Kąpiel parowa stóp – prosta procedura leczenia ciała

0
352

Jeśli byłeś w Chinach, to wiesz, że na każdym rogu otrzymasz masaż stóp z kąpielą parową. Uważa się, że ta metoda leczenia i profilaktyki jest jedną z najskuteczniejszych w medycynie chińskiej.

Na Wschodzie uważa się, że starzenie się drzewa zaczyna się od korzeni, a starzenie się człowieka zaczyna się od nóg, tak jak długowieczność zaczyna się od nóg. Dlatego duże znaczenie mają nogi, a zwłaszcza stan stóp.

A stopy w Chinach nazywane są „drugim sercem”. W końcu nogi pomagają ciału przenosić krew przez naczynia, takie jak serce.

Ale jaki jest z tym związek kąpieli parowej stóp?

Przyjrzyjmy się bliżej, jakie efekty zachodzą w ciele, gdy sprawiamy sobie kąpiel parową stóp:

 1. Następuje wzmocnienie ogólnego stanu zdrowia i odporności. Na stopach koncentruje się ogromna liczba biologicznie aktywnych punktów i stref. Oddziaływanie na nie gorącej wody z preparatami leczniczymi pozwala aktywować narządy i kanały związane z tymi strefami i punktami.
 2. Wzrasta ogólna energia organizmu. Dzięki rozszerzeniu naczyń włosowatych i innych naczyń kanały są odblokowane, a blokady w ruchu i krwi zostają usunięte.
 3. Ciśnienie krwi jest regulowane – w końcu krew zaczyna krążyć znacznie swobodniej, wiele skurczów znika z powodu rozszerzenia naczyń.
 4. Prowadzona jest profilaktyka i leczenie przeziębień.
 5. Występuje profilaktyka i leczenie cukrzycy – wszystkie gruczoły dokrewne są aktywowane.
 6. Poprawia się krążenie mózgowe – regenerują się drobne naczynia włosowate. I to jest zapobieganie udarom.
 7. Poprawia się stan skóry twarzy i całego ciała poprzez poprawę krążenia i krwi.

Aby osiągnąć opisane powyżej efekty, musisz wiedzieć, jak prawidłowo wykonać kąpiel parową stóp i jakie dodatkowe narzędzia pomogą Ci to zrobić szybciej.

Jakie kąpiele parowe pamiętamy z dzieciństwa? Oczywiście z musztardą.

Jak prawidłowo wykonać kąpiel parową za pomocą musztardy? Musztarda działa rozgrzewająco, dzięki czemu ciało szybciej się regeneruje. Dodaje energii Yang i usuwa zimne Chi.

Kąpiel parowa stóp z dodatkiem musztardy jest dobra na:

 • przeziębienia,
 • kaszel,
 • ból gardła.
 1. Aby prawidłowo zrobić kąpiel musztardową, należy podgrzać wodę do 40 stopni, dodać tam około trzech łyżek musztardy w proszku (w ilości jednej łyżki musztardy na 1 litr wody).
 2. Zanurz stopy w wannie bądź misce i trzymaj je tam przez dziesięć minut. Następnie wytrzyj stopy do sucha i załóż ciepłe skarpety.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Do takiej kąpieli można również dodać różne zioła lecznicze.

Podczas ogrzewania stóp na parze, ciało nagrzewa się, naczynia krwionośne rozszerzają się, w wyniku czego usuwany jest nadmiar płynu, zmniejsza się obrzęk i stan zapalny.

Jak moczyć stopy w ziołowej kąpieli? Ziołowa parowa kąpiel stóp działa leczniczo, a dodatkowo nada Twojej skórze i nogom między innymi wyjątkowej gładkości i atrakcyjności.

Kąpiele ziołowe pomagają przy przeziębieniach, kaszlu, bezsenności, modzelach, pęknięciach i wielu innych chorobach i kłopotach.

Napar z rumianku i melisy pomoże złagodzić obrzęki nóg, pozbyć się zmęczenia: należy zaparzyć jedną łyżkę ziół na litr wody;

Trzymaj stopy w misce przez około dziesięć minut, a następnie wytrzyj je do sucha i załóż ciepłe skarpetki.

Zmęczonym nogom możesz pomóc kąpielą z rumianku, lipy i miodu: na litr przegotowanej wody dodać dwie łyżki kwiatów lipy i rumianku, parzyć przez 5 minut; dodaj łyżkę miodu, dobrze wymieszaj i mocz stopy w kąpieli parowej przez 20 minut.

Aby znormalizować krążenie krwi, pomoże kąpiel z miętą i pokrzywą.

Dzięki kąpieli pokrzywowej możesz pozbyć się pęknięć i modzeli.

Aby zmniejszyć pocenie się stóp, pomoże wywar z kory dębu, można tam również dodać wyciągi z tymianku i igieł sosny.

Kąpiel parowa z dodatkiem liści jarzębiny, gorzkiego piołunu i kwiatów nagietka pomoże zmiękczyć skórę nóg: do szklanki wrzącej wody należy dodać jedną łyżkę ziół i pozostawić na około dziesięć minut.

W przypadku przeziębienia pomocne będą kąpiele z naparu z rumianku i nagietka.

Czytaj: Sezon morsów rozpoczęty. Gdzie skorzystasz z zimnej kąpieli we Wrocławiu?

Kąpiel parowa z sodą oczyszczoną

Soda ma wiele korzystnych właściwości. Kąpiel parowa stóp z sodą oczyszczoną to bardzo skuteczny środek, który pomaga pozbyć się odcisków, zwalczać grzybicę, pocenie się i zmiękczać skórę. Soda wspomaga gojenie pęknięć, ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne:

Kąpiel parowa w ciepłym roztworze sody powinna zająć około 15 minut. Następnie wyczyść pięty pumeksem, spłucz i wytrzyj do sucha. Nałóż na stopy krem ​​zmiękczający lub maść, na wierzch załóż skarpetki.

Wygodniej jest wykonać tę procedurę przed pójściem spać.

Do kąpieli z sodą można dodać olejki eteryczne z lawendy, rumianku, cytryny, pomarańczy – pomogą zmiękczyć szorstką skórę nóg, leczą pęknięcia.

Każda kąpiel parowa jest przeciwwskazana w przypadku:

 • zakrzepowego zapalenia żył,
 • poważnej choroby sercowo-naczyniowej,
 • nadciśnienia,
 • wysokiej temperatury, gorączki,
 • skłonności do krwawień,
 • ciąży.

Czytaj: Zrób sobie taką kąpiel stóp, popraw swoje zdrowie i samopoczucie

Chiński przepis na zdrowie

Prawdziwą przyjemność sprawią Ci specjalne preparaty z chińskich ziół, skarby cesarskiej dynastii Chin, do kąpieli parowej stóp, a także masaż stóp Guasha.

Przypomnę, że na stopie znajduje się wiele stref refleksogennych i punktów aktywnych biologicznie. Wpływ na nie ma działanie lecznicze na narządy i kanały związane z tymi strefami i punktami.

Do niedawna przepisy na napary z chińskich ziół na kąpiel parową stóp i praktykę gua sha utrzymywano w ścisłej tajemnicy.

Zioła tybetańskie są również bardzo skuteczne w kąpieli parowej stóp. Jeśli na przykład zrobisz sobie kąpiel parową stóp z tybetańską kompozycją ziołową „Five Amrit”, możesz pozbyć się grzyba paznokci.