Klasztor Trójcy Świętej jest trzecim najstarszym klasztorem na Meteorach

0
298
Klasztor Świętej Trójcy, Meteory, Grecja, wznosi się 400 m nad miastem Kalambaka. Zdjęcie: Twitter

Dojazd do Klasztoru Świętej Trójcy jest bardzo trudny.

Klasztor Świętej Trójcy znajduje się na wspaniałej skale, na Meteorach. Według źródeł historycznych musiał powstać w latach 1458-1476.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W dawnych czasach mnisi i pielgrzymi docierali do klasztoru za pomocą drabiny linowej i tradycyjnej sieci. W 1925 roku, kiedy Nicandros Stathopoulos był opatem klasztoru, w skale wykuto 140 stopni, które prowadzą zwiedzających do klasztoru po przejściu wąskiej ścieżki u podnóża skały. Obecnie jest tu także kolejka linowa do przewozu produktów i materiałów.

Zdjęcie: Twitter

W dawnych czasach, jako że klasztor Świętej Trójcy był ośrodkiem wspólnoty zakonnej, w nim było najwięcej mnichów. W tym czasie mieszkało tu 7-8 mnichów. Dziś mieszka w nim tylko 4 mnichów. Opatem klasztoru jest archimandryta Jan Chryzostom.

Czytaj: Serial „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu hitem Netflixa

Po północno-zachodniej stronie skały znajduje się katolikon pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Należy do najstarszej fazy budowy klasztoru i jest jego najciekawszą budowlą. Musiał zostać wzniesiony w latach 1475/76. Jest to niewielki kościół w typie bizantyjskim, dwukolumnowy na planie krzyża równobocznego z niską kopułą. Składa się z prezbiterium, nawy i narteksu. Jest kilka okien i dlatego w kościele jest prawie ciemno. W nawie, która jest niewielka, znajduje się złocony ikonostas, w którym znajduje się ikona Chrystusa. W 1684 r. obok prezbiterium dobudowano niewielką zakrystię.

Po raz pierwszy kościół ozdobiono już po jego wybudowaniu, w latach 1475/76. Malarzem był Jan z Teb. Ale w miarę upływu czasu freski poczerniały. Według inskrypcji obecna dekoracja z freskami została wykonana przez ks. Antoniego i jego brata Mikołaja w 1741 roku, kiedy opatem klasztoru był Partheniusz. Wśród fresków dominują Chrystus Pantokrator i czterej ewangeliści. Obszerny narteks został namalowany w 1692 roku, kiedy Ionas był opatem klasztoru.

Czytaj: Mont Saint-Michel, ciekawa wyspa o wysokości 78 metrów

Jest też refektarz, sale recepcyjne i zbiorniki. Wszystkie są odnowione i zadbane. Bardzo ciekawą budowlą jest kaplica św. Jana Chrzciciela. Jest to mały okrągły kościół ze sklepieniem wykutym w skale. Został zbudowany i ozdobiony w 1682 roku. Możliwe, że w dawnych czasach miejsce to było pustelnią, zanim zamieniono ją na kościół.

Zdjęcie: Twitter

Klasztor posiada 124 rękopisy (przechowywane od 1953 r. w klasztorze Świętego Stefana).

Niestety bogaty skarbiec klasztoru został splądrowany, a biblioteka spalona w latach okupacji Grecji przez państwa Osi. Zgromadzone w bibliotece i skarbcu dzieła sztuki zostały w większości bezpowrotnie utracone. To co udało się ocalić z wojennej zawieruchy znajduje się dziś w innych klasztorach.

Do dzisiejszego dnia w monastyrze można oglądać przedstawienie Jezusa ubranego w strój tesalski oraz Trójcy Świętej.

Klasztor św. Trójcy miał okazję „zagrać” w filmie. Nagrywano tam niektóre sceny do filmu „Tylko dla twoich oczu”.