Każdej nocy śpimy z nawet 10 milionami roztoczy w łóżku

0
270
Roztocza - gdzie jest ich najwięcej i jak się ich pozbyć? Zdjęcie: pl.freepik.com

Roztocza: wszystko, czego możesz nie chcieć wiedzieć!

Samo myślenie o milionach roztoczy żyjących w Twojej poduszce, zjedzenie swojej martwej skóry i włosów wystarczy, aby się rozchorować (dosłownie i w przenośni).

Roztocza są główną przyczyną astmy i alergii; szczególnie u osób wrażliwych, takich jak dzieci i osoby starsze.

Według danych Polskiego Towarzystwa Alergologicznego roztocze kurzu domowego są najczęstszą przyczyną chorób alergicznych u naszych rodaków. Bytują w materacach, pościeli, dywanach, meblach tapicerowanych czy pluszowych zabawkach. Objawy uczulenia na ich alergeny występują cały rok, ale są najbardziej dotkliwe jesienią i zimą. 

Amerykańskie Stowarzyszenie Płuc informuje: „Roztocza nie są pasożytami; nie gryzą, nie żądlą ani nie zagrzebują się w naszych ciałach. Szkodliwy alergen, który tworzą, pochodzi z ich odchodów i fragmentów ciała. Roztocza kurzu domowego są prawie wszędzie; na cztery z pięć domów w Stanach Zjednoczonych jest wykrywalny poziom alergenów roztoczy w co najmniej jednym łóżku”.

Roztocza nie gryzą ani nie kłują; a Twoja reakcja alergiczna jest spowodowana tylko zanurzeniem twarzy w poduszce pełnej ich kału. Roztocza lubią zjadać martwą skórę od zwierząt domowych i ludzi. Prawdopodobnie zrzucasz wystarczającą ilość skóry dziennie, aby nakarmić milion roztoczy.

Wiosną pyłki zaostrzają alergie, a inwazje roztoczy pogarszają sytuację. Szczególnym problemem są miesiące jesienno-zimowe, kiedy zamykamy nasze domy, a w ich wnętrzu wzrasta koncentracja roztoczy i ich odchodów. A biorąc pod uwagę, że roztocza kurzu osiągają swój szczyt w czasie ciepłej i mokrej pogody, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić z roztoczami!

Co to są roztocza?

Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne robaki, które żyją głównie na martwych komórkach skóry ludzi i ich zwierząt domowych. Roztocza są na ogół nieszkodliwe dla większości ludzi. Nie przenoszą chorób, ale mogą powodować reakcje alergiczne u astmatyków i innych uczulonych na ich kał. Ludzie czasami mylą roztocza z pluskwami.

Komórki skóry i łuski, powszechnie nazywane łupieżem, są często skoncentrowane w miejscach wylegiwania się roztoczy, ale też w materacach, często używanych meblach i powiązanych obszarach z dywanami. Często te przedmioty zawierają dużą liczbę tych mikroskopijnych roztoczy. Przeciętny człowiek zrzuca 10 gramów martwej skóry na tydzień. To daje roztoczom dużo jedzenia. Koty i psy tworzą znacznie więcej pożywienia dla roztoczy.

Typowy materac może zawierać dziesiątki tysięcy roztoczy. Prawie 100 000 roztoczy może żyć na jednym metrze kwadratowym dywanu. Czy wiesz, że pojedynczy roztocz wytwarza około 20 odchodów każdego dnia, z których każdy zawiera białko, na które wiele osób jest uczulonych. Fuj! Białka w tej kombinacji kału i zrzucanej skóry powodują reakcje alergiczne u ludzi. W zależności od osoby i narażenia, reakcje mogą wahać się od swędzenia oczu po ataki astmy. I wreszcie, w przeciwieństwie do innych rodzajów roztoczy, roztocza kurzu domowego nie są pasożytami, ponieważ zjadają tylko martwą tkankę. Obrzydliwe, ale prawdziwe.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

pl.freepik.com

Gdzie żyją roztocza?

Łóżka są głównym siedliskiem. Typowy używany materac może zawierać od 100 000 do 10 milionów roztoczy. (Dziesięć procent wagi dwuletniej poduszki może składać się z martwych roztoczy i ich odchodów.) Roztocza preferują ciepłe, wilgotne otoczenie, takie jak wnętrze materaca, gdy ktoś na nim leży. Ulubionym pokarmem jest łupież (płatki skóry zarówno ludzkiej, jak i zwierzęcej). Ludzie zrzucają około 7 gram łupieżu (martwej skóry) każdego tygodnia. Również wykładziny w sypialni i tapicerka domowa wspierają dużą populację roztoczy.

Uniwersytet w Manchesterze przeprowadził w 2005 roku badanie medyczne poduszek, w którym znaleziono do 16 gatunków grzybów w jednej poduszce. Testowali poduszki z pierza i syntetyczne w różnym wieku, znajdując tysiące zarodników grzybów na gram poduszki; więcej niż w przypadku przeciętnej używanej szczoteczki do zębów.

Samochód może być kolejnym miejscem, w którym żyją roztocza, i bardzo dużym miejscem do przenoszenia bakterii tam i z powrotem. Obszary te obejmują kierownicę, radio, zmianę biegów, uchwyty na kubki i fotele samochodowe.

Czytaj: Tysiące nowych roślin i drzewa przy alei Wielkopolskiej

Czy roztocza są szkodliwe? Co właściwie robią?

Dla większości ludzi roztocza kurzu domowego, mimo że są obrzydliwe, w rzeczywistości nie są szkodliwe. Jednak medyczne znaczenie roztoczy kurzu domowego wynika z faktu, że ich mikroskopijne, odlane skórki i kał są głównym składnikiem kurzu domowego, który u niektórych osób wywołuje reakcje alergiczne.

Istnieje genetyczna predyspozycja do alergii na roztocza kurzu domowego, ale podobnie jak wiele innych alergii, może się ona rozwijać z czasem. Wysoki poziom roztoczy i ich odpadów może powodować alergię u osób, które wcześniej nie miały alergii. Oprócz wywoływania reakcji alergicznych, roztocza mogą również powodować wzrost polipów nosa w obrębie nosa.

U tych osób wdychanie alergenu kurzu domowego wywołuje alergiczny nieżyt nosa lub astmę oskrzelową. Osoby z alergią na kurz domowy zwykle mają również reakcje alergiczne na kał roztoczy kurzu domowego. Badania wykazały, że najsilniejsze alergeny kurzu domowego można wyekstrahować z kału wytwarzanego przez roztocza. W celu prawidłowej diagnozy i leczenia alergii należy skonsultować się z alergologiem, lekarzem specjalnie przeszkolonym w leczeniu alergii.

Jednym z najsilniej alergizujących materiałów występujących w pomieszczeniach jest kurz domowy, często silnie zanieczyszczony granulkami kału i odlanymi skórkami roztoczy kurzu domowego. Szacuje się, że roztocza mogą być przyczyną 50 do 80 procent astmatyków, a także niezliczonych przypadków egzemy, kataru siennego i innych dolegliwości alergicznych. Najczęstsze przyczyny alergii to roztocza kurzu domowego, sierść kota, odchody karaluchów i pyłki traw. Objawy mają zwykle charakter oddechowy (kichanie, swędzenie, łzawienie oczu, świszczący oddech itp.). Istnieją jednak doniesienia o czerwonej wysypce na szyi. Inne reakcje alergiczne mogą obejmować bóle głowy, zmęczenie i depresję.

Białka wywołujące świszczący oddech to soki trawienne z jelit roztoczy, które są dość silne. Narażenie na roztocza w pierwszym, kluczowym roku życia może wywołać alergię na całe życie. Nie ma na to lekarstwa, trzeba tylko zapobiegać. Należy kontrolować poziom roztoczy kurzu domowego.

Czytaj: Nigdy nie ściel łóżka zaraz po przebudzeniu!

pl.freepik.com

Jak rozpoznać objawy alergii na roztocza?

Substancje białkowe w kale roztoczy wytwarzają przeciwciała u ludzi uczulonych, gdy są one wdychane lub dotykają skóry. Przeciwciała te powodują uwalnianie histaminy, co powoduje przekrwienie błony śluzowej nosa, obrzęk i podrażnienie górnych dróg oddechowych.

Oto lista typowych objawów alergii na roztocza; Możesz doświadczyć wszystkich lub tylko niektórych z nich:

 • katar sienny;
 • swędzące, czerwone lub łzawiące oczy;
 • kichanie;
 • astma, trudności z oddychaniem;
 • wyprysk niemowlęcy;
 • zatkany nos;
 • swędzący nos, podniebienie lub gardło;
 • kaszel;
 • ucisk i ból twarzy;
 • częste wybudzanie;
 • opuchnięta, niebieskawa skóra pod oczami;
 • u dziecka częste pocieranie nosa w górę.

Lekarz może użyć testów skórnych i badań krwi, aby potwierdzić podejrzenie alergii na roztocza.

Co jeszcze pogarsza objawy?

 • słaba wentylacja;
 • wysoka wilgotność;
 • wysokie temperatury (powyżej 20°C);
 • zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, takie jak dym tytoniowy czy spaliny samochodowe;
 • chodzenie po dywanie, siadanie na krześle czy potrząsanie pościelą sprawia, że wysuszone odchody roztoczy unoszą się w powietrzu, co pogarsza objawy alergii.

Co możesz zrobić?

 1. Najskuteczniejszym sposobem jest okrycie górnej części i boków materaca plastikowym pokrowcem lub innym pokrowcem nieprzepuszczającym roztoczy, dokładne odkurzanie poduszek materaca i dna łóżka. Załóż na materac szczelny plastikowy lub poliuretanowy pokrowiec. Ta wskazówka jest numerem jeden nie bez powodu: to w łóżku jesteś najbliżej roztoczy i ich odchodów, a umieszczenie materaca i poduszek w pokrowcu nieprzepuszczającym roztoczy praktycznie eliminuje roztocza.
 2. Zmniejsz temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach.
 3. Wypierz pościel, poduszki i koce w bardzo gorącej wodzie. Pierz prześcieradła i koce przynajmniej co dwa tygodnie. Poduszkę najlepiej co tydzień. Woda używana do prania pościeli i koców powinna mieć temperaturę co najmniej 54°C.
 4. Stosuj tkaniny syntetyczne: wymień poduszki z pierza i puchu na te z wypełnieniem syntetycznym.
 5. Sprzątaj co tydzień: co tydzień zmieniaj poszewki na poduszki, prześcieradła i koce oraz odkurzaj podstawę łóżka i okolice przykrytego materaca. Miej czystą podłogę: Użyj wilgotnego mopa lub szmatki, aby usunąć kurz. Nigdy nie używaj suchej szmatki ani miotły, ponieważ to tylko pobudza alergeny roztoczy.
 6. Często pierz całą pościel (koce, ochraniacze na materace i kołdry) w gorącej wodzie 60°C. Zimna i ciepła woda nie zabije roztoczy. Pierz również zasłony.
 7. Zainwestuj w odkurzacz parowy, czyść parą materiały i powierzchnie, których nie możesz wyprać. Użycie czystej pary rozpuszcza brud, jednocześnie usuwając zarazki i bakterie z czyszczonych powierzchni. Para jest również rozwiązaniem ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska. Nie ma już potrzeby używania ostrych i toksycznych chemikaliów. Jest to również świetny sposób na zabijanie roztoczy i pluskiew.
 8. Usuń wykładziny, zainwestuj w podłogę laminowaną, drewno, płytki, linoleum lub wykładzinę winylową. Jeśli masz dywan, odkurzaj codziennie.
 9. Zamrażanie i działanie promieni słonecznych zabija roztocza, ale nie usuwa ich pozostałości. Oprócz mrozów i prania rzeczy w wysokich temperaturach, przedłużona ekspozycja na światło słoneczne i niski poziom wilgotności również niszczą roztocza. Światła UV mogą pomóc zabić różne zarazki i zabić je na odsłoniętych powierzchniach.
 10. Regularnie wkładaj zabawki dziecka do zamrażarki na 24 godziny przed ich praniem lub umyj je w gorącej wodzie. Pomoże też ich usunięcie, a przynajmniej zmniejszenie ich liczby na łóżkach.
 11. Oczyszczacze powietrza: chociaż lepiej jest zatrzymać roztocza u źródła, zmniejszenie poziomu kurzu w powietrzu jest dobrym środkiem pomocniczym. Najlepsze są filtry HEPA, które usuną do 99 procent materiału; nie tylko odchody roztoczy, ale także wszelkiego rodzaju inne alergeny, takie jak sierść zwierząt, kurz, pyłki, odchody karaluchów itp.