Jeśli pijesz tego typu kawę, możesz mieć mniejsze ryzyko śmierci

0
341
Kawa jest jednym z ulubionych napojów na świecie i jest codziennie spożywane przez miliony ludzi. Zdjęcie: Pixabay

Napój kawowy z kofeiną może mieć więcej mocy poza budzeniem Cię z rana.

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Annals of Internal Medicine picie zarówno słodzonej, jak i niesłodzonej kawy wiąże się z niższym ryzykiem śmierci w porównaniu z niepiciem w ogóle tego napoju.

Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 171 616 uczestników w Wielkiej Brytanii do pięciu razy w ciągu roku na temat ich stylu życia, w tym nawyków związanych z piciem kawy. Następnie naukowcy sprawdzili akty zgonu, aby zobaczyć, kto zmarł średnio siedem lat później.

Uczestnicy byli w wieku od 37 do 73 lat i stwierdzili, że w czasie badania nie mieli choroby układu krążenia ani raka.

Wyniki wykazały, że w przypadku osób, które wypijały umiarkowaną ilość kawy, definiowaną jako 1,5 do 3,5 filiżanek dziennie, osoby słodzące kawę miały o około 30% mniejsze ryzyko śmierci w porównaniu z osobami niepijącymi kawy, według dr Christiny Wee, według dr Christiny Wee, profesora nadzwyczajnego medycyny w Harvard Medical School, która nie była zaangażowana w badanie. Jest także zastępcą redaktora Annals of Internal Medicine.

Czytaj: Kulinarny festiwal „Europa na widelcu” powraca do Wrocławia!

Dodała, że osoby pijące niesłodzoną kawę mają od 16% do 29% mniejsze ryzyko zgonu w porównaniu z osobami, które nie piją kawy.

Odkrycia dostosowano do czynników socjodemograficznych, stylu życia i czynników klinicznych, aby wyeliminować ich wpływ na wyniki. Na przykład zespół badawczy zadał pytania dotyczące poziomu palenia, ilości aktywności fizycznej, poziomu wykształcenia i nawyków żywieniowych, powiedziała Wee.

„Jest pewna granica dostosowań naukowców, ponieważ nie pytali o inne czynniki, które mogłyby wpłynąć na wyniki, takie jak poziom dochodów i zawód”, dodała.

Zwróć uwagę na dodatek cukru

Przeciętny pijący kawę, który twierdzi, że dosładza swoją kawę, wsypuje średnio 1 łyżeczkę do herbaty bądź kawy, wynika z badania.

„Jeśli dodajesz do kawy tylko około 1 łyżeczki cukru, korzyści płynące z kawy, które naszym zdaniem są, nie są całkowicie niwelowane przez tę 1 łyżeczkę” – powiedziała Wee.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wyniki dla osób, które zastosowały w swojej kawie sztuczny słodzik, były mniej klarowne, więc badacze nie byli w stanie wyciągnąć żadnych wniosków dla osób preferujących substytuty cukru.

„Na podstawie tego badania klinicyści mogą powiedzieć swoim pacjentom, że większość osób pijących kawę nie musi eliminować tego napoju z diety, ale musi być ostrożna w przypadku bardziej kalorycznych specjałów” – napisał w e-mailu główny autor badania, dr Dan Liu. Jest z wydziału epidemiologii Południowego Uniwersytetu Medycznego w Guangzhou w Chinach.

Jak kawa wpływa na organizm?

Wcześniejsze badania wykazały, że spożywanie kawy może chronić serce i pomagać w leczeniu innych chorób, powiedział Liu. Może również zmniejszyć ryzyko problemów z wątrobą, mówi badanie z 2021 roku.

Kawa ma również różne profile zdrowotne, w zależności od tego, jak jest produkowana, powiedział Gunter Kuhnle, profesor żywienia i nauk o żywności na Uniwersytecie w Reading w Wielkiej Brytanii. Nie był zaangażowany w badanie.

Czytaj: Sekret lepszej kawy? Ptaki i pszczoły!

Niektóre typy zawierają związki fenolowe, które uważa się za korzystne, powiedział.

Te związki chemiczne wpływają na smak i aromat kawy i są cenne, ponieważ mogą działać jako przeciwutleniacze oraz działać przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo.

Dwa najpopularniejsze gatunki kawy to arabica i robusta, a badania pokazują, że kawa robusta ma wyższą zawartość fenoli niż kawa arabica.

Nieprażone, zielone ziarna kawy zawierają duże ilości związków fenolowych, ale słaby aromat podczas parzenia powoduje, że ludzie je palą. W zależności od stopnia prażenia niektóre związki fenolowe mogą ulec rozkładowi.

W zależności od sposobu parzenia, kawa może zawierać wysoki poziom diterpenów, które są związkami chemicznymi, które mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, powiedział Kuhnle.

Według badań z 2016 roku gotowana kawa i francuska kawa prasowana zawierają jedne z największych ilości diterpenów.

Kawa mokka i espresso zawierały umiarkowaną ilość diterpenów, podczas gdy kawy rozpuszczalne lub kawy z filtracją miały najmniej.