Kagami Numa – magiczne jezioro

0
431

Kagami Numa to mityczne japońskie jezioro, które każdej wiosny podczas rozmrażania zamienia się w gigantyczne oko, stąd jego przydomek, Jezioro Smocze Oko.

Położone w pobliżu szczytu góry Hachimantai w północno-wschodniej Japonii, w środku gęstego lasu, Kagami Numa przez większość roku nie różni się zbytnio od wielu innych jezior wulkanicznych w okolicy.

Ale przez około tydzień – od maja do początku czerwca – zmienia się w gigantyczne niebieskie oko, dzięki czemu jezioro ma intrygujące przezwisko Jezioro Smocze Oko.

Niepowtarzalny wygląd okrągłego jeziora sprawił, że powstała legenda o dwóch zakochanych smokach, które wybrały ten akwen na swoje miejsce spotkań.

Zdjęcie: Facebook

Chociaż wiele osób woli wierzyć legendzie niż nauce, jeśli chodzi o wyjaśnienie jego kształtu przypominającego oko, nauka ma wiarygodne wyjaśnienie.

Podczas wiosennych roztopów ciśnienie z głębin wody powoduje, że śnieg gromadzi się tylko na środku jeziora, tworząc kształt źrenicy z pierścieniem niebieskiej wody wokół niego.

Czytaj: We Wrocławiu powstały hotele dla owadów

Zdjęcie: Facebook

Przy wietrznej pogodzie pokryty śniegiem kawałek lodu w środku obraca się, sprawiając wrażenie poruszającej się źrenicy.

To fascynujące zjawisko naturalne i nic dziwnego, że pod koniec wiosny wielu ludzi z całej Japonii, a nawet z zagranicy, przybywa na górę Hachimantai tylko po to, by zobaczyć to z pierwszej ręki.

Zdjęcie: Facebook

W ostatnich latach zdjęcia Smoczego Oka udostępnione w mediach społecznościowych oraz popularny film opublikowany przez BBC sprawiły, że Kagami Numa stało się jeszcze bardziej popularną atrakcją turystyczną.

Zdjęcie: Facebook

Aby uzyskać więcej inspirujących atrakcji turystycznych, koniecznie sprawdź japońskie jezioro w kształcie serca i staw Moneta, czyli najpiękniejszy staw na świecie.

johannesfloe.com – Art to remember