Vanessa używa materiałów tekstylnych pochodzących z recyklingu do tworzenia swoich dzieł.
Jej inspiracja pochodzi z morza i pragnienia ochrony planety. Odkrywanie ekologicznych metod produkcji ma kluczowe znaczenie w jej pracy.
Vanessa Barragão jest młoda, ale jej niezwykle kreatywne i oryginalne ręcznie robione gobeliny i dywaniki przyciągnęły wzrok koneserów na całym świecie.
Jej prace wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu były wystawiane w miastach takich jak Sydney, Tajpej i Nowy Jork.
Artysta poświęciła 520 godzin na przeobrażeniu mapy świata jako gigantycznego gobelinu o szerokości 6 metrów. Swoją pracę nazwała Botanical Tapestry i zaprezentowała w 2019 roku na lotnisku Heathrow. Goście podróżujący po świecie mogli podziwiać, jak Barragão zwizualizowała oceany i lądy w kolorowej przędzy.
„To była największa grafika, jaką kiedykolwiek stworzyłam”, mówi Barragão.
„Mam nadzieję, że wszyscy zrozumieją przesłanie zawarte w tej pracy, świat należy do wszystkich i musimy go chronić. Widać wszystkie kolory obecne na naszych kontynentach i oceanach oraz niektóre zagrożone gatunki, takie jak rafy koralowe i niektóre rośliny na całym świecie”.
Piękne prace pokazują jej mistrzostwo w tradycyjnych technikach, takich jak szydełko i filcowa igła, oraz to, jak używa ich we współczesnych sposobach, aby przekazać ważne wiadomości o zagrożeniach, z którymi boryka się dziś nasza planeta.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Artystka tekstylna, Vanessa Barragão, znana jest z inspirowanych naturą sztuki tekstylnej, która celebruje piękno światowych ekosystemów.
Vanessa urodziła się w nadmorskim mieście Albufeira, na południu Portugalii. Jej pracownia została założona w 2014 roku, kiedy ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Lizbońskim w zakresie projektowania mody i tekstyliów. To tutaj opanowała sztukę tworzenia pięknych gobelinów. Opracowała swoją pierwszą kolekcję przędzy wełnianej i gobelinów w ekologicznym procesie rzemieślniczym.
Obecnie mieszka w Porto, północnym regionie Portugalii, gdzie znajduje się rdzeń krajowego przemysłu tekstylnego, i dzieli swój czas między współpracę jako projektantka tekstyliów dla fabryki dywanów rzemieślniczych i prowadzenie własnego studia.
Czytaj: Wracają Wrocławskie Targi Dobrych Książek
Prace Vanessy skupiają się na zanieczyszczeniu przemysłu tekstylnego i jego głębokim wpływie na środowisko rafy koralowej. Kobieta wierzy w wysiłek recyklingowy i świadome metody produkcji, które mają na celu walkę z tym negatywnym nastawieniem i poprawę zdrowia naszej Ziemi.
Wszystkie użyte materiały pochodzą z martwego inwentarza konkretnej fabryki dywanów rzemieślniczych w Beiriz, które są najpierw czyszczone, a następnie wybierane do recyklingu i ponownie wykorzystywane w jej projektach.
Większość jej prac inspirowana jest podwodnymi roślinami, rafami koralowymi i zwierzętami.
Czytaj: 85% życia roślinnego znajduje się w oceanie