Gdy rozejrzymy się wokoło zaważymy, że więcej jest ludzi otyłych niż tych z niedowagą. Objadamy się cały czas, bo możemy. Spacerując po mieście, co chwilę mamy jakiś sklep, pączkarnię, kawiarnię z ciastkiem w promocji, McDonald’s, KFC.
W 2025 roku aż 2,7 mld ludzi, czyli co czwarta osoba na świecie, może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości – alarmuje World Obesity Federation.
Świat stał się niezdrowo przejedzony. Ludzie nie mają kłopotów z brakiem żywności, po pracy nie spędzamy czasu aktywnie, tylko kładziemy się na kanapę przed telewizorem i zajadamy się chipsami.
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) alarmuje, że otyłość potroiła się w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, osiągając w 2016 r. astronomiczną liczbę 641 mln i nadal rośnie!
Również w Polsce
W 2016 roku Polska była na 5. miejscu w Europie pod względem otyłości! W 2017 roku w Polsce nadwagę lub otyłość miało już 64% mężczyzn i 49% kobiet, zajmując 7. miejsce w Europie. Jemy coraz więcej cukru i tłuszczu, a coraz mniej warzyw i owoców. Na początku XX w. roczne spożycie cukru wynosiło 5 kg na osobę, aktualnie… 40-60 kg! WHO zaliczyła otyłość do grupy chorób cywilizacyjnych i mówi o epidemii.
Rosnący problem: otyłość dzieci. Jak to zatrzymać? https://t.co/qSJroGFChB
— Dziennik.pl (@DziennikPL) August 27, 2018
PRZECZYTAJ TAKŻE: JAK CZĘSTO PRAĆ POŚCIEL, RĘCZNIKI I PIŻAMĘ? MIKROBIOLOG WYJAŚNIA – f7dobry.com
Kalkulator BMI
BMI (z ang. Body Mass Index – wskaźnik masy ciała) to wskaźnik, który pozwoli Ci ocenić, czy Twoja waga jest w normie, czy masz niedowagę lub nadwagę lub czy cierpisz na otyłość.
Wskaźnik BMI to prosty wzór matematyczny, który opisuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie na podstawie proporcji masy ciała mierzonej w kilogramach do wzrostu w metrach.
Kalkulator BMI został opracowany prawie 200 lat temu przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta. Do powszechnego użytku wszedł w latach 70-tych XX wieku. Obecnie posługują się nim liczne organizacje i ośrodki zajmujące się zdrowiem.
RFM – Relative Fat Mass Index, czyli wskaźnik relatywnej masy tłuszczu
Jak donoszą najnowsze informacje, współczynnik BMI odchodzi do lamusa, a następcą będzie RFM – Relative Fat Mass Index, czyli wskaźnik relatywnej masy tłuszczu. Można go zmierzyć bez użycia wagi.
RFM będzie pokazywać stosunek obwodu w talii do wzrostu (a nie jak dotychczas do wagi). Zdaniem naukowców, to nowy i znacznie lepszy sposób sprawdzenia czy tłuszcz, który ma się w swoim ciele jest jeszcze na zdrowym poziomie, czy należy się już zacząć przejmować i wziąć się za siebie.
– Chcieliśmy znaleźć bardziej wiarygodny, prostszy i niedrogi sposób na ocenę procentu otłuszczenia ciała, bez używania wyszukanych urządzeń – mówi lider badania Orison Woolcott z kalifornijskiego medycznego ośrodka Cedars-Sinai Medical Center. Przekonuje, że udało się potwierdzić skuteczność i dokładność metody.
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7krakow.pl
Aby wyliczyć swoje BMI należało podzielić wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podzielić znów przez wzrost. Zdrowy poziom BMI jest między 18,5 a 25 punktami. Ten sposób liczenia dla wielu naukowców jest już niedokładny, ponieważ nie bierze się pod uwagę różnic między płciami, nie odzwierciedla to masy mięśniowej, a rezultaty mogą być mylne dla dzieci i osób starszych.
Jak obliczyć RFM?
Mężczyźni: 64 – (20 x wzrost / obwód w talii) = RFM
Kobiety: 72 – (20 x wzrost / obwód w talii) = RFM
W USA przeprowadzono badanie. Od 3456 pacjentów zebrano dane i okazało się, że RFM jest niewiele mniej dokładny od wymagającego skomplikowanych urządzeń skanowania DXA (badający gęstość kości). Metoda RFM okazała się także skuteczniejsza od około 300 innych sprawdzonych w tym samym czasie.
Autorzy tego pomysłu, którzy na co dzień zajmują się zdrowiem publicznym mają nadzieję, że nowy sposób stanie się popularny i że społeczeństwo zmagające się z otyłością (szczególnie w USA, ale także w wielu innych krajach, np. w Polsce) dostanie skuteczny i łatwy w obsłudze sposób, aby samemu kontrolować stan swojego zdrowia na tyle, aby móc stwierdzić, że czas najwyższy na zrzucenie zbędnych kilogramów. Badania zostały opublikowane w raportach naukowych.
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się!
Źródło: sciencealert.com,
Zdjęcie główne: pixabay.com