skutkami dla dzieci, co maltretowanie, tylko w nieco mniejszym stopniu” – dodaje Gershoff.

Czytaj: 5 argumentów, że kara cielesna jest złym sposobem wychowywania dziecka.

Wszystkie badania przeprowadzone w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat pokazują, że bicie dzieci jest nieskuteczne i faktycznie przynosi więcej szkody niż pożytku.

Naukowcy sugerują inne strategie karania złego zachowania, które nie spowodowałoby trwałych szkód emocjonalnych.

Rodzice powinni dyscyplinować swoje dzieci, zanim rozwinie się u nich złe zachowanie. Powinni stworzyć rozsądne zasady i rozsądną karę w domu, a wszyscy członkowie rodziny powinni wiedzieć, kim są i jakie obowiązują zasady.

Spójność jest niezbędna zarówno w egzekwowaniu zasad, jak i karaniu. Selektywne egzekwowanie reguł tylko zmyli dzieci.

Dzieci potrzebują konstruktywnej pomocy, gdy źle się zachowują, a kary cielesne nie zapewniają im narzędzi potrzebnych do skorygowania ich zachowania.

Rodzice muszą rozmawiać z dziećmi o ich uczuciach, przyczynach złości i skłonności do agresywności, a także pokazać im, jak sobie radzić z ze złością. Powinni poprowadzić swoje dzieci do rozwijania samokontroli.

Należy również nauczyć dzieci rozważania uczuć innych i wpływu ich zachowania na innych ludzi. W ten sposób rozwiną wewnętrzne poczucie dobra i zła.

Jeśli Twoje dzieci są małe, czasami ignorowanie złego zachowania może być skuteczne. Ta selektywna głuchota pokaże, że to złe zachowanie nie zapewni im tego, czego chcą.

Gdy tylko się uspokoją, porozmawiaj z nimi, aby poznać przyczynę i dać im lekcję.

Kiedy rodzice tracą panowanie nad dziećmi, zamiast krzyczeć na dzieci lub je bić, powinni wyjść z pokoju, aby się ochłodzić, głęboko odetchnąć i uspokoić. Później, mając trzeźwą głowę, mogą rozwiązać problem.

Zawsze powinieneś spokojnie i jasno wyjaśnić problem, mówić o konsekwencjach niewłaściwego zachowania i ostrzegać, że będą inne konsekwencje, jeśli złe zachowanie będzie kontynuowane.

Nauczanie małego dziecka lub dziecka w wieku przedszkolnym może nie działać, ponieważ te dzieci nie mają dużej zdolności do zarządzania impulsami. Dlatego zamiast mówić im, czego nie mają robić, pokaż im, co mają robić.

Nie zapomnij również przekazać pozytywnej opinii. Zawsze, gdy Twoje dzieci postępują właściwie, pamiętaj, aby wzmocnić dobre zachowanie i podziękować im.

Pochwała jest o wiele skuteczniejsza niż kara.

W końcu nigdy nie zapominaj, że jesteś wzorem do naśladowania dla swojego dziecka. Twoje dzieci będą naśladować Twoje zachowanie. Dlatego zwracaj uwagę na to, co mówisz i robisz przed nimi oraz na sposób, w jaki je wypowiadasz i robisz. Unikaj krzyczenia, bicia lub krzyczenia w gniewie, ponieważ uznają to za normalne.

Czytaj: Bezpłatne atrakcje w Krakowie w ramach akcji „Lato z KKR”