Karol Darwin: Dokument z autografem może osiągnąć rekordową cenę

0
150

Kawałek papieru podpisany przez Karola Darwina, broniący jego teorii ewolucji, trafił w piątek do sprzedaży w Sotheby’s w Nowym Jorku.

Dokument prawdopodobnie przyniesie ponad 1 milion funtów – rekordową cenę za rękopis Darwina.

Darwin wyprodukował dokument, aby można go było skopiować w czymś, co w 1865 roku było magazynem dla celebrytów.

Zazwyczaj nie miał on zwyczaju archiwizowania swoich dokumentów i dlatego tak niewiele oryginalnych materiałów przetrwało.

Jeśli coś się uchowało, i jest podpisane, prawie zawsze jest to skrót „C Darwin” lub „Ch Darwin”.

Bardzo rzadko zdarza się, aby jego pełne imię i nazwisko, „Karol Darwin”, zostało wypisane w całości i własnoręcznie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Karol Darwin. Zdjęcie: Twitter

Profesor John van Wyhe, który jest kuratorem kolekcji naukowej znanej jako Darwin Online, mówi, że dokument ten jest wyjątkowy ze względu na to, co wielki człowiek zdecydował się umieścić na stronie wraz ze swoim podpisem.

„Zawiera fragment, który pojawia się w trzecim wydaniu O powstawaniu gatunków (ang. On the Origin of Species)” – wyjaśnił starszy wykładowca z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze.

„To naprawdę ulubiony fragment, ponieważ stara się pokazać, że ludzie mogą uznać jego teorię za niewiarygodną i dziwaczną, ale powiedzieli to samo o Newtonie i grawitacji i nikt już nie wątpił w istnienie grawitacji” – powiedział profesor van Wyhe.

„To samo, jak mówi, będzie ostatecznie prawdą w przypadku ewolucji i doboru naturalnego” – powiedział profesor BBC News.

Dokument powstał dla „The Autographic Mirror”, które było w tamtych czasach rodzajem magazynu dla znanych osób.

Czytaj: Ponad 98% historii ludzkości jest nieudokumentowane

„The Autographic Mirror” było jak na swoje czasy rodzajem magazynu dla znanych osób.

Jej wydawca, Hermann Kindt, drukował faksymile pisma lub autografy znanych osób wraz z ich życiorysami.

Kiedy zapytał Darwina, czy by się do tego przyczynił, naukowiec skorzystał z okazji. To była okazja, by zemścić się na swoich wątpiących.

W tamtym czasie, sześć lat po wydaniu pierwszego wydania O powstawaniu gatunków, powszechnie krytykowano, że nie potrafi wyjaśnić pochodzenia samego życia.

Darwin przyznał, że tak było, ale nie miało to znaczenia dla jego obserwacji ewolucji i różnorodności życia na Ziemi. Podobnie jak w przypadku grawitacji, jej „istota” może nie być zrozumiała, ale równania Newtona z pewnością zadziałały.

Nie wymienia Newtona z imienia, ale profesor John van Wyhe powiedział, że wiadomo było, że kiedy pisał ten fragment, niedawno przeczytał biografię Newtona. Geniusz z XVII wieku musiał także znosić gniew establishmentu, kiedy ujawnił swoje prawo powszechnego ciążenia.

Dokument Darwina na sprzedaż w Sotheby’s jest w nieskazitelnym stanie.

Dom aukcyjny ustanowił poprzedni rekord świata w rękopisie Darwina o wartości 400 000 funtów (ponad 2,1 mln zł) i spodziewa się, że zostanie on szybko pobity.

Różnica w tym dokumencie polega na tym, że Darwin wybrał fragment, który chciał powiązać ze sobą i swoim dziedzictwem” – powiedziała dr Kalika Sands, ekspertka z Sotheby’s w dziedzinie historii nauki XIX wieku.

„Napisał to na dużej kartce. Jest to zrobione niewiarygodnie wyraźnie i bardzo śmiało podpisał się swoim imieniem. W tym fragmencie wspomina o doborze naturalnym, wspomina o Newtonie i omawia przestrzeń dla wyższych mocy, ale jednocześnie mówi, że nic nie wyjaśnia tych teorii.”

„To naprawdę służy jako jego ostateczne lub autoryzowane oświadczenie na temat jego pracy”.

Czytaj: 18-letni krakowianin został mistrzem świata!

Internetowa wyprzedaż Sotheby’s rozpoczęła się w piątek i kończy się za dwa tygodnie, 9 grudnia.

We fragmencie Darwina czytamy:

„Podsumowałem teraz główne fakty i względy, które całkowicie mnie przekonały, że gatunki zostały zmodyfikowane w ciągu długiego biegu pochodzenia przez zachowanie lub dobór naturalny wielu następujących po sobie niewielkich korzystnych zmian. Nie mogę uwierzyć, że fałszywa teoria wyjaśniałaby, tak jak wydaje mi się, że teoria doboru naturalnego wyjaśnia kilka dużych klas faktów, które wymieniłem powyżej. Nie jest uzasadnionym zarzutem, że nauka jak dotąd nie rzuca światła na znacznie wyższy problem istoty lub pochodzenia życia. Kto może wyjaśnić, na czym polega istota przyciągania grawitacji? Nikt teraz nie sprzeciwia się śledzeniu wyników wynikających z tego nieznanego elementu przyciągania; niezależnie od tego, że Leibniz wcześniej oskarżył Newtona o wprowadzenie „okultystycznych cech i cudów do filozofii”. – Karol Darwin.

Darwin normalnie skracał Charlesa (Karola) do „C” lub „Ch”. Zdjęcie: Twitter