Johatsu – ludzie, którzy celowo znikają bez śladu

0
491
Johatsu - ludzie, którzy stają się japońskimi wyrzutkami. Zdjęcie: Pixabay

Ludzie cały czas znikają ze swojego ugruntowanego życia, ale nigdzie zjawisko to nie jest tak powszechne jak w Japonii, kraju, który wymyślił nawet termin na to zjawisko – „johatsu”.

W pewnym momencie marzymy o zniknięciu i ucieczce od problemów życiowych. Dla większości z nas jest to fantazja, ale w Japonii ten problem jest prawdziwy i nazywa się johatsu. Oznacza to, że osoba po prostu znika, nie pozostawiając po sobie śladu.

Najczęstsze powody, dla których ludzie znikają bez śladu, to dokładnie te, o których prawdopodobnie myślisz – nieuniknione długi, nieudane małżeństwo i notorycznie surowa japońska kultura pracy.

Ale są pewne czynniki kulturowe, które sprawiają, że te powody w Japonii są znacznie poważniejsze niż gdziekolwiek indziej.

Wstyd obciążania rodziny długiem, rozwodu – co zawsze było rzadkością w azjatyckim kraju – czy nawet rezygnacja z pracy jest uważana przez wielu Japończyków za nie do zniesienia.

To pozostawia im tylko niewiele opcji – odebranie sobie życia zamiast życie ze wstydem, zapracowanie się na śmierć lub stanie się „johatsu”, co dosłownie oznacza wyparowanie z życia w społeczeństwie, zapadnięcie się pod ziemię. Wielu Japończyków porzuca swoją starą tożsamość i niewidzialnie rozpoczyna życie od zera w Japonii.

Czytaj: Dlaczego japońskie kobiety pozostają szczupłe i nie wyglądają staro?

Japoński socjolog Hiroki Nakamori, który od wielu lat bada fenomen johatsu w Japonii, powiedział BBC , że termin ten zaczął być używany w azjatyckim kraju w latach 60., kiedy ludzie zdali sobie sprawę, że po prostu zniknięcie z ich życia było najłatwiejszą rzeczą do zrobienia zarówno dla nich, jak i dla ich rodzin.

Johatsu to alternatywa dla tych, którzy nie potrafią zmierzyć się z porażką i wstydem, ale nie chcą odebrać sobie życia. Istnieje wiele przyczyn tego wyparowania, na przykład syn, który nie zdał egzaminu szkolnego i nie chce stawić czoła krajowi, czy może mąż, który zarabia dużo pieniędzy na hazardzie i popada w długi.

Czytaj: Japońskie więzienie to nie wczasy. Dzieją się tam okrutne i straszne rzeczy!

Fenomen johatsu jest tak rozpowszechniony w Japonii, że istnieją nawet firmy, które specjalizują się w pomaganiu ludziom w wyparowaniu. Znane jako usługi „nocna przeprowadzka” lub „sklepy typu fly-by-night”, firmy te pomagają ludziom planować ich zniknięcie, a także oferują tymczasowe zakwaterowanie w tajnych miejscach.

Właściciel „nocnej przeprowadzki” powiedział TIME Magazine, że w zależności od tego, z jakim dobytkiem ktoś chce uciec, jak daleko chce się ukryć i kiedy ma miejsce „parowanie”, cena operacji waha się od 50 000¥ ($450) do 300 000¥ (($2600).

Zabranie dzieci lub ucieczka windykatorów może jeszcze bardziej podnieść ceny. Właściciel „nocnej przeprowadzki” twierdzi, że każdego roku pomaga od 100 do 150 osób stać się johatsu.

Dla tych, których nie stać na pomoc usług nocnych przeprowadzek lub którzy po prostu chcą robić rzeczy samemu, istnieją publicznie dostępne przewodniki johatsu noszące tytuły, takie jak Idealne Znikanie: Zresetuj Swoje Życie lub Kompletny Podręcznik Znikania.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

To ani porwanie, ani samobójstwo! Prawie 100 000 Japończyków po prostu znika każdego roku bez śladu. Niektórzy pojawiają się po pewnym czasie, inni są po prostu odizolowani w domu jako hikikomori, niektórzy już żyją normalnym życiem, ale nie pokazują swojej obecności w społeczeństwie. Ta praktyka była bardziej powszechna, gdy Japonia stanęła w obliczu problemów gospodarczych w latach 90., ale zdarza się to do dziś.

Ci ludzie po prostu znikają i zwykle nie można ich znaleźć, ponieważ tak działa japońskie prawo dotyczące prywatności. Osoba ta może po prostu nie zarejestrować swojego adresu w urzędzie miasta, ponieważ śledzenie ruchu banku i karty jest możliwe tylko w sprawach karnych. Wyparowane rodziny nie mają pełnego wsparcia, aby odnaleźć taką osobę.

Dziennikarze i badacze badają tych ludzi, którzy opuścili społeczeństwo. Można ich znaleźć mieszkających w społecznościach wiejskich, Sanya na obrzeżach Tokio i Kamagasaki w Osace. Te dzielnice nie wymagają tożsamości, ponieważ są administrowane przez Yakuzę, gangstera. Niektórzy johatsu pracują dla Yakuzy, więc dostają pieniądze, nie martwiąc się o dokumenty finansowe, które mogą podać lokalizację danej osoby.

Praktyka znikania jest w Japonii stara. Jest nawet japoński film o nazwie ningen johatsu (人間蒸発) wydany w 1967 roku i kilka książek na ten temat. Nie są znane wszystkie powody, dla których człowiek chce zniknąć z mapy, porzucić rodzinę i rozpocząć nowe życie. Nawet krewni nie potrafią powiedzieć, kiedy taki przypadek ma miejsce. Co myślisz na ten temat? Mamy nadzieję, że zobaczymy Twój komentarz poniżej!