Opony są trwałe, tanie i stosunkowo bezpieczne. Pewna młoda architektka wykorzystuje niektóre ze 100 milionów wyrzucanych rocznie opon w Indiach do projektowania kolorowych placów zabaw dla szkół, które ich potrzebują.
Działając zgodnie z filozofią, zgodnie z którą zabawa jest prawem dziecka, Anthill Creations, organizacja non-profit prowadzona przez Pooja Rai, zbudowała do tej pory 283 różne przestrzenie do zabawy, używając prawie całkowicie pomalowanych opon.
Znajdujące się w Bengaluru większość miejsc do zabawy, które zaprojektowała pani Rai, zawiera duże rzeźby opon przedstawiające samochody, budynki lub zwierzęta, w połączeniu z bardziej klasycznymi elementami huśtawek i dżungli.
Wszystkie place zabaw są zbudowane ze zużytych opon, które są zbierane, czyszczone i sprawdzane pod kątem wszystkiego, co mogłoby stanowić zagrożenie dla dzieci. Następnie są malowane i raz lub dwa wiercone otworami, aby woda deszczowa nie zbierała się w środku.
„Żyjemy w świecie, w którym zabawa, tak istotna część dorastania, jest teraz postrzegana jako luksus, a nawet uważana za niepotrzebną” – powiedziała Rai w rozmowie z Christian Science Monitor.
Ponieważ Indie są jedynym krajem na świecie, który nałożył na korporacje obowiązek charytatywny, większość pracy Rai jest wykonywana z darowizn, przy czym mała przestrzeń do zabawy kosztuje około 800 USD (3000 zł), a duża – nawet cztery razy więcej.
Drugi najbardziej zaludniony kraj na Ziemi naprawdę zużywa dużo opon i poddaje je recyklingowi, ponieważ infrastruktura placów zabaw daje wyjątkową szansę nauczenia dzieci idei „ograniczania, ponownego wykorzystania, recyklingu” na długo przed tym, zanim same staną się konsumentami.
Czytaj: Rzeźba słonia wykonana w całości z opon i stali
Budową przestrzeni zabaw, na przykład etapu finansowania, zajmują się wolontariusze, z których 800 było do tej pory zaangażowanych w budowę.
Place zabaw powstają nie tylko na terenach szkół, ale także w parkach publicznych, a nawet w obozach dla uchodźców, i są tematycznie związane z tym, czego chcą dzieci w okolicy – niezależnie od tego, czy jest to specjalna przestrzeń dla niewidomych dzieci, instalacje o tematyce żeglarskiej dla społeczności przybrzeżnych, czy nawet ring bokserski zamiast sali gimnastycznej, z oponami zamiast worków treningowych.
„To było naprawdę satysfakcjonujące i radosne doświadczenie być częścią Anthill Creations i dawać uśmiechy i zabawę tysiącom dzieci” – powiedział Vikas Keshri, wolontariusz.
Czytaj: Bornholm wprowadza politykę „całkowitego zero-waste”
„Często zapominamy, jak wrażliwe mogą być te rosnące lata” – powiedziała Rai CSM. „Prawo do zabawy należy uważać za kluczowe dla rozwoju poznawczego, fizycznego i emocjonalnego dziecka – uważamy, że jest to rzeczywiście podstawowe prawo człowieka”.
johannesfloe.com – Art to remember