Brytyjska pielęgniarka i entuzjastka wykrywaczy metali, Buffy Bailey, znalazła coś bardzo cennego podczas swojej ostatniej wyprawy do północnej Anglii.
Podczas przeszukiwania pól uprawnych w mieście York z mężem 48-latka odkryła miniaturowy złoty artefakt w kształcie otwartej księgi lub Biblii. Uważa się, że ma około 600 lat.
„Wkopałam się na głębokość 12 cm i po prostu to tam było, nie wierzyłam, że to coś specjalnego i cennego” – powiedziała Bailey.
Ten malutki obiekt o długości około 1,2 cm można łatwo przeoczyć. Pomimo niewielkich rozmiarów, na obiekcie znajdują się niezwykle misterne ryciny przedstawiające mężczyznę i kobietę, uważane za wizerunki św. Leonarda i św. Małgorzaty, patronów porodów. Na górze kawałka znajduje się mały otwór, wskazujący, że może być używany jako wisiorek lub koralik do naszyjnika. Wykonany jest z 22 lub 24 karatowego złota i waży około 5,6 grama.
„Była taka ciężka i taka lśniąca – po prostu absolutnie piękna” – mówi Bailey.
Król Ryszard III (1452–1485) był właścicielem ziemi w pobliżu miejsca odkrycia obiektu, co doprowadziło historyków do wniosku, że artefakt mógł być własnością jego krewnej. Co więcej, poziom szczegółowości miniaturowej biblii został porównany z innym złotym wisiorkiem znalezionym w okolicy, zwanym klejnotem Middleham.
Niektórzy uważają, że te dwa dzieła mógł wykonać ten sam anonimowy artysta w XV wieku. Muzeum Yorkshire obecnie wycenia odkrycie Baileya, ale przewiduje się, że będzie ono warte co najmniej 100 000 funtów (około 550 000 zł).
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Pielęgniarka i entuzjastka wykrywaczy metali, Buffy Bailey, odkryła miniaturową złotą „Biblię” o wartości około 550 000 zł.
Kobieta znalazła 600-letną malutką „Biblię” w Yorkshire, w pobliżu posiadłości, która kiedyś należała do króla Ryszarda III.
Czytaj: 11-letni chłopiec natrafił na 2500-letni amulet płodności
Muzeum Yorkshire obecnie ocenia artefakt i może zdecydować się na jego zakup od Bailey. Uważa się, że został wykonany przez tego samego artystę, który stworzył klejnot Middleham (własność Muzeum Yorkshire).
Muzeum Yorkshire: Strona internetowa | Facebook | Instagram
Czytaj: Wracają Wrocławskie Targi Dobrych Książek