Katastrofa ekologiczna w Warszawie. Ścieki zagrażają ujęciom wody w Płocku!

0
825
Katastrofa ekologiczna na Wiśle! Zdjęcie: facebook.com

Jak poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk wszystkie ścieki z Warszawy wpuszczane są do Wisły po katastrofie oczyszczalni Czajka. W tym miejscu dodam, że Czajka jest jedną z największych oczyszczalni ścieków w Polsce. Dopływają do niej ścieki komunalne z prawo i lewobrzeżnej części stolicy oraz z gmin ościennych.

Sytuacja zdaje się być bardzo poważna, poinformował minister na konferencji prasowej.  Obydwa korektory dostarczające ścieki do oczyszczalni Czajka są niesprawne i praktycznie wszystkie ścieki wpływają do Wisły. Stwarza to olbrzymie zagrożenie pod względem ekologicznym.

Główny inspektorat środowiska przekazał informację, że zagrożenie może potrwać miesiąc. Jednocześnie przestrzegając wędkarzy i rolników przed zanieczyszczeniem.

Wiadomo, że prokuratura zajmie się sprawą wycieku. Śledczy badać będą czy doszło do zagrożenia dla zdrowia oraz czy urzędnicy warszawskiego ratusza dopełnili obowiązków w związku z katastrofą ekologiczną.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Genialny i prosty sposób na pozbycie się śmieci. Tak powinni robić wszędzie!

Czy w związku z powyższym można pić wodę z kranu? Czy należy się obawiać?

Mieszkańcy Warszawy nie muszą się obawiać o jakość wody. Woda dla Warszawy pobierana jest z niezagrożonych ujęć.

Media podają, że woda zagraża terenom i miejscowościom na północ od Warszawy. Kolejno zagrożone są: Jabłonna i Nowy Dwór Mazowiecki, następnie Płock, potem Toruń i Bydgoszcz. Za około dwie doby zanieczyszczona woda ma dotrzeć do Płocka. Minister ocenił, że jest zagrożenie ujęć wody pitnej dla tego miasta. Pierwsze ścieki mają tam dotrzeć w piątek po południu.

Minister dodał, że jeśli woda z ujęć wody w Płocku okaże się niezdatna do picia konieczne będzie ograniczenie jej zużycia dla mieszkańców. Wtedy mieszkańcy będą musieli korzystać z ujęć studni.

Zdjęcie główne: facebook.com

Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij do 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl