
Sejm zaakceptował przepisy o korytarzu życia i jazdy na suwak. Co to oznacza? Już niedługo będzie to obowiązkowe w Polsce. Nawet w takiej sprawie posłowie nie potrafili być jednomyślni. Sześcioro posłów głosowało przeciw.
Każdy z nas wie, co to korytarz życia. To metoda, w której trzeba zwolnić drogę pojazdom uprzywilejowanym (np. karetce, straży pożarnej). W praktyce wygląda to tak, że kierowca musi zjechać z drogi w kierunki najbliższej krawędzi jezdni na tyle, żeby pojazd uprzywilejowany mógł przejechać. Kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają na lewo, z pozostałych pasów usuwamy się na prawo.
Zasada wydaje się prosta i łatwa do zrealizowania, prawda? Niestety, na polskich drogach wygląda to nieciekawie. W sieci można znaleźć wiele nagrań z nieprawidłowymi zachowaniami kierowców, którzy wręcz blokują przejazd pojazdom ratowniczym. Mam nadzieję, że nowe prawo zmieni mentalność Polaków.
Obowiązkowe tworzenie korytarza życia
W takich krajach, jak Austria, Czechy, Niemcy, Węgry, Luksemburg, Słowenia czy Szwajcaria tworzenie korytarza życia jest uregulowane. Tak samo będzie niedługo w Polsce. Polscy parlamentarzyści przygotowali projekt zmian w prawie drogowym, który wprowadza obowiązek tworzenia korytarza życia.
Czytaj: Jak wygląda korytarz życia w Polsce? Zobacz zatrważające nagranie z A4
Obowiązkowa będzie też jazda na suwak
Jazda ta polega na tym, że kierowcy, którzy dojeżdżają do miejsca, w którym kończy się jeden z pasów będą musieli wpuszczać pojazdy jadące obok. Kierowcy muszą to robić naprzemiennie. Kiedy kończy się pas, kierowca musi wpuścić jedno auto jadące obok.
16 października 2019 roku posłowie przegłosowali w Sejmie omawiane dwie zmiany większością głosów. Sześcioro posłów głosowało przeciw korytarzowi życia i jazdy na suwak.
Na „Nie” zagłosowali: parlamentarzyści z klubu PSL: Michał Kamiński, Stefan Niesiołowski i Jacek Protasiewicz oraz przedstawiciele Teraz!: Ryszard Petru, Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Mihułka.

Dzień później sprawą zajęli się senatorowie – przyjęli zmiany bez poprawek. Teraz musi je jeszcze zatwierdzić prezydent Andrzej Duda. Zmiany wejdą w życie 21 dni po ogłoszeniu w „Dzienniku Ustaw”. A więc prawdopodobnie jeszcze w listopadzie.
Za było większość Polaków
Badanie przeprowadzone w czerwcu 2018 roku przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wykazało, że pomysł wprowadzenia obowiązkowego „korytarza życia” popiera większość Polaków.
Źródło: sejm.gov.pl
Zdjęcie główne: YouTube
Czytaj: 15 najniebezpieczniejszych dróg na świecie