Kastracja skazanych za wykorzystywanie dzieci w Nigerii

0
472
Będą kastrować chirurgicznie gwałcicieli! Zdjęcie: Pixabay

Ustawodawcy w stanie Kaduna z zadowoleniem przyjęli kastrację chirurgiczną jako karę dla osób skazanych za wykorzystywanie dzieci w wieku poniżej 14 lat.

Parlament Regionu Kaduna w Nigerii właśnie zatwierdził chemiczną kastrację jako karę dla osób skazanych za gwałt na dzieciach poniżej 14 roku życia.

Postanowili powiedzieć stanowcze „nie” przemocy wobec kobiet i dzieci, która w czasie pandemii koronawirusa dramatycznie wzrosła. Do bardziej stanowczych, ostrzejszych działań przeciwko gwałcicielom i przestępcom seksualnym wezwały rząd same kobiety.

Gubernator stanu, Nasir Ahmad el-Rufai podpisał ustawę, więc stała się ona prawem w północno-zachodnim stanie. Już wcześniej wspierał on kastrację, aby zapobiec powtarzaniu się gwałcicieli.

Nasir Ahmad El-Rufai uważa, że zaostrzenie kar jest niezbędne, aby chronić kobiety i dzieci przed przestępcami.

Działaczka na rzecz płci i niedoszła ofiara gwałtu Dorothy Njemanze powiedziała, że chciałaby, aby nowe prawo docelowo zostało przyjęte w innych stanach Nigerii.

– Z perspektywy czasu, gdyby każdy, kto mnie zgwałcił, został poddany tej kastracji, inne osoby, które mógłby w przyszłości zgwałcić, byłyby bezpieczne – powiedziała. Nowe przepisy są najsurowsze w całej Nigerii, najbardziej zaludnionym kraju Afryki. 

Czytaj: 11-letni nigeryjski chłopiec otrzymał międzynarodowe stypendium taneczne po tym, jak zatańczył w błocie

Piętno często uniemożliwia ofiarom zgłaszanie przypadków gwałtu w Nigerii, a liczba zakończonych sukcesem spraw sądowych jest niewielka. Ale działania w tej sprawie są pilne w regionie, gdzie doszło do fali naruszeń w czasie pandemii, które skłoniły gubernatorów stanów nawet do ogłoszenia stanu wyjątkowego.

Od 2015 roku, kiedy wprowadzono nowe prawo, około 40 podejrzanych o gwałt zostało skazanych w kraju liczącym około 200 milionów ludzi, według National Trafficking in Persons Agency (Naptip),czyli Krajowej Agencji ds. Handlu Ludźmi, która ma listę przestępców na stronie.

Nowe prawo rozszerzyło zakres kar za przestępstwa seksualne w Nigerii. Skazanego za gwałt czeka teraz chirurgiczna kastracja, a pedofilów kara śmierci.

Kastracja chirurgiczna nie jest szeroko praktykowana na świecie i jest uważana za kontrowersyjną w nielicznych miejscach, w których jest nadal stosowana. Nie ma tego w wytycznych opracowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Leczenia Przestępców Seksualnych (IATSO), a krytycy argumentują, że skutki fizyczne są nieodwracalne i mogą mieć poważne konsekwencje fizyczne i psychiczne.

Czytaj: Samson Ogbole – nigeryjski rolnik, który chce wprowadzić aeroponikę na świecie

johannesfloe.com – Art to remember