Karaimi to najmniejsza mniejszość narodowa w naszym kraju. Chociaż z Polską są związani od XIV wieku, wciąż wielu Polaków nawet nie wie o ich istnieniu. Wśród nas żyje około 200 Karaimów.
Naukowcy nie są zgodni co do pochodzenia Karaimów. Ludziom tym przypisuje się korzenie tureckie lub semickie. Nazywano ich „Turkami z Ziemi Świętej”.
Powiązania z tymi ostatnimi przypisuje im się ze względu na język, który należy do grupy języków tureckich. Z kolei ze względu na religię i fakt, że w liturgii używali języka hebrajskiego, mylono ich z Żydami.
W rzeczywistości, choć są wyznawcami odłamu judaizmu, niewiele mają z narodem żydowskim wspólnego. Współcześni Karaimi usiłują zdystansować się od identyfikowania ich jako Żydów.
W VIII wieku oddzielili się od głównego nurtu wyznaniowego odrzucając Talmud i akceptując tylko Stary Testament.
Ich religia – karaimizm – charakteryzuje się przekonaniem, że wszelkich prawd należy szukać samemu na podstawie Dekalogu i tekstów zawartych w Starym Testamencie. Nie uznają narzuconych interpretacji duchownych i komentarzy do Pisma.
Czytaj: Naukowcy udowodnili, że modlitwa ma niesamowitą moc
Podstawowym źródłem wiary karaimskiej jest Tora. Mojżesz jest uznawany za największego proroka („głowę” innych proroków), lecz wielkim uznaniem cieszą się także księgi Izajasza i Jeremiasza.
Religia karaimska na co dzień zasadza się przede wszystkim na Dekalogu oraz na dziesięciu następujących artykułach wiary:
- Wszechmocny Bóg istnieje odwiecznie.
- Jedność i potęga boska nie mogą być przyrównane do żadnej istoty i są niepojętne dla rozumu ludzkiego.
- Wszystko co istnieje, od aniołów począwszy, a na najniższych istotach skończywszy, zostało stworzone przez Boga.
- Opatrzność Boża czuwa nad każdą istotą.
- Bóg natchnął duchem proroczym Mojżesza i przez niego zesłał prawo.
- Pięcioksięgu ani zawartych w nim Dziesięciorga Przykazań nie można zmienić ani uzupełnić.
- Prorocy zawsze byli natchnieni duchem Bożym.
- Bóg wyznaczył każdemu człowiekowi nagrodę i karę podług zasług i przewinień jego.
- Wskrzeszenie zmarłych nastąpi w dniu Sądu Ostatecznego.
- Bóg wybawi świat poprzez zesłanie Mesjasza.
Modlitwa karaimska składa się z trzech części:
- Pochwała Boga;
- Wyrażenie wdzięczności Bogu;
- Prośba o wybaczenie grzechów oraz o dobrodziejstwo na przyszłość.
Podstawą liturgii karaimskiej są w odróżnieniu od judaizmu psalmy. Spowiedź jest powszechna, ale grzechy nie są wyjawiane przed innymi, także przed duchownymi.
Czytaj: Święto Rodziny Krakowskiej – wiele atrakcji dla Krakowian
Karaimi w Polsce
Niestety, w Polsce nie pozostało wiele z materialnej kultury karaimskiej. Jedynym zabytkiem architektonicznym jest Cmentarz Karaimski przy ulicy Redutowej w Warszawie.
Dziś w Polsce żyje zaledwie 200 Karaimów. Zrzeszeni są w działającym od 1997 r. Związku Karaimów Polskich. Mimo, że jest ich mało, to prężnie działają.
Karaimska Oficyna Wydawnicza „Bitik” wydaje książki, wydawnictwa muzyczne i czasopisma szerzące wiedzę na temat kultury i tradycji karaimskich.
Od 1979 we Wrocławiu wydawane jest czasopismo „Awazymyz” czyli „Nasz Głos”. Jest ono szeroko rozpowszechnione poza naszym krajem. Zamieszczane teksty są pisane w języku polskim, rosyjskim i karaimskim, a dotyczą głównie historii, języka i kultury Karaimów oraz informacji z życia wspólnot karaimskich w Polsce, na Litwie i w Rosji.
Wydawany jest także „Almanach Karaimski” poświęcony współcześnie prowadzonym badaniom karaimoznawczym. W Warszawie młodzież karaimska tworzy Zespół Folklorystyczny „Dostłar”. Grupa prezentuje tańce i pieśni przodków oraz inscenizacje oparte na legendach i obrzędach.
Mimo że Karaimów jest mało i nie są specjalnie widoczni w przestrzeni publicznej działają i pielęgnują swoje tradycje.
johannesfloe.com – Art to remember