Kapadocja: jedno z najpiękniejszych miejsc do zobaczenia

0
538
Kapadocja nazywana największym skarbem Turcji, swoim pięknem przyciąga tysiące turystów.

Kapadocja to piękny region w środkowej Turcji, słynący z bajkowej scenerii, mieszkań jaskiniowych, niezwykłych formacji skalnych i oczywiście setek balonów na ogrzane powietrze, które każdego ranka wznoszą się na niebie o wschodzie słońca.

Słowo Kapadocja w języku perskim oznacza dosłownie „Krainę Pięknych Koni”, co prowadzi do tego, że ludzie marzą o dzikich koniach biegających przez piękny krajobraz Kapadocji o zachodzie słońca.

Słowo Kapadocja oznacza „Kraina Pięknych Koni”

Kapadocja. Źródło: @kyrenian

Gęstość wykutych w skale komórek, kościołów, wiosek troglodytów i podziemnych miast w formacjach skalnych sprawia, że jest to jeden z najbardziej uderzających i największych kompleksów jaskiniowych na świecie.

Park Narodowy Göreme i tereny skalne Kapadocji, położone na centralnym płaskowyżu Anatolii w wulkanicznym krajobrazie wyrzeźbionym przez erozję, tworzącym ciąg górskich grzbietów, dolin i szczytów znanych jako „wróżkowe kominy” lub hoodoos, obejmują region między miastami Nevşehir, Ürgüp i Avanos.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Obszar jest ograniczony od południa i wschodu pasmami wygasłych wulkanów z Erciyes Dağ (3916 m) na jednym końcu i Hasan Dağ (3253 m) na drugim.

Choć ciekawa z geologicznego i etnologicznego punktu widzenia, niezrównane piękno wystroju chrześcijańskich sanktuariów sprawia, że Kapadocja jest jednym z czołowych przykładów okresu sztuki bizantyjskiej.

Czytaj: W Turcji powstanie park ze ścieżkami między wierzchołkami drzew

Kapadocja. Źródło: @butnomatter.theroadislife

Kapadocja to miejsce, które trzeba zobaczyć, żeby uwierzyć

Pozornie wyrwany z bajki region w ostatnich latach stał się czymś w rodzaju legendy na Instagramie. Z bajkowymi kominami, podziemnymi miastami, skansenem Göreme, hotelami w jaskiniach i niebem usianym balonami na ogrzane powietrze o zachodzie słońca, w tej ładnej części Turcji jest coś eterycznego.

Czytaj: Otwarcie fabryki bezemisyjnej w Turcji

Kapadocja. Źródło: @katia_mi_
Kapadocja. Źródło: cappadocia
Kapadocja. Źródło: @niyazigenca
Kapadocja. Źródło: Twitter
Kapadocja. Źródło: Twitter
Kapadocja. Źródło: Twitter
Kapadocja. Źródło: Twitter
Kapadocja. Źródło: Twitter