KE wspiera Polskę w sporze z Niemcami w sprawie nielegalnych odpadów

0
89
KE przyznała Polsce rację w sporze z Niemcami. Sprawa może trafić do TSUE. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Komisja Europejska (KE) stanęła w obronie Polski w sporze spornym z Niemcami dotyczącym nielegalnego transportu niemieckich odpadów na terytorium Polski. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wyraziła zadowolenie ze stanowiska KE, stwierdzając: „Niemcy muszą usunąć odpady składowane nielegalnie w Polsce! Komisja Europejska przyznaje Polsce rację w sporze z Niemcami dotyczącym pozostawionych odpadów.”

Moskwa wydała swoje oświadczenie za pośrednictwem platformy X, podkreślając pilność sytuacji. Następnie zażądała, aby władze niemieckie w Berlinie podjęły szybkie działania w celu odzyskania pozostawionych odpadów. W przypadku niepodjęcia natychmiastowych działań Moskwa wskazała, że kolejnym krokiem będzie złożenie skargi do TSUE.

Niemcy mają zabrać nielegalnie składowane śmieci w Polsce! Komisja Europejska przyznaje Polsce rację w sporze z Niemcami. Żądamy, aby władze w Berlinie w najbliższych dniach odebrały pozostawione odpady. Jeśli tego nie zrobią natychmiastowo, kolejnym krokiem jest wniosek do TSUE – przekazała szefowa MKiŚ na platformie X (dawniej Twitter).

Do jej oświadczenia dołączono zrzut ekranu przedstawiający opinię KE w tej sprawie, w której wyraźnie wskazano, że Niemcy „nie dopełniły swoich obowiązków w terminie 30 dni w zakresie odbioru odpadów z jednego miejsca (Tuplice) i częściowo nie odebrały odpadów z innej lokalizacji (Stary Jawor).”

CZYTAJ: Mniejszość Niemiecka po raz pierwszy od 32 lat wypadła z Sejmu

Odpady pozostawione w Starym Jaworze dotyczą transportów organizowanych przez operatorów ALBA Niedersachsen-Anhalt i Altmarkische Entsorgung und Transport GmbH, którzy najwyraźniej mieli świadomość, że odbiorca odpadów nie posiadał niezbędnego zezwolenia na gospodarowanie odpadami, jak wskazała KE.

Spór ten sięga końca września, kiedy Polska wniosła skargę na odmowę Niemiec uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które zostały przywiezione do Polski, a następnie nielegalnie składowane w różnych lokalizacjach, m.in. w Tuplicach i Starym Jaworze.

Chodzi łącznie o 35 tys. ton odpadów, które do Polski trafiły w różnych latach 2015-2018 do województw: lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego. Jak poinformowano, np. w Gliwicach zalega 1300 ton odpadów, w Babinie – 450 ton, Sarbii – 8700 ton, Sobolewie 3360 ton, Starym Jaworze – 1156 ton, a w Tuplicach 20000 ton odpadów, które pochodziły z Niemiec.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Oficjalny komunikat Barcelony w sprawie Lewandowskiego