Kampania Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami: „Nie porzucaj, też mam uczucia!”

0
97
„Nie porzucaj, też mam uczucia!”: ruszyła przedwakacyjna kampania Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Każdego lata liczba porzuconych zwierząt wzrasta o 30%. Zwierzęta te mają szansę na przeżycie i znalezienie nowego domu tylko wtedy, gdy trafią do schronisk. Jednak wiele odpowiedzialnych organów nie reaguje na zgłoszenia dotyczące bezdomnych zwierząt, pomimo ciążących na nich obowiązków prawnych.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce realizuje cykliczną kampanię wakacyjną „NIE PORZUCAJ!”, która została zapoczątkowana w 2005 roku. W 2024 roku kampania ma hasło: „Nie porzucaj, też mam uczucia!”. Tegoroczna kampania ma uświadomić opiekunów psów, jak bardzo czworonogi przywiązują się do swoich ludzkich rodzin.

Konferencja prasowa na temat tegorocznej akcji odbyła się w Warszawie, w czwartek 6 czerwca 2024 roku.

W tym roku piosenkarka Iga Jaworska promuje akcję piosenką, podkreślającą empatię i działanie na rzecz bezdomnych zwierząt.

Kampanii „Nie porzucaj!” towarzyszy spot internetowy, który skłania do refleksji nad tym, że pojawienie się psa w życiu jest zobowiązaniem na dobre i złe.

CZYTAJ: Ten pies został porzucony z powodu swoich uroczych brwi

Dyrektor zarządzający Zarządu Głównego TOZ, Michał Dąbrowski, podkreślił, że wakacje nie usprawiedliwiają zaniedbywania zwierząt. Celem kampanii jest także zmobilizowanie przypadkowych osób do podjęcia działań i wsparcia zwierząt ze schroniska.

„Błąkający się pies wybiegnie na ulicę, a kierowca nadjeżdżającego samochodu, aby uniknąć potrącenia zwierzęcia, może spowodować poważny wypadek. Kto ponosi odpowiedzialność za taką sytuację? Organ stanowiący gminę. Pod warunkiem, że został o tym psie poinformowany. Ale nie dzwońmy do urzędników, tylko wysyłajmy zawiadomieni mailem na adres podany na stornie internetowej gminy. I dodajmy formułkę, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt prosimy o zabezpieczenie tego zwierzęcia” – zaapelował Michał Dąbrowski.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Iga Świątek awansowała do finału French Open

Porzucanie zwierząt domowych jest przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat więzienia. Inspektor TOZ Hubert Kaczmarek zaapelował o natychmiastowe zgłaszanie bezdomnych zwierząt lokalnej policji lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, zgodnie z wymogami przepisów o ochronie zwierząt.

„Nie liczymy na to, że dzięki tej pięknej piosence osoba, która jest nastawiona na zadawanie cierpienia, zmieni się, ale na to, że osoby stojące do tej pory z boku zaczną działać. Każde zwierzę, które uda się uratować to sukces. Niech ten przekaz dotrze jak najdalej. W schroniskach czekają zwierzęta, które chcą być wyprowadzone, zaopiekowane. Odwiedzajmy najbliższe schroniska – zwierzęta nie mają sezonu urlopowego” – dodał Dąbrowski.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Polski tenisista zapewnił sobie miejsce w półfinale juniorskiego Roland Garros

„Bardzo się cieszę, że mogę być częścią tak ważnej kampanii. To był najbardziej poruszający tekst, który napisałam. Chciałabym, żeby to hasło kampanii niosło się jak najdalej. Rozglądajmy się wokół siebie i działajmy” – powiedziała Iga Jaworska.