Kobieta nowym prezydentem Tanzanii

0
538
Prezydent Samia będzie służyć do końca drugiej pięcioletniej kadencji Magufuli, która wygasa w 2025 roku. Źródło: twitter.com/kachwanya

W środę wieczorem miała za zadanie ogłosić Tanzańczykom, że prezydent John Magufuli zmarł, a teraz wiceprezydent Samia Suluhu Hassan zajęła jego miejsce jako głowa państwa.

Po raz pierwszy wybrana na zastępstwo Magufuli w 2015 roku, została ponownie wybrana razem z nim w zeszłym roku i zgodnie z konstytucją powinna spędzić resztę pięcioletniej kadencji na najwyższym stanowisku.

Zostaje jedyną obecną przywódczynią narodową w Afryce – prezydencja Etiopii jest w dużej mierze ceremonialną rolą – i dołącza do krótkiej listy kobiet na kontynencie, które rządzą swoimi krajami.

61-latka jest pieszczotliwie znana jako Mama Samia – w kulturze Tanzanii odzwierciedla to szacunek, jakim się nią darzy, zamiast sprowadzać ją do roli płciowej.

Ale była niespodziewanym wyborem na kandydata w 2015 roku, przeskakując kilku innych, bardziej prominentnych polityków z partii Chama Cha Mapinduzi (CCM), którzy w takiej czy innej formie byli u władzy od czasu uzyskania niepodległości w 1961 roku.

Samia Suluhu Hassan jest zastępcą prezydenta Magufuli od 2015 roku. AFP

Po raz pierwszy wybrana na urząd publiczny w 2000 r., w 2014 r. uzyskała rozgłos w kraju jako wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Ustawodawczego, utworzonego w celu opracowania projektu nowej konstytucji. Tam jej spokojna postawa w zarządzaniu sporadycznymi wybuchami pandemonium i sposób, w jaki radziła sobie z niektórymi bardziej otwartymi członkami, przyniosły jej pochwały.

Pod względem osobowości kontrastowała z Magufuli.

Tam, gdzie on wydawał się być bardziej impulsywny, nie bał się mówić głośno i ujawniać swoje uczucia, ona jest bardziej rozważna.

Mówi się również, że Samia Suluhu Hassan jest dobrym słuchaczem, który wierzy w przestrzeganie właściwych procedur.

Czytaj: Już niebawem 10. Krakowski Festiwal Komiksu

Samia Suluhu Hassan. Twitter

„Zdolny przywódca”

Jeden z posłów, January Makamba, który pracował z nią w gabinecie wiceprezydenta, nazwał ją „najbardziej niedocenianym politykiem w Tanzanii”.

„Z bliska obserwowałem jej etykę pracy, podejmowanie decyzji i temperament. Jest bardzo zdolnym liderem” – powiedział.

Ale gdzie to stawia ją pod względem polityki, nie jest jeszcze jasne. Co najważniejsze, musi jeszcze ogłosić, czy będzie kontynuować sceptyczne podejście swojego poprzednika do radzenia sobie z koronawirusem.

Czytaj: Europa wkracza w trzecią falę Covid

Nie było wątpliwości, że była lojalna wobec prezydenta, ale nie bała się też samodzielnie działać na własną rękę.

Być może najbardziej znaczącym tego dowodem był rok 2017, kiedy odwiedziła przywódcę opozycji Tundu Lissu w szpitalu w stolicy Kenii, Nairobi, po tym, jak przeżył próbę zamachu.

Kiedy ludzie spekulowali, że zaangażowani byli agenci państwowi, zdjęcia z wizyty wywołały wstrząs w całym kraju.

Pan Lissu wyjechał później na wygnanie – wrócił na krótko, aby wziąć udział w ubiegłorocznych wyborach – ale wrócił do Belgii, mówiąc, że otrzymał więcej gróźb śmierci.

Osoba prywatna

Chociaż jest wiceprzewodniczącą od 2015 r. i była ministrem stanu w poprzednim rządzie, niewiele wiadomo o życiu prywatnym pani Samii.

Urodziła się w styczniu 1960 roku na Zanzibarze – pół-autonomicznych wyspach u wybrzeży kontynentalnej Tanzanii. Później studiowała administrację publiczną, najpierw w Tanzanii, a następnie jako absolwentka studiów podyplomowych na brytyjskim Uniwersytecie w Manchesterze.

W 1978 roku wyszła za mąż za Hafidha Ameira. Odkąd pani Samia została wiceprzewodniczącą, nie widzieli ich razem na zdjęciach.

Mają czworo dzieci, w tym Mwanu Hafidh Ameir, który jest obecnie członkiem Izby Reprezentantów Zanzibaru.

Poprzednie głowy państw Afryki

1993-4 – Sylvie Kinigi – opiekun prezydenta Burundi, po zabiciu Melchiora Ndadaye

1996-7 – Ruth Perry – przewodnicząca Rady Stanu po pierwszej wojnie domowej w Liberii

2006-18 – Ellen Johnson Sirleaf – wybrana na prezydenta Liberii

2009 – Rose Francine Rogombé – tymczasowa prezydent Gabonu po śmierci Omara Bongo

2012 – Monique Ohsan-Bellepeau – pełniąca obowiązki prezydenta Mauritiusa, po rezygnacji Sir Anerood Jugnauth

2012-14 – Joyce Banda – Prezydent Malawi, po śmierci Bingu wa Mutharika

2014-6 – Catherine Samba-Panza – tymczasowa Prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej, wybrana przez parlament

2015-8 – Ameenah Gurib-Fakim – Prezydent Mauritiusa, wybrana przez parlament

2018-obecnie – Sahle-Work Zewde – Prezydent Etiopii, wybrana przez parlament.

johannesfloe.com – Art to remember