Kobieta a mężczyzna – podstawowe różnice

0
608
zdjęcie: pixabay.com

Różnice między kobietami a mężczyznami to temat wiecznie aktualny. Wiele na ten temat przeczytamy w Internecie, a pozycje niemal obowiązkowe dla każdego kogo temat interesuje to: „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”, „Płeć Mózgu. Osobiście polecam obydwie wspomniane książki.

W artykule przytoczę kilka ciekawostek dotyczących różnic między płciami:

?Zdolności przestrzenne

Zdolności przestrzenne jest to zdolność do wyobrażenia sobie przedmiotu, kształtu, położenia proporcji. Mężczyźni mają zdecydowanie większe zdolności przestrzenne niż kobiety. Stąd powszechnie znana trudność kobiet w odczytywaniu map. Można zauważyć, że mali chłopcy zdecydowanie częściej bawią się klockami, wynika to właśnie z lepszej wyobraźni przestrzennej.

?Matematyka

Matematyka to również dziedzina męska. Mężczyźni zdecydowanie lepiej radzą sobie z matematyką niż kobiety. Dostępne są wyniki badań, z których wynika, że na jedną uzdolnioną matematycznie dziewczynę przypada trzynastu chłopców.

?Agresja

Mężczyźni wykazują się większą agresją niż kobiety. Odpowiada za to męski testosteron. Tu warto jednak dodać, że kobiety także bywają agresywne, co pokazuje, że nie tylko testosteron jest za agresję odpowiedzialny.

?Mowa ciała i intuicja

Kobiety znacznie lepiej odczytują mowę ciała niż mężczyźni. Spostrzegają rzeczy, na które mężczyźni nie zwracają uwagi. Powszechnie znana kobieca intuicja uznawana była kiedyś  za czarną magię.

ZOBACZ TAKŻE: 14 zdjęć, które w żartobliwy sposób ukazują różnice między kobietą a mężczyzną.

?Spostrzegawczość

Kobiety są bardziej spostrzegawcze niż mężczyźni.  Okazuje się że Panie o wiele lepiej wychwytują różnice i szybciej reagują niż Panowie. Łatwiej łączą ze sobą informacje płynące z różnych ośrodków zmysłowych, dostrzegają relacje między nimi. Np. słyszą drobne różnice w tonie głosu. Dotyczy to także zmysłu dotyku, kobiety mają większą wrażliwość na dotyk na skórze całego ciała.

?Sprawność fizyczna

Kobietom zależy na wyglądzie, natomiast mężczyźni robią wiele (więcej niż kobiety), aby być sprawnymi fizycznie. Zależy od tego ich pozycja w grupie (według teorii ewolucji najsilniejszy samiec jest liderem stada), łatwiej zdobywają partnerki.

?Wygląd zewnętrzny

Kobiety zdecydowanie więcej czasu poświęcają swojej urodzie. Stosują diety, nakładają makijaż, modnie się ubierają. Wygląd jest istotnym elementem ich samooceny. Jest to w dużej mierze wynik presji ze strony środowiska, mediów, które wykreowały trudny do osiągnięcia ideał kobiecego piękna. Mężczyźni mają lepszą opinię na temat swojego wyglądu, bardziej się sobie podobają. Natomiast kobiety mają ciągłe kompleksy, zastrzeżenia. Oceniają poszczególne partie swojego ciała (np. nie podobają mi się moje uszy, mam za grube nogi, itp.), podczas gdy mężczyźni widzą siebie jako całość.

?Budowa mózgu

Kobietę od mężczyzny odróżnia także budowa mózgu. Mózg kobiety nie ma tak wyraźnego podziału na półkulę lewą i prawą, jak mózg męski. Dlatego u kobiety między obiema półkulami informacje szybko się przemieszczają,  z kolei mózg mężczyzny charakteryzuje się większym wyspecjalizowaniem.

?Zdolności werbalne

Panie mają przewagę nad panami już w wieku niemowlęcym. To one jako pierwsze zaczynają mówić i czytać. Dużo łatwiej idzie im opanowanie zasad gramatyki.

?Czy ty mnie w ogóle słuchasz?

Podobnie jak z mówieniem o uczuciach, mężczyznom trudniej jest słuchać. Nie rozumieją kobiecych wahań nastrojów, wypytywania o szczegóły. Każdego dnia czują się podobnie, podczas gdy kobiety są w różnych fazach cyklu miesiączkowego i w zależności od tego czują się lepiej lub gorzej.

?Podzielność uwagi

Mężczyzna ma mniejszą podzielność uwagi niż kobieta. Nie potrafi robić kilku rzeczy naraz. Dlatego tak trudno oderwać faceta, gdy coś naprawia. Ta niepodzielność uwagi sprawia, że musi skoncentrować się na jednej czynności i ją dokończyć.

A czy Wy znacie jakieś ciekawostki dotyczące różnic między kobietami a mężczyznami? Zapraszam do dyskusji i do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij do 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl