Jeśli zjesz te lody z Habanero, nie musisz za nie płacić

0
247

Hirata, mała wioska w japońskiej prefekturze Fukushima, słynie z tego, że oferuje turystom darmowe lody, jeśli uda im się je zjeść. Chodzi o wyjątkowo ostre lody z dodatkiem habanero.

W Hirata w Fukushimie serwowane są oryginalne lody. Są one posypane różnymi ilościami proszku z papryki habanero – w zależności od tolerancji na pikantność danej osoby. Każdy turysta przed spróbowaniem tego przysmaku musi podpisać zrzeczenie się, które zwalnia sprzedawcę z odpowiedzialności.

Historia słynnych lodów habanero w Hirata sięga katastrofy w Fukushimie w 2011 roku. Zanim tsunami uderzyło w region, a naród zaczął drżeć ze strachu przed opadem promieniowania, wioska nigdy nie miała żadnych problemów ze sprzedażą warzyw. Ale potem wszystko zaczęło się pogarszać, a miejscowi zaczęli szukać nowych sposobów na życie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Trzech miejscowych rolników wpadło na pomysł uprawy „słodkich” małych papryczek Habanero, nie zastanawiając się zbytnio nad tym, że dla większości japońskich konsumentów są one zbyt pikantne. Nie mogli znaleźć rynku zbytu dla swoich produktów, a dodanie papryki do miso i curry też nie wychodziło zbyt dobrze.

W 2015 roku, podczas burzy mózgów, w jaki sposób mogliby wykorzystać swoje papryczki Habanero, rolnicy wpadli na pomysł, aby użyć pikantnego warzywa jako miękkiego składnika do lodów. Pomysł się przyjął, a lody Habanero stały się centralną częścią działań marketingowych wioski.

Czytaj: “Alicja w Krainie Czarów” powraca na deski Teatru Cortique Anny Niedźwiedź

Robienie lodów Habanero nie jest najłatwiejszą pracą na świecie. Pracownicy noszą rękawiczki, maski i gogle, posypując smakołyk palącym język proszkiem pieprzowym Habanero. Ale najtrudniejsze jest zjedzenie smakołyku, gdy język Cię pierze i masz wrażenie, że pali Cię cała buzia.

Ci, którzy są wystarczająco odważni, aby spróbować tego przysmaku, mogą wybrać różne stopnie ostrości, przy czym najbardziej ekstremalna – piekielna pikantność – jest oferowana za darmo, jeśli turysta jest w stanie zjeść tego loda. Normalnie lód kosztuje 500 jenów (niecałe 17 zł).

Czytaj: Banany Blue Java są niebieskie i smakują jak lody waniliowe.

Korespondent popularnego japońskiego reality show pojechał do wioski Hirata, aby spróbować słynnych lodów Habanero i wybrał najgorętszą odmianę. Chociaż na początku eksperymentu wyglądał na odważnego i zdeterminowanego, zalał się łzami i płakał, zanim ochłodził usta zimną wodą, nie kończąc uczty.

Jeśli więc szukasz naprawdę gorących lodów, możesz udać się do wioski Hirata i spróbować słynnych lodów Habanero.