
Każdy z nas marzy o tym, żeby zatrzymać młodość, zdrowie i piękny wygląd. Czy to będzie możliwe dzięki Pigułce Młodości?
Pigułka Młodości może pojawić się na horyzoncie po tym, jak naukowcy przedłużyli żywotność mysz.
Wstrzykiwanie starszym gryzoniom ekstraktu z pestek winogron wydłużyło ich pozostały czas o ponad 60%.
Ekstrakt wydłużył również ogólną długość życia o 9% — co odpowiada ponad dekadzie u człowieka.
„Chemia roślinna ma duży potencjał jako interwencja kliniczna w zakresie opóźniania, łagodzenia lub zapobiegania chorobom” – powiedział korespondent dr Yu Sun z Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju.
Czytaj: Pestki z winogron lepsze niż chemioterapia
Flawonoid znany jako PCC1 wypłukuje „starzejące się” komórki i wydłuża życie u mysz. Te komórki gromadzą się naturalnie wraz z wiekiem i uwalniają substancje chemiczne, które powodują stan zapalny.
„Związane ze starzeniem się upośledzenie funkcji narządów i zwiększone ryzyko chorób przewlekłych wynika częściowo z ich nagromadzenia” – wyjaśnił dr Sun.
„Pokazujemy tutaj PCC1, składnik ekstraktu z pestek winogron, który zwiększa zdrowie i żywotność myszy poprzez działanie na starzejące się komórki”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
W badaniu przeanalizowano panel naturalnych związków w modelu hodowanych ludzkich komórek prostaty. Okazało się, że PCC1 selektywnie zabija starzejące się komórki, pozostawiając zdrowe w spokoju.
W kilku mysich modelach choroby, w tym narażenia na promieniowanie, liczby zostały zmniejszone, a zdrowie poprawiło się.
Terapia poprawiła również efekt chemioterapii u myszy z osłabioną odpornością.
Co więcej, zastrzyki PCC1 podano 91 samcom i samicom myszy w wieku od 24 do 27 miesięcy. Naukowcy wyjaśniają, że w ludzkich latach będzie to przedział wiekowy od 75 do 90 lat.
„W ostatnich latach poczyniono znaczne postępy w opracowywaniu specyficznych środków do leczenia poszczególnych schorzeń związanych z wiekiem, takich jak cukrzyca typu 2, osteoporoza, kruchość szkieletu i dysfunkcja naczyń. Jednak łączny wpływ tych leków na kontrolowanie zachorowalności i śmiertelności w przypadku chorób przewlekłych jest niewielki, a choroby te mają tendencję do występowania synchronicznie jako choroby wielochorobowe, przy czym częstość występowania wzrasta wykładniczo po 70 roku życia” – powiedział dr Sun.
Czytaj: Poznańska Cicha Noc na placu Wolności już w tę sobotę!
Odkrycia dają nadzieję na przedłużenie zdrowia i długości życia — oraz leczenie schorzeń związanych z wiekiem za pomocą terapii pochodzącej z naturalnych źródeł.
„Potencjalne działanie przeciwstarzeniowe PCC1 stanowi dobre wsparcie dla dalszego rozwoju translacyjnego i klinicznego, którego ogólnym celem jest osiągnięcie dłuższego i zdrowszego życia” – zakończył dr Sun.
Starzenie się jest jednym z największych czynników ryzyka chorób przewlekłych, w tym chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń metabolicznych, patologii neurodegeneracyjnych i różnych nowotworów złośliwych, które razem odpowiadają za większość zachorowalności, śmiertelności i kosztów zdrowotnych na całym świecie.