Kobieta przez 56 lat udawała mężczyznę, aby studiować medycynę

0
457
Urodzona w czasach, gdy kobietom nie wolno było studiować medycyny, ukończyła szkołę jako pierwsza lekarka i została pierwszą brytyjską kobietą-chirurgiem, przebrana za mężczyznę. Sekret wyszedł na jaw dopiero po jej śmierci. Źródło: Twitter

Chociaż całe dorosłe życie James Barry żył jako mężczyzna, po urodzeniu nadano mu imię Margaret Ann Bulkley i w dzieciństwie funkcjonował jako kobieta. Nic z tego nie rozumiecie? Poniżej dowiecie się o co chodzi.

Zanim kobiety mogły uczęszczać do szkół medycznych, Margaret Ann Bulkley ubierała się jak mężczyzna przez 56 lat, aby studiować medycynę i stworzyć swoje alter ego doktora Jamesa Barry’ego. O jej sekrecie dowiedziano się dopiero, gdy umarła w 1865 roku po 46 latach pracy jako medyk armii.

Nadzwyczajne sekretne życie dr Jamesa Barry’ego

Dr James Barry w rzeczywistości urodził się jako Margaret Ann Bulkley około 1789 roku w hrabstwie Cork w Irlandii, w czasie, gdy kobietom zakazano dostępu do większości formalnej edukacji, a z pewnością nie wolno im było praktykować medycyny. Była drugim dzieckiem Jeremiasza (kupca spożywczego) i Mary-Ann Bulky. Uważa się, że Margaret, będąc jeszcze nastolatką, została zgwałcona przez wujka. Urodziła córeczkę Julianę. Po porodzie – chcąc chronić córkę przed infamią – państwo Bulkleyowie ogłosili, że to ich trzecie dziecko. 

Margaret była zainteresowana kontynuowaniem edukacji i robieniem czegoś poza sferą tego, na co pozwalała jej płeć. W książce z 2016 roku, Dr James Barry: A Woman Ahead of Her Time, autorzy dr Michael du Preez i Jeremy Dronfield opowiadają historię, kiedy Margaret miała 18 lat, kiedy to otwarcie skarciła swojego rozrzutnego brata, mówiąc: „Gdybym nie była dziewczyną, byłabym żołnierzem!” I trafiła do wojska.

Czytaj: Wakacje z WOT: w mundurze i z bronią!

Kiedy jej rodzina popadła w trudne chwile, Margaret (która była późną nastolatką) przeprowadziła się z matką do Londynu, gdzie Mary Ann miała brata — Jamesa Barry’ego, królewskiego akademika i malarza. Obie kobiety spotkały przyjaciół Barry’ego, w tym generała wygnanego z Wenezueli Francisco de Mirandę i Davida Steuarta Erskine’a, hrabiego Buchan. Byli pod wrażeniem młodej Margaret, wiedząc, że jej inteligencja może ją daleko zaprowadzić. Prawdopodobnie odegrali rolę w uknuciu planu Margaret, aby kontynuować edukację, a konkretnie karierę w medycynie. Oryginalny James Barry zmarł w 1806 roku, pozostawiając swojej siostrze i siostrzenicy wystarczająco dużo pieniędzy, by mogły żyć – i jego nazwisko do wzięcia.

Trzy lata później Margaret Bulkley już nie istniała. Odziana w płaszcz (który był noszony przez cały czas, niezależnie od pogody), buty o wysokości 7,6 cm i charakterystyczny wysoki głos, Margaret zidentyfikowała się jako James Barry.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Margaret Ann Bulkley udawała Jamesa Barry’ego, aby studiować medycynę i pomagać ludziom. Źródło: Twitter

Po przeprowadzce do Edynburga młody Barry zapisał się do szkoły medycznej w 1809 roku i zmienił swój wiek, aby dopasować go do młodego, chłopięcego wyglądu. Krążyły plotki, ponieważ niski wzrost Barry’ego, wysoki głos, drobna budowa i gładka skóra sprawiły, że wiele osób podejrzewało, że był dzieckiem zbyt młodym, aby być w szkole medycznej – ale Barry nigdy się nie złamał. Kiedy Barry’emu nie pozwolono zasiadać do egzaminów, ponieważ podejrzewali, że jest za młody, interweniował lord Erskine. Przyszły lekarz otrzymał dyplom medycyny w wieku 22 lat. Barry zaciągnął się do wojska jako asystent chirurga, gdzie po raz kolejny zakwestionowano jego wiek, ale ostatecznie pozwolono mu służyć.

Barry rozpoczął karierę wojskową 6 lipca 1813 roku jako asystent szpitalny w armii brytyjskiej i wkrótce został awansowany na asystenta chirurga sztabowego, równorzędnego z porucznikiem. Następnie przez 10 lat służył w Kapsztadzie w Południowej Afryce, gdzie zaprzyjaźnił się z gubernatorem, lordem Charlesem Somersetem. Niektórzy uważają, że Somerset znał sekret Barry’ego. Obaj zbliżyli się siebie. Krążyły pogłoski o charakterze ich związku. Powołano komisje do zbadania skandalu, ale obie strony zostały później uniewinnione.

Niski wzrost, obłe kształty, miękkość ruchów oraz zupełny brak zarostu sprawiły, że co rusz pojawiały się plotki, że Barry może być hermafrodytą, a nawet kobietą. Nikt nie odważył się jednak dzielić swoimi podejrzeniami publicznie.

Czytaj: Ta kobieta odkryła lekarstwo na malarię

Umiejętności medyczne Barry’ego były bezprecedensowe. Był bardzo wykwalifikowanym chirurgiem, jako pierwszy wykonał udane cięcie cesarskie, gdy przeżyli zarówno matka, jak i dziecko. Był także oddany reformie społecznej, sprzeciwiając się warunkom sanitarnym i złemu zarządzaniu koszarami, więzieniami i azylami. Podczas swojego 10-letniego pobytu zorganizował lepszy system wodny dla Kapsztadu. Jako lekarz leczył bogatych i biednych, kolonistów i niewolników.

Dr James Barry był chirurgiem wojskowym w armii brytyjskiej. Służył w wielu częściach Imperium Brytyjskiego i wykonał pierwsze zarejestrowane cesarskie cięcie przez Europejczyka w Afryce, w którym przeżyła zarówno matka, jak i dziecko.
Źródło: Twitter, Twitter

Kolejna placówka Barry’ego odbyła się na Mauritiusie w 1828 roku, gdzie miał nieprzyjemności z kolegą chirurgiem wojskowym, który kazał go aresztować i postawić przed sądem wojskowym pod zarzutem „zachowania niestosownego do charakteru oficera i dżentelmena”. Został uniewinniony. Barry przemieszczał się wszędzie tam, gdzie jego służba była potrzebna, wspinając się po szczeblach kariery, podróżując po świecie. W 1857 r. osiągnął stopień generalnego inspektora odpowiedzialnego za szpitale wojskowe – odpowiednik generała brygady. Na tym stanowisku kontynuował walkę o właściwe warunki sanitarne, opowiadając się również za lepszym wyżywieniem i odpowiednią opieką medyczną dla więźniów i trędowatych oraz żołnierzy i ich rodzin.

Dr James Barry zmarł na czerwonkę 25 lipca 1865 roku. Mówią, że na łożu śmierci znajomi czekali na ujawnienie tajemnicy – niektórzy twierdzą, że od początku się domyślali. Ostatnim życzeniem Barry’ego było to, aby pochowano go w ubraniach, w których umarł, bez mycia jego ciała – życzenie, którego nie spełniono. Kiedy pielęgniarka rozebrała ciało, aby przygotować je do pochówku, odkryła dwie rzeczy: kobiecą anatomię i charakterystyczne rozstępy związane z ciążą.

Po tylu latach wyszło na jaw, że doktor James Berry, utytułowany wojskowy i jeden z najbardziej poważanych lekarzy Imperium Brytyjskiego, był kobietą.

Tajemnica została upubliczniona po wymianie listów między Generalnym Urzędem Stanu Cywilnego a lekarzem Barry’ego, majorem McKinnonem. W tych listach major McKinnon, który podpisał akt zgonu, powiedział, że „nie byłem pewien, czy dr Barry był mężczyzną, czy kobietą. I nigdy nie widziałem celu, by takie badanie przeprowadzać”.

Dr James Barry jest pochowany na cmentarzu Kensal Green w północno-zachodnim Londynie. Jedno pozostaje pewne, dr James Barry znacznie wyprzedził swoje czasy jako lekarz i humanitarnie.