Knabstrupery – rasa koni z mutacją genetyczną przypominającą lampardy

0
276
Konie rasy knabstrup pochodzą z Danii i są wspaniale nadają się do celów terapeutycznych. Nawet osoby lękliwe szybko nabierają do nich zaufania. Czy to zasługa wesołych ciemnych plamek na ich białej sierści czy może ich łagodna natura? Zdjęcie: Twitter

Znakomity i egzotyczny, Knabstrupper to wyjątkowo wyglądająca rasa koni o intrygującym uroku.

Jeśli spojrzysz na nie z pewnej odległości, możesz pomylić stado knabstrupperów z grupą gigantycznych lampartów. Ale nie, to tylko stado łagodnych koni znanych ze swojej wytrzymałości i szybkości oraz, oczywiście, z uderzającej cętkowanej sierści.

Istnieją interesujące fakty, które powinieneś wiedzieć o koniu Knabstrupper, od jego historii po temperament. Czytaj dalej i odkrywaj.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pochodzenie rasy

Uważa się, że knabstrupper wywodzi się od prehistorycznych koni cętkowanych, które pochodziły z terenów dzisiejszej Hiszpanii. W tych regionach odkryto malowidła naskalne przedstawiające konie z plamami podobnymi do wzoru lamparta, które można znaleźć u wielu knabstrupperów.

Jednak współczesna rasa powstała w Danii, w 1812 roku, kiedy kasztanowata klacz z cętkami lamparta została połączona z ogierem Frederiksborg o jednolitym umaszczeniu, dając ogiera z wieloma plamami. Klacz była znana jako Flaebehoppen i była własnością majora Villarsa Lunna, który trzymał ją w posiadłości zwanej Knabstrupgaard. Potomstwo klaczy i jej syna było jaskrawo ubarwione i stało się znane jako Knabstruppers. Przez kilka dziesięcioleci były jednymi z najbardziej poszukiwanych koni w Europie, ale w 1870 roku rzadka pula genów zaczęła borykać się z problemami związanymi z chowem wsobnym. Potem, w 1891 roku, pożar zabił 22 najlepszych Knabstrupperów.

Duńskie konie cętkowane wydawały się skazane na zagładę, a większość pozostałych knabstrupperów cierpiała na chów wsobny, ale kilku oddanych hodowców koni walczyło o przetrwanie rasy. Wreszcie w 1971 roku rzucono im koło ratunkowe w postaci trzech ogierów Appaloosa sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych. Obie rasy mają wspólnego przodka, rozwinęły się w dużej mierze ze starych hiszpańskich linii krwi, więc sensowne było użycie jednej rasy cętkowanej, aby ożywić drugą. W tym samym roku powstał duński związek Knabstrupper, który wpisał do rejestru większość koni cętkowanych.

Czytaj: Wyjątkowy, ozdobiony tysiącami lampek tramwaj znów wyruszył na ulice Poznania

Oprócz Appaloosa, wiele innych ras zostało skrzyżowanych z Knabstruppers, aby dać potomstwo o wyrazistym umaszczeniu i atletyce. Duńskie konie gorącokrwiste (Danish Warmblood), trakeńskie i holsztyńskie były najczęstszymi krzyżówkami, co utorowało drogę dla rasy, wzmacniając jej genetykę i poprawiając jej ogólną jakość przy zachowaniu cętkowanego wzoru.

Zdjęcie: Twitter

Cechy wyróżniające

Cechami wyróżniającymi Knabstruppera są cętki i różne wzory sierści, od jednolitych (tak, nie wszystkie Knabstruppery są cętkowane) z kilkoma cętkami lamparta do pełnych wzorów lamparta. Jednak najbardziej powszechną konformacją jest wzór „lamparta” (jednolita biel z plamami), z plamami o barwie gniadej, czarnej lub kasztanowej.

Istnieje wiele różnic w wielkości i budowie knabstrupperów w zależności od linii krwi poszczególnych koni. Większość ma od 158 do 163 cm wysokości, ale mogą być wyższe, istnieją również kucyki Knabstrupper.

Ta rasa koni występuje w trzech typach: koń sportowy, koń klasyczny (barokowy) i kucyk.

  • Koń sportowy ma większy wpływ gorącokrwisty, jest wyższy i szczuplejszy. Przoduje w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody.
Zdjęcie: Twitter
  • Klasyczne typy koni (znane również jako typ barokowy) są bliższe oryginalnej rasie, z bardziej klasyczną budową. Są krótsze, mocniejsze i szersze, używane do prowadzenia powozów i do zadań wojskowych.
  • Kuzyki Knabstruppers mają mniej niż 147 cm i są bardzo popularne wśród dzieci dzięki swojej kolorystyce i łagodnemu usposobieniu. Kucyki są ulubieńcami dzieci ze względu na intrygujące kolory i przyjazny temperament.

Niezależnie od typu, wszystkie Knabstruppery są eleganckie, atletyczne, wysportowane, żywe, ale jednocześnie opanowane, z entuzjastycznym i potulnym usposobieniem. Mają dużą wytrzymałość i są łatwe w tresurze. Te konie są również „łatwe w utrzymaniu”, przez większość roku są trzymane na zewnątrz, a nie w stajniach, i często dożywają sędziwego wieku.

Czytaj: Bashkir Curly – konie, które mają kręconą sierść

Knabstruppery są wyszkolone, energiczne, przyjazne, dobrze wychowane, chętne do pracy i mają dużą wytrzymałość. Są również delikatne i zawsze zadowolone — to powód, dla którego kucyki Knabstruper jest uwielbianym koniem do zabawy z dziećmi.

Współczesny Knabstrupper

Obecnie istnieje około 600 knabstrupperów, chociaż rasa ta jest bardzo popularna, a stadniny istnieją w Europie, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Knabstruppery są używane do wszelkiego rodzaju ogólnej jazdy konnej i odnoszą sukcesy w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Używane są również jako konie powozowe dzięki eleganckiemu ruchowi, dumnej postawie i przyciągającemu wzrok umaszczeniu.

Czy konie Knabstrupper dogadują się z innymi zwierzętami domowymi?

Zdjęcie: Twitter

Rasy koni Knabstrupper są przyjazne i łatwe w obsłudze, i mogą współistnieć ze zwierzętami domowymi o podobnym temperamencie. Jednak towarzysze koni są najlepszym wyborem, o ile mają wystarczająco dużo miejsca, pastwisk i dostępu do wody, aby nie musiały konkurować o podstawy.

Oprócz innych koni, możesz sparować swojego Knabstruppera z innymi zwierzętami stadnymi, takimi jak krowy, owce, kozy i świnie, ale będzie to wymagało przemyślanego wprowadzenia i ścisłego nadzoru, aby upewnić się, że dobrze do siebie pasują.

Podobnie konie Knabstrupper nie mają problemu z dzieleniem przestrzeni na świeżym powietrzu z ptakami takimi jak kaczki, kurczaki, gęsi i kaczki, pod warunkiem, że zadbasz o ich indywidualne potrzeby.

Twój koń powinien móc współistnieć z kotem. Jednak generalnie należy unikać interakcji psów i koni. Konie są z natury zwierzętami łownymi, podczas gdy psy są drapieżnikami i istnieje duże prawdopodobieństwo, że na pierwszy rzut oka nastąpi niepożądana reakcja ze strony psa lub konia.

Upewnij się, że socjalizujesz je stopniowo i monitorujesz ich interakcje. Ale jeśli Twój koń wydaje się płochliwy i boi się spędzać czas na tym samym pastwisku co Twój pies, najlepiej będzie oddzielić je od siebie.

Czytaj: Islandzkie konie pomagają odpowiadać na służbowe e-maile

Czym karmić konia Knabstrupper?

Zdjęcie: Twitter

Konie Knabstrupper są roślinożercami i jedzą typową dietę dla koni składającą się z siana, trawy pastwiskowej, zbóż, warzyw i delikatnych roślin.

Konie te czują się szczęśliwsze, gdy pasą się na łące, a ich naturalną dietą jest pastwisko i delikatna roślina, która pokrywa większość potrzeb żywieniowych konia. Ponieważ jednak są „łatwymi opiekunami”, właściciele muszą ograniczyć ilość świeżej trawy, do której konie mają dostęp.

Upewnij się, że karmisz swoje zwierzę z rodziny koniowatych wieloma małymi posiłkami zamiast kilkoma dużymi, ponieważ spędzają one większość czasu na jedzeniu. Nie musisz się jednak martwić, jeśli nie możesz pozwolić, aby Twój koń pasł się na pastwisku przez cały rok. Siano jest najlepszą opcją dla koni stajni.

Możesz również dostarczać zboża, takie jak owies lub kukurydza, ale w małych ilościach i okazjonalnie, ponieważ zbyt duża ilość ziaren może powodować wrzody, problemy z zębami, próchnicę i kolkę u Twojego konia. Unikaj także oferowania zwierzęciu pszenicy i przetworzonych zbóż.

Mieszanki koncentratów zapewniają koniom szybkie źródło energii i pomagają uzupełnić wszelkie niedobory żywieniowe. Zapewnij także swojemu koniowi suplementy, takie jak sole i minerały, oraz okazjonalne smakołyki, takie jak jabłka, marchewki i cukierki.

Woda jest istotną częścią diety konia, dlatego zawsze należy zapewnić zwierzęciu dużo świeżej, czystej wody.

Utrzymanie konia Knabstrupper w zdrowiu

Zdjęcie: Twitter

Dobrą rzeczą jest to, że Knabstrupper jest ogólnie zdrową rasą, która nie ma szczególnych problemów zdrowotnych. Jednak stan zdrowia Twojego zwierzęcia zależy od Twojego planu opieki; i może żyć do 27,5 roku, jeśli zapewnisz najlepsze zarządzanie koniem.

Po pierwsze, konie Knabstrupper wymagają dużo ruchu dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Są to zwierzęta, które rozwijają się dzięki bieganiu, skakaniu i paseniu się w terenie, więc stanie w stajni przez cały dzień nie wystarczy.

Pozwól mu paść się, biegać, jeździć po szlakach i bawić się w terenie przez większość dnia, aby miał zdrowe jelita, mocne stopy i kości, zdrowy układ mięśniowo-szkieletowy i dobrze nasmarowane stawy.

Podobnie, stwórz bezpieczne środowisko dla swojego zwierzęcia, będąc wyczulonym na potencjalne niebezpieczeństwa. Pozbądź się wszelkich niebezpiecznych przedmiotów, które koń może połknąć, takich jak zabłąkana ściółka w zagrodzie, sznurki siana i trujące rośliny.

Napraw ogrodzenie, aby odstraszyć drapieżniki i uniemożliwić koniowi zbłąkanie się. Ponadto regularnie pielęgnuj swoje zwierzę, myjąc je, czesząc, sprawdzając ich sierść pod kątem szkodników, przycinając delikatne włosy wokół oczu i nozdrzy oraz dbając o stopy.

Knabstruppers to rzadka rasa i nigdzie nie ma ich zbyt wielu. Tak więc, jeśli posiadasz jednego, będziesz miał szczęście, mając pod swoją opieką najbardziej kochającego ludzi i chętnego konia.