Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2023? Prezydent wyznaczył datę!

0
130
Prezydent ogłosił termin wyborów parlamentarnych 2023. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października, zdecydował prezydent RP Andrzej Duda. Ogłoszenie wyborów oznacza formalne rozpoczęcie kampanii wyborczej.

„Weź udział w wyborach!!!” – napisał Duda w mediach społecznościowych, ogłaszając swoją decyzję. „Przyszłość Polski jest sprawą każdego z nas! Korzystaj ze swoich praw!”

W Polsce wybory parlamentarne odbywają się co cztery lata, ale to prezydent decyduje o dokładnym terminie wyborów.

W wyborach partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która sprawuje władzę od 2015 roku, będzie walczyć o trzecią kadencję z rzędu.

Inne główne siły rywalizujące to Koalicja Obywatelska (KO), Konfederacja, sojusz Trzecia Droga (w skład którego wchodzi Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), a na końcu jest Lewica.

CZYTAJ: Wzmocnienie ochrony dzieci w Polsce: Ustawa Kamilka

W wyborach tych wybierany jest skład Sejmu (460 posłów) oraz Senatu (100 senatorów). Za organizację i przebieg głosowania odpowiada Państwowa Komisja Wyborcza (PKW).

Zgodnie z konstytucją głosowanie musi zostać zorganizowane w dniu wolnym od pracy, przypadającym w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia aktualnej kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja kończy się 12 listopada.

Komentatorzy od wielu tygodni wskazywali jako najbardziej prawdopodobną datę wyborów 15 października, wskazując, że wypadnie on na dzień przed corocznymi uroczystościami upamiętniającymi papieża Jana Pawła II, który dla wielu jest narodowym bohaterem.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Iga Świątek trenuje z zaklejonymi ustami. Oto powód