Kapusta ozdobna – hodowana dla wyglądu, a nie smaku

0
370

Kapusta ozdobna – kapusta hodowana dla wyglądu, a nie dla smaku.

O ile nie jesteś zapalonym ogrodnikiem, jedyne rodzaje kapusty i jarmużu, jakie znasz, to prawdopodobnie te uprawiane jako żywność, ale jest też sporo ozdobnych rodzajów kapusty, uprawianych tylko dla ich piękna.

Jeśli szukasz czegoś, co rozjaśni Twój ogród w okresie jesienno-zimowym, kapusta ozdobna jest zdecydowanie alternatywą, którą warto rozważyć.

Podczas gdy zwykły jarmuż i kapusta można prześledzić 4000 lat wstecz, odmiany ozdobne zyskały na znaczeniu w XVII-wiecznej Japonii, gdzie stały się centralnym elementem japońskich ogrodów.

Na początku XX wieku Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wysłał Howarda Dorsetta do Chin i Japonii w poszukiwaniu nowych roślin, a jarmuż ozdobny, który widział w Japonii, był jednym z jego ulubionych znalezisk. Kilka odmian zostało sprowadzonych do Stanów i do 1936 roku były dostępne na rynkach masowych.

Zdjęcie: Gardening Know-How

Podczas gdy większość ludzi nie rozróżnia kwitnącego jarmużu i kapusty, istnieje jedna widoczna różnica między nimi – jarmuż ozdobny ma głęboko przycięte, kręcone, plisowane lub potargane liście, a kapusta ozdobna ma szerokie, płaskie liście o jaskrawych kontrastujących kolorach.

Zdjęcie: Instagram

Zarówno kapusta ozdobna, jak i jarmuż ozdobny występują w trzech kolorach – fioletowym, białym lub różowym – i preferują chłodną pogodę, co oznacza, że nie osiągną pełnych kolorów, dopóki nie dostaną dobrego chłodu lub mrozu.

Mogą przetrwać temperatury do -15 stopni Celsjusza, więc jeśli pogoda nie stanie się zbyt surowa, mogą zdobić Twój ogród przez całą zimę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: Instagram

Kapusta ozdobna jest technicznie uważana za jadalną, ale nie jest tak smaczna jak zwykła odmiana, którą zwykle jemy. Ma bardzo gorzki smak, więc najczęściej używa się jej tylko jako dodatek, chociaż można zastosować metodę podwójnego gotowania, aby zmniejszyć goryczkę. Jedynym godnym uwagi wyjątkiem jest kapusta ozdobna „Tokio”, która podobno smakuje wybornie.

Czytaj: Dlaczego japońskie kobiety pozostają szczupłe i nie wyglądają staro?

Zdjęcie: Instagram

Ponieważ Japonia jest uznawana za miejsce narodzin kapusty ozdobnej, powstały tam najpopularniejsze odmiany. Jarmuż Nagoya, jarmuż Chidori i kapusta Osaka to tylko niektóre z najbardziej godnych uwagi przykładów.

Czytaj: Japońskie więzienie to nie wczasy. Dzieją się tam okrutne i straszne rzeczy!

Zdjęcie: Instagram

Kapusta ozdobna może być oszałamiająca, zwłaszcza gdy porównamy ją z niektórymi z najpiękniejszych kwiatów.

Zdjęcie: Instagram
Zdjęcie: Instagram