Kanadyjscy naukowcy są przekonani, że znaleźli lekarstwo na cukrzycę

0
529
Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Zdjęcie: pixabay.com

Naukowcy z University of Alberta właśnie wyleczyli cukrzycę u myszy, otwierając wrota do badań nad dostosowaniem tego leku dla ludzi.

Potencjalne lekarstwo oznacza przełomowy moment w zapobieganiu rosnącej częstości występowania cukrzycy w naszym społeczeństwie, choroby, która według WHO obciąża 422 miliony ludzi na całym świecie.

Proces obejmuje zastosowanie komórek macierzystych, które poddają inżynierii odwrotnej wysepki insuliny z komórek krwi – tak właśnie wyleczono mysz z cukrzycy.

„Pobieraliśmy próbki krwi od pacjentów z cukrzycą, cofając te komórki z krwi w czasie, aby można było je zmienić, a następnie przesuwaliśmy je do przodu w czasie, abyśmy mogli przekształcić je w pożądane komórki – wyjaśnia pionier tej procedury, dr James Shapiro z CTV, który w latach 90-tych XX wieku opracował słynny „Protokół Edmonton” – kolejną metodę leczenia cukrzycy.

Protokół z Edmonton obejmował wykorzystanie komórek wysp trzustkowych z przeszczepów narządów, ale wymagał silnego leku przeciw odrzuceniu. Nowy proces komórek macierzystych wykorzystuje własne komórki pacjenta, więc odrzucenie jest niemożliwe.

Czytaj: Meksyk wprowadził zakaz sprzedaży słodkich napojów i fast foodów dzieciom

Jak każdy dobry naukowiec, Shapiro nie wykroczy poza sformułowanie „potrzebne są dalsze badania”, ale ma nadzieję, że otrzyma wsparcie od rządów, jeśli uda mu się udowodnić, że lekarstwo zadziała tak samo na ludzi.

„Potrzebne są wstępne dane i najlepiej garstka pacjentów, którzy pokazaliby światu, że jest to możliwe i bezpieczne i skuteczne” – powiedział Shapiro.

Brak funduszy doprowadził do tego, że grupa wolontariuszy utworzyła kampanię „22 do 22”, aby zebrać 22 miliony dolarów do 2022 roku, aby przyspieszyć procedurę, tak aby była dostępna dla ludzi tak szybko, jak to możliwe.

Kanada nie jest obca w dokonywaniu przełomów w leczeniu cukrzycy – insulinę wymyślił Sir Frederick Banting 100 lat temu, a w 2022 roku obchodzimy setną rocznicę jej przełomowego pierwszego użycia.

Czytaj: Poznań: Na cmentarzu powstała Zniczodzielnia!

johannesfloe.com – Art to remember