Keben okazały – piękny kwiat, który potrafi … zabić

0
473
To drzewo ma piękne kwiaty i ogromne owoce w kształcie pudełka. Źródło: Twitter

Keben okazały to duże drzewo powszechnie kojarzone z obszarami przybrzeżnymi i pochodzi z regionu rozciągającego się od tropikalnej Afryki, przez Indie, po Azję Południowo-Wschodnią, Australię i Pacyfik.

Keben okazały (Barringtonia asiatica) to gatunek drzewa z rodziny czaszniowatych. Cała roślina jest trująca, spożycie miąższu u ludzi wywołuje duszności i silne torsje, a nawet śmierć. Nazwa łacińska upamiętnia brytyjskiego przyrodnika Dainesa Barringtona.

Drzewo ma zazwyczaj od 10 do 15 m wysokości i rozwija krótki pień o nisko rozgałęzionej strukturze, podtrzymujący gęsto rozgałęzioną, szeroko rozłożystą koronę. Liście są duże, w kształcie maczugi, błyszczące, zielone, skórzaste i spiralnie ułożone na końcach gałązek.

Źródło: Twitter

Kwitnie przez cały rok, z dużymi, białymi pąkami przypominającymi tulipana. Kwiaty to urocze kuleczki z białymi pręcikami, zakończone różowym kolorem. Otwierają się w nocy i swoim ciężkim zapachem przyciągają duże ćmy i nietoperze żywiące się nektarem. Następnego ranka pręciki kwiatów zwykle znajdują się porozrzucane pod drzewem.

Źródło: Twitter

Owoce duże (8-10cm) kwadratowe, włókniste i zawierają 1-2 podłużne nasiona (4-5cm długości). Unoszą się na wodzie. Owoce mogą przetrwać dryfowanie po morzu na duże odległości i przez okres do 2 lat.

Czytaj: Lech Poznań zdradził ceny biletów za półfinał Ligi Mistrzów

Kwiaty są krótkotrwałe, otwierają się tylko na jedną noc, po czym tracą płatki, które opadają na ziemię tworząc ściółkę wraz z opadłymi liśćmi. Owoce są silnie trujące.

Źródło: Twitter, Twitter, Twitter

Zastosowanie

Jest to powszechnie uprawiane drzewo w nadmorskich ogrodach i krajobrazach ze względu na efektowne kwiaty, liście i cień przed południowym słońcem, co jest szczególnie cenione przez plażowiczów. Jego wysoka tolerancja na sól, powodzie pływowe i silne wiatry sprawia, że szczególnie nadaje się do miejsc na lub w pobliżu linii brzegowej, gdzie służy również jako naturalna osłona przeciwwiatrowa przed silną morską bryzą.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wszystkie części drzewa zawierają saponinę, truciznę. Liście, nasiona i kora są rozdrabniane, rozcierane na miazgę lub tarte w celu uwolnienia trucizny i używane do ogłuszania ryb w strumieniach słodkowodnych. Pływające nasiona są czasami używane jako spławiki wędkarskie.

Podgrzane liście są używane na Filipinach do leczenia żołądka i reumatyzmu, a nasiona używane są do pozbycia się tasiemców. Sok z nasion służy do uszczelniania papierowych parasoli oraz do zabijania wszy i innych pasożytów zewnętrznych.

Źródło: Twitter

Klimat

Rośnie naturalnie w umiarkowanie wilgotnym lub wilgotnym tropikalnym klimacie przybrzeżnym, zazwyczaj na obszarach o rocznych najniższych temperaturach od 19 do 25°C, rocznych najwyższych temperaturach od 28 do 35°C, rocznych opadach od 700 do 4500 mm i porze suchej trwającej 7 miesięcy lub krócej.

Czytaj: Utalentowany fryzjer tworzy spektakularne fryzury w kształcie kwiatów

Wzrost

Nowe rośliny są zwykle uprawiane z nasion. Najlepiej sprawdza się na przepuszczalnych glebach piaszczystych i gliniastych o charakterze od lekko kwaśnego do zasadowego, na ogół o pH od 6,0 do 8,5 oraz na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. Ma dobrą tolerancję na sól, wiatr, powodzie pływowe i gleby wapienne pochodzenia koralowego.

Źródło: Twitter, Twitter