Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca

0
477
Picie jednej lub więcej filiżanek kawy z kofeiną może zmniejszyć ryzyko niewydolności serca. Zdjęcie: pixabay.com

Spożycie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca, sugerują nowe badania.

W trzech dużych, dobrze znanych badaniach dotyczących chorób serca: FHS (Framingham Heart Study), CHS (Cardiovascular Heart Study) i ARIC (Atherosclerosis Risk in Community) stwierdzono, że wyższe spożycie kawy z kofeiną wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem niewydolności serca.

„Chociaż palenie, wiek i wysokie ciśnienie krwi są jednymi z najbardziej znanych czynników ryzyka chorób serca, niezidentyfikowane czynniki ryzyka nadal pozostają” – powiedział dr David Kao, naukowiec z University of Colorado School of Medicine.

„Ryzyko i korzyści związane z piciem kawy są tematami o nieustannym zainteresowaniu naukowym ze względu na popularność i częstotliwość spożycia kawy na całym świecie” – dodała profesor Linda Van Horn, badaczka z Northwestern University Feinberg School of Medicine.

„Badania przedstawiające związek z wynikami pozostają stosunkowo ograniczone ze względu na niespójności w ocenie diety i metodologiach analitycznych, a także nieodłączne problemy z samodzielnie zgłaszanym spożyciem diety”.

Naukowcy wykorzystali uczenie maszynowe do zbadania danych z pierwotnej kohorty badania FHS i porównali je z danymi z badań CHS i ARIC, aby potwierdzić swoje ustalenia.

Każde badanie obejmowało co najmniej 10 lat obserwacji, a łącznie badania dostarczyły informacji na temat ponad 21 000 dorosłych uczestników z USA.

Aby przeanalizować wyniki picia kawy z kofeiną, naukowcy sklasyfikowali jej spożycie jako 0 filiżanek dziennie, 1 filiżankę dziennie, 2 filiżanki dziennie i 3 lub więcej filiżanek dziennie.

Autorzy odkryli, że we wszystkich trzech badaniach osoby, które zgłaszały picie jednej lub więcej filiżanek kawy z kofeiną, miały związane z tym zmniejszone ryzyko długoterminowej niewydolności serca.

W badaniach FHS i CHS ryzyko niewydolności serca na przestrzeni dziesięcioleci zmniejszyło się z 5 do 12% w przypadku wypijania jednej filiżanki kawy dziennie, w porównaniu z brakiem spożycia kawy.

W badaniu ARIC ryzyko niewydolności serca nie zmieniło się w przypadku 0 a 1 filiżanką kawy dziennie; jednak u osób, które wypijały co najmniej 2 filiżanki dziennie, było o około 30% niższe.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

Wydaje się, że picie kawy bezkofeinowej miało odwrotny wpływ na ryzyko niewydolności serca – znacznie zwiększając ryzyko niewydolności serca w badaniu FHS. Jednak w badaniu CHS nie stwierdzono wzrostu ani spadku ryzyka niewydolności serca związanego z piciem kawy bezkofeinowej.

Kiedy naukowcy zbadali to dokładniej, odkryli, że spożycie kofeiny z dowolnego źródła wydaje się wiązać ze zmniejszonym ryzykiem niewydolności serca, a kofeina była przynajmniej jednym z powodów widocznych korzyści wynikających z picia większej ilości kawy.

„Związek między kofeiną a zmniejszeniem ryzyka niewydolności serca był zaskakujący” – powiedział dr Kao.

Czytaj: Jak wygląda kawa w różnych krajach świata?

„Kawa i kofeina są często uważane przez ogół społeczeństwa za „szkodliwe” dla serca, ponieważ ludzie kojarzą je z kołataniem serca, wysokim ciśnieniem krwi, itp.”

„Stały związek między zwiększeniem spożycia kofeiny a zmniejszeniem ryzyka niewydolności serca zmienia to założenie”.

„Jednak nie ma jeszcze wystarczających dowodów, aby zalecić zwiększenie spożycia kawy w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca z taką samą siłą i pewnością, jak rzucenie palenia, utrata wagi lub ćwiczenia”.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Circulation: Heart Failure.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org