Kąpiel leśna może być kluczem do lepszego samopoczucia i zdrowia

0
424
Czym są kąpiele leśne i jak wpływają na nasze zdrowie? Zdjęcie: Pixabay

Idziesz powoli przez las, wokół którego delikatnie ćwierkają ptaki. Wiatr szybuje między drzewami, a Ty schylasz się, by nabrać trochę ziemi i poczuć jej zapach.

Jesteś zrelaksowany?

To doznanie zmysłowe jest przykładem kąpieli leśnej, praktyki, którą wykazano w około 20 badaniach w celu poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego. Według Kirsten McEwan, profesora nadzwyczajnego i psychologa badawczego na University of Derby w Wielkiej Brytanii, ta praktyka jest przepisywanym lekiem na schorzenia związane ze stresem w Japonii.

Kąpiel leśna to po prostu przebywanie wśród drzew. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z terapeutycznej mocy lasów.

Nastały takie czasu, że staliśmy się społeczeństwem „żyjącym wewnątrz” (wewnątrz budynków mieszkań, biur, sklepów, czy też po prostu wewnątrz betonowych miast), jesteśmy narażeni na większy poziom stresu, szkodliwy hałas, a także poczucie zamknięcia. I nie jest to wyłącznie wymysł zmęczonych i przepracowanych ludzi – schorzenie nazwane „psychoterratica” zostało stworzone już w 2000 roku przez profesora zrównoważonego rozwoju z Australii, Glenna Albrachta. Termin odnosi się do zjawiska traumy wywołanej przez tęsknotę za kontaktem z naturą, co objawia się stanami depresyjnymi i lękami.

Czytaj: Psychoterratica – nowa choroba, na którą cierpi wiele ludzi. Możliwe, że Ty też na nią chorujesz!

Najlepszym remedium dla takiego stanu jest obcowanie z przyrodą. Spędzanie czasu na łonie natury to świetny sposób na poprawę zdrowia psychicznego, a idealna ilość czasu to około 120 minut tygodniowo, powiedział psycholog zdrowia i środowiska Mathew White, starszy naukowiec z Uniwersytetu Wiedeńskiego. To może wydawać się dużo, ale nie musisz tyle czasu na raz spędzać na świeżym powietrzu. Możesz to sobie rozłożyć na raty.

„Po prostu posiadanie tych mikro momentów życia w naturze, czy to tylko 5, czy 10 minut dziennie, łącznie do 120 minut tygodniowo, to wszystko ma ogromne korzyści” – powiedziała McEwan.

Kąpiel w lesie może jeszcze bardziej poprawić Twoje samopoczucie – i choć może wydawać się to trochę niedostępne, eksperci twierdzą, że każdy może włączyć ją do swojego życia.

Jak to zrobić?

W rzeczywistości kąpiele leśne nie muszą odbywać się w lesie.

„Kąpiel w lesie to zasadniczo powolny, uważny spacer w naturze, podczas którego zwracasz szczególną uwagę na otoczenie, używając wszystkich zmysłów” – powiedziała McEwan. „Chodzi tylko o wyłączenie mózgu i odpoczynek od rozmyślania o swojej liście rzeczy do zrobienia”.

Pixabay

Ale nie musisz dużo chodzić, aby czerpać korzyści. Wystarczy docenić naturę, która Cię otacza.

„Natura często jest pod naszym nosem, jeśli tylko poświęcimy trochę czasu na celowe nawiązanie z nią kontaktu” – powiedziała Chloe Carmichael, terapeutka z Nowego Jorku.

Carmichael i McEwan powiedziały, że niezależnie od tego, czy mieszkasz w tętniącym życiem mieście, czy na rozległym obszarze wiejskim, każdy może czerpać korzyści ze spędzania czasu na łonie natury.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W drodze do pracy

Spacer jest świetnym sposobem na kąpiel w lesie, nawet w drodze do pracy lub szkoły.

„Możesz wyjechać trochę wcześniej i jechać wolniej, wybierając trasę z większą ilością zieleni” – powiedziała McEwan.

„Możesz też zacząć zwracać baczniejszą uwagę na kwiaty wyrastające przez szczeliny w cemencie lub na drzewa wzdłuż ulicy” – dodała.

„Spójrz na to tak, jakby natura odzyskała miasto” – powiedziała McEwan.

Czytaj: Czasami warto spojrzeć w górę. Piękno włoskiego lasu.

Podczas posiłku

„Jeśli uważasz się za domowego szefa kuchni i regularnie gotujesz obiady dla siebie i bliskich, może nadszedł czas, aby uprawiać zioła w swojej kuchni?” – powiedziała Carmichael, która jest także autorem „Energia Nerwowa: Wykorzystaj Moc Swojego Niepokoju”.

Dodała, że to prosty sposób na wprowadzenie do swojej rutyny czegoś naturalnego i pachnącego, nie wymagającego zbytniego nakładu pracy.
A gdy obiad będzie gotowy, rozważ przeniesienie posiłku na zewnątrz przy łagodnej pogodzie.

„Jeśli możesz skupić się na środowisku i obserwować otaczający Cię świat, zjedzenie posiłku na podwórku lub na patio to świetny sposób na spędzenie dodatkowych minut na łonie natury” – powiedziała McEwan.

W biurze

„Zabranie leśnej kąpieli do biura może być dobre zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej pracy” – powiedziała Carmichael.

Dodała, że może to oznaczać pójście na cotygodniowy spacer po obiedzie z koleżanką z pracy lub zrobienie sobie przerwy na wyjrzenie przez okno, a nawet przyniesienie rośliny do biura.

„Jeśli masz spotkania w małych grupach, możesz zasugerować, aby były to spotkania na zewnątrz” – powiedziała McEwan.

„Jesteśmy bardziej zrelaksowani i kreatywni, kiedy jesteśmy na zewnątrz” – powiedziała.

Czytaj: Mieszkanie blisko terenów zielonych zmniejsza ryzyko udaru mózgu

Kiedy nie możesz wyjść

Mobilność nie zawsze jest dostępna dla wszystkich, i chociaż wychodzenie się na zewnątrz jest optymalne, istnieją inne sposoby na uzyskanie korzyści” – powiedziała McEwan.

Zdjęcia i filmy ze świata przyrody mogą także Cię zrelaksować.

„Dyfuzor olejków eterycznych może również pomóc, jeśli jest o zapachu sosny, ponieważ wiele korzyści płynących z kąpieli leśnych pochodzi z wdychania związków organicznych emitowanych przez drzewa” – powiedziała McEwan.

Czytaj: Gleba jest antydepresantem!

Przede wszystkim czuj się komfortowo

„Bez względu na to, jak zdecydujesz się kąpać w lesie i spędzać czas na łonie natury, najważniejsze jest, aby znaleźć coś, co działa na Ciebie” – powiedziała McEwan.

Zasugerowała, abyś znalazł dźwięk przewodni, który sprawi, że poczujesz się dobrze i nie będzie zbyt nakazowy w interakcji ze światem naturalnym. A jeśli przytulanie się do drzewa lub wąchanie ziemi wydaje ci się nienaturalne i nieprzyjemne, znajdź inny sposób.

„Aby uzyskać maksymalne korzyści ze spędzania czasu na łonie natury, musisz czuć się komfortowo” – powiedziała.